Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BGK rozpocznie kolejny nabór wniosków w programie dla MŚP na innowacje w IV kw.

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozpocznie nowy w IV kw. 2019 r. nabór wniosków na dofinansowanie małych, mikro i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi, podał BGK. Firmy mogą uzyskać maksymalnie 6 mln zł finansowania, a w nowym naborze wniosków o dofinansowanie do rozdysponowania jest w sumie 350 mln zł.

BGK rozpocznie kolejny nabór wniosków w programie dla MŚP na innowacje w IV kw.
bETtOqet

"We wrześniu ukaże się dokumentacja konkursowa, a w październiku ruszy nabór wniosków o dofinansowanie. Potrwa do lutego 2020 roku. Wzorem poprzednich edycji - konkurs będzie podzielony na rundy, a zatem będzie bardzo dużo czasu, aby przedsiębiorca mógł skompletować wszystkie dokumenty. Alokacja w tym konkursie wynosi 350 mln zł, ale zapewniam, że nie zabraknie pieniędzy na wszystkie dobre projekty" - powiedział dyrektor Biura Kredytu Technologicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Burczyński, cytowany w komunikacie.

Jak wyjaśnia BGK, premia technologiczna - inaczej kredyt na innowacje technologiczne - jest skierowana do firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających nie więcej niż 250 osób. Przedsiębiorstwo, które chce się o nią ubiegać, musi mieć przede wszystkim pomysł na innowacyjny biznes, gdzie - w wyniku wdrożenia nowej technologii - powstanie całkiem nowy bądź znacząco ulepszony produkt czy usługa.

"Skorzystanie z premii technologicznej przede wszystkim zwiększa rentowność inwestycji technologicznej realizowanej przez firmę, jak również samego przedsiębiorstwa. Zwiększa innowacyjność firmy i regionu, konkurencyjność tej firmy na rynku krajowym i europejskim. Premia, jaką może uzyskać przedsiębiorca, sięga aż 6 mln zł, a więc warto się o nią starać" - dodał Burczyński.

bETtOqev

Firmy, które chcą ubiegać się o premię technologiczną w BGK, muszą przede wszystkim posiadać zdolność kredytową - czyli najpierw uzyskać promesę udzielenia kredytu technologicznego w jednym z 20 banków komercyjnych współpracujących z BGK. Dopiero wtedy mogą złożyć wniosek o dofinansowanie, który podlega ocenie przez zewnętrznych ekspertów branżowych.

"My takim wnioskiem zajmujemy się najpierw od strony formalnej, a następnie - od merytorycznej. Jest on poddawany ocenie przez zewnętrznych ekspertów z danej branży, którzy kładą nacisk na aspekt innowacyjności oraz możliwości uplasowania nowego produktu na rynku" - powiedział Burczyński.

BGK od 2015 r. przeprowadził 5 naborów wniosków w kredycie na innowacje technologiczne dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Wnioski o dofinansowanie złożyło blisko 1,9 tys. przedsiębiorców na kwotę prawie 6 mld zł premii technologicznej. Dzięki tym środkom możliwe było zrealizowanie projektów o wartości ponad 13 mld zł.

"Wspieranie polskich firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw to jedno z głównych zadań Banku Gospodarstwa Krajowego. Z kredytu na innowacje technologiczne korzystają firmy ze wszystkich branż. Najczęściej wnioski o dofinansowanie składają przedsiębiorcy z przemysłu spożywczego, meblarskiego, poligraficznego, motoryzacyjnego czy budowlanego, ale reprezentowany jest również przemysł lotniczy, a nawet kosmiczny" - powiedział dyrektor w BGK.

bETtOqeB

Jak informuje Burczyński, aktualnie trwa weryfikacja i ocena wniosków z ostatniej, szóstej rundy w piątym naborze konkursu.

"Piąty nabór trwał od października 2018 roku, a zakończył się w kwietniu br. Był podzielony na rundy - rozstrzygnęliśmy już pięć rund, w tej chwili oceniamy wnioski z ostatniej, szóstej rundy. Mogę powiedzieć, że w na ten moment dofinansowanie z piątego naboru otrzymało 95 firm na kwotę dotacji ponad 370 mln zł" - podsumował Burczyński.

Łącznie, w piątej edycji konkursu Kredyt na innowacje technologiczne firmy złożyły do BGK 262 wnioski na łączną kwotę dofinansowania ponad 900 mln zł. Wartość projektów objętych dofinansowaniem przekracza z kolei 1,8 mld zł. Największy wniosek o dofinansowanie opiewał na 30,8 mln zł, zaś najmniejszy - na 64 tys. zł.

Statystyki pokazują, że jak dotąd najwięcej wniosków o dofinansowania złożyli przedsiębiorcy z województwa podkarpackiego (265 wniosków, wartość dofinansowania 1,1 mld zł), małopolskiego (216 wniosków i 790 mln zł dofinansowania) i mazowieckiego (169 wniosków i 501 mln zł dofinansowania). Z kolei czołówkę miast otwiera Mielec (36 wniosków), za którym uplasowały się Kraków (30) i Gdańsk (28), podał także BGK.

bETtOqeC

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju - jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

bETtOqeW
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)