Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Nowe połączenie gazowe Polski. "Możemy na siebie liczyć jako sąsiedzi"

18
Podziel się:

Dzięki nowemu kolektorowi gazowemu zarówno Polska będzie mogła przesyłać gaz na Słowację, jak i Słowacja będzie mogła w razie potrzeby przesyłać gaz do Polski. - Polsko-słowacka przyjaźń sąsiedzka procentuje w wielu obszarach jak np. bezpieczeństwo - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Nowe połączenie gazowe Polski. "Możemy na siebie liczyć jako sąsiedzi"
Andrzej Duda z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą (Twitter)

Andrzej Duda złożył w środę oficjalną wizytę na Słowacji, spotkał się m.in. z prezydent Zuzaną Czaputovą. Na wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że współpraca między Polską i Słowacją układa się bardzo dobrze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

-Cieszę się, że możemy nawzajem na siebie liczyć, bo ten trudny czas, w jakim się w tej chwili znaleźliśmy, znalazły się nasze kraje, nasze narody pokazuje właśnie, że możemy na siebie liczyć jako sąsiedzi - mówił prezydent Duda.

- Współdziałamy ze sobą, współpracujemy, jesteśmy razem członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, współpracujemy ze sobą w wielu formatach takich jak format Trójmorza - dodał polski prezydent.

Podkreślił, że ta przyjaźń sąsiedzka procentuje w wielu obszarach jak np. bezpieczeństwo.

- Cieszę się, że już niedługo interkonektor gazowy nas połączy i dzięki temu bezie możliwe wzajemne zasilanie gazem, zarówno Polska będzie mogła przesyłać gaz na Słowację, jak i Słowacja będzie mogła w razie potrzeby przesyłać gaz do Polski - zaznaczył Andrzej Duda.

Dzięki nowemu interkonektorowi z kierunku litewskiego będzie mogło docelowo popłynąć do nas prawie 2 mld m sześc. tego paliwa, a to około 10 proc. zapotrzebowania Polski.

To kolejna inwestycja w infrastrukturę, która zdaniem b. ministra gospodarki Jerzego Steinhoffa jeszcze bardziej wzmocni znaczenie Polski jako ważnego kraju w układance gazowej UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
macerat
rok temu
Układy z Czechami i Słowakami, przypominają powiedzenie : Jak twoje to i moje, a jak moje to nie rusz. Kiedy ci mędrcy rządowi przestaną być rogrywani jak dzieciaki kiedy przestan bezgranicznie ufać, kiedy to słowo w dyplomacji ma oznaczać dotrzymanie i honor ? Wszyscy tylko patrzą na siebie, swój kraj i mieszkańców, a resztę mają głęboko w udpie. Czesi. za tą wiarołomność co zrobili Polsce, to powinni przepraszać i czołgać się do stóp ,kilka razy na miesiąc, a nie po tych afrontach, karach, Morawiecki do spółki z Dudą wchodzą w czeską dziureę i to bez wazeliny i proponuj jakiś dziwne deale, interesy, tak jakby się nic nie stało.Marnie widzę sytuację PiS w przyszłych wyborach, wieczna bojaźń, strach, ustępstwo naiwność i cała masą błędów, a teraz gigantyczny błąd, to będzie klęska, ich Waterloo
europejczyk
rok temu
niech żyje przyjażń Polsko-Słowacko-Ukraińska
układacz
rok temu
powraca przyjażń Polsko-Czecho-Słowacja czyli wracają dawne porozumienia zawarte na nowych zasadach
Man
rok temu
A gdzie Grupa Wyszehradzka i największy przyjaciel pisu Orban ?
AQQ
rok temu
no i fajnie oba kraje posiadające "nieskończone zasoby gazu" będą mogły sobie pomagać !