Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Inflacja pod kontrolą. Spada presja na wzrost cen

17
Podziel się:

Jest szansa, że drożyzna trochę odpuści. Wskaźnik Przyszłej Inflacji wskazuje na spadek presji na wzrost cen. Zmniejsza się odsetek firm planujących podwyżki.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji daje nadzieję na wyhamowanie podwyżek cen.
Wskaźnik Przyszłej Inflacji daje nadzieję na wyhamowanie podwyżek cen. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł o 0,8 pkt we wrześniu. To piąty miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik idzie w dół.

Co to oznacza? Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), które przeprowadza badanie, wskazuje na silniejsze oddziaływanie czynników ograniczających wzrost inflacji niż czynników proinflacyjnych. Tym samym jest więcej przesłanek za wyhamowaniem wzrostu cen niż dalszym przyspieszeniem.

Wzrost inflacji ogranicza głównie zagrożenie dalszego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego zarówno w Polsce, jak i u naszych największych partnerów handlowych. Co więcej, z uwagi na dekoniunkturę przedsiębiorcy walczą o rynki zbytu konkurencyjnymi cenami.

Zobacz także: Ekspert: "Ludzie zobaczą, że pieniądze, które dostają do jednej kieszeni, wypływają z drugiej. Przez inflację"

Spośród ośmiu składowych wskaźnika WPI w tym miesiącu dwie działały w kierunku wzrostu inflacji, pozostałe sześć w umiarkowany sposób oddziaływało w kierunku jej spadku.

"Obecnie utrzymuje się około 5-procentowa przewaga firm planujących w najbliższym czasie podwyżki cen nad tymi firmami, które zamierzają ceny obniżać. Dla porównania, na początku 2019 roku przewaga ta sięgała blisko 20 proc. Jednocześnie od drugiej połowy 2018 roku obserwujemy systematyczny spadek średniorocznej wartości wskaźnika cen producentów (PPI) z blisko 4 proc. na początku roku do wartości bliskiej zeru obecnie, co praktycznie oznacza, że ceny producentów nie rosną" - wskazuje BIEC.

Eksperci oceniają, że hamująco na presję inflacyjną wpływają również ostatnie słabsze oczekiwania na szybszy od dotychczasowego wzrost cen wyrażany przez konsumentów. Od początku roku zmniejsza się odsetek respondentów, którzy uważają, że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas - z 13 do 7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(17)
Olo
4 lata temu
Ha ha ha, a ja już dostałem podwyżkę CO w firmie o 20%. A to dopiero początek. Jak mówił towarzysz Wiesław: nie ma inflacji, to nic że hleb zdrożał o 50%,ale lokomotywy staniały o 70%.
xyz
4 lata temu
takie artykuły powinny być jak w telewizji oznakowane jako artykuł sponsorowany...
A32
4 lata temu
w tym kraju nic nie było pod kontrolą....
PRAWDZIWY RUS...
4 lata temu
to wszystko bzdury . państwu zależy na wzroście gospodarczym . rząd cieszy sie , że jest 4 % WZROSTU GOSPODARCZEGO . co z tego , że 3,5 % zje inflacja . i realnie mamy 0,5%. w świat pójdzie , że mamy 4 a nie 0,5 wzrostu. ... ( wg GUS jedzenie zdrożało w 2018 - 15%, to główny towar wszystkich ludzi, jeść trzeba zawsze, a taniejącej lokomotywy emeryt nie kupi )...
Jarosław
4 lata temu
Mateusz bajkopisarz