Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

BIG InfoMonitor: 34% Polaków planuje wyjazd na urlop, 39% - nie podjęło decyzji

0
Podziel się:

34% Polaków planuje wyjazd na dłuższy urlop; 39% - nie podjęło decyzji, natomiast 36% z nich obawia się, że na wyjeździe trudniej będzie zadbać o higienę i bezpieczeństwo w związku z epidemią, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. 22% Polaków nigdy nie jeździ na dłuższy wypoczynek, dlatego nie planuje go także w tym roku.

BIG InfoMonitor: 34% Polaków planuje wyjazd na urlop, 39% - nie podjęło decyzji
(WP)
bEsiHGZh

"Z naszych badań wynika, że co trzeci pytany z powodu koronawirusa stracił część swoich zarobków, a co dwudziesty został całkowicie pozbawiony dochodów. Dlatego do wszelkich wydatków podchodzimy bardziej roztropnie. Jeśli nie mamy oszczędności, a nasze bieżące dochody są niewystarczające, szukamy innych rozwiązań. Te należy również poważnie przemyśleć i nie sięgać pochopnie po kolejne kredyty i pożyczki. W kryzys wkraczamy bowiem w nie najlepszej sytuacji. W pierwszym kwartale nasze przeterminowane zadłużenie zwiększyło się o 2 mld zł, a w kwietniu o kolejne 0,75 mld zł - do 80,5 mld zł. Są to długi związane np. z niepłaceniem rat kredytów, rachunków czy czynszów. Nieopłacone w terminie zobowiązania ma już ponad 2,83 mln Polaków. Średnio na osobę przypada 28,2 tys. zł długu"- powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

W badaniu 26% deklaruje, że spędzi urlop w Polsce, a 8% planuje wyjechać za granicę jak tylko będzie to możliwe.

"Choć warunki się zmieniły i mamy na uwadze finansowe konsekwencje koronawirusa, to ponad połowa osób, które już wiedzą, że wyjadą w tym roku (59%), nie zamierza oszczędzać podczas wypoczynku, a kolejne 8% wyda więcej niż zwykle, aby zrekompensować sobie czas domowej kwarantanny. Co trzeci badany wskazuje jednak, że będzie musiał na urlopie żyć oszczędnie i zrezygnuje z dodatkowych atrakcji" - czytamy dalej.

bEsiHGZj

53% badanych sfinansuje swój wyjazd z oszczędności, co dwunasty badany liczy na zapowiedzianą w kwietniu pomoc ze strony rządu.

"Podczas gdy nigdy na dłuższe wakacje nie jeździ 22% badanych, tym razem nie wybiera się wypoczywać 31%. Główny powód to oszczędności, które wymieniane są na pierwszym miejscu. Druga z przyczyn to strach przed zarażeniem - częściej wskazywana przez osoby w wieku 55-65 lat (33% vs 19 proc. osoby 65+ i 22% osoby 45-54 lata). Nieliczni wolą też nie wypoczywać wcale w sytuacji, gdy nie ma większych szans na wyjazd w wymarzone miejsce zagranicą. Są też osoby, którym czas lockdownu odebrał urlop" - czytamy dalej.

Badanie przeprowadzone prze Quality Watch, metodą CAWI na panelu internetowym na próbie 1076 osób, 15-18 maja 2020.

bEsiHGZK
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)