Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bitcoin wart tyle co kawalerka w dużym mieście. Padł kolejny rekord na giełdzie

39
Podziel się

Ponad 214 tys. zł - tyle warta była w środę najpopularniejsza kryptowaluta świata. Notowania bitcoina biją kolejne rekordy.

Bitcoin wart tyle co kawalerka w dużym mieście. Padł kolejny rekord na giełdzie
Wartość bitcoinów ciągle rośnie. (Flickr, QuoteInspector.com CC BY 2.0)
bDScwvUB

Hitem inwestycyjnym 2020 roku był m.in. bitcoin. Ta wirtualna waluta ponad 12 miesięcy temu była wyceniana na około 30 tys. zł, a w nowy rok wchodziliśmy z wycenami przekraczającymi 100 tys. zł. Już wtedy wielu sceptyków ostrzegało, że ta bańka spekulacyjna za chwilę pęknie. Do tej pory nie pękła.

Co więcej, bitcoin bije właśnie nowe rekordy. Oficjalne notowania pokazują, że inwestorzy w środę płacili za niego ponad 214 tys. zł. Kurs przebił szczyt z 22 lutego.

Tylko od początku roku posiadacze bitcoinów liczą zyski sięgające 100 proc. Na przestrzeni 6 miesięcy przekraczają już 400 proc., a w skali roku można mówić o wzroście wartości rzędu blisko 600 proc.

bDScwvUD
Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

Posiadając jednego bitcoina można w Polsce kupić już blisko 30-metrową kawalerkę w dużym mieście. Byłby to też solidny wkład własny przy zakupie typowego 60-metrowego mieszkania w Warszawie.

Bitcoin jest już wart ponad 30 krotnie więcej niż uncja złota, wyceniana w środę na niecałe 6600 zł. Warto jednak podkreślić, że najpopularniejsza kryptowaluta jest przeciwieństwem złota, które uznawane jest za "bezpieczną przystań w kryzysie". Złoto jest fizycznym aktywem i uznaje się je za substytut pieniądza, bo ma realną wartość.

bDScwvUJ

Bitcoin nie tylko nie ma fizycznej postaci (dlatego niektórzy nazywają go wirtualną walutą), ale też jest przedmiotem silnej spekulacji. Nie jest to środek płatniczy powszechni akceptowany. Jest też poza kontrolą np. banków centralnych i innych instytucji, stąd też wykorzystywany jest m.in. do prania pieniędzy i innej nielegalnej działalności.

Z tego też względu Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed inwestowaniem w bitcoiny. Szczególnie osoby, które nie do końca są świadome związanych z tym ryzyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScwvVe
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
xyzabc
miesiąc temu
Wykorzystywanie Bitcoina w działalności przestępczej to praktycznie mit. Wszystkie transakcje na BTC są publiczne (czyt. widoczne dla wszystkich). Dlatego każdy przestępca używający BTC jest kompletnym frajerem, którego albo już złapali, albo za moment złapią. "Nie jest to środek płatniczy powszechnie akceptowany" - owszem, nie jest, ale zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest akceptowany ZNACZNIE częściej, niż złoto. Nie nazwałbym też Bitcoina "przeciwieństwem" złota - są różnice, ale są też istotne podobieństwa. Na ten moment trudno jest być pewnym tego, jak BTC się zachowa podczas kryzysu.
Polak
miesiąc temu
Kurs bitcoina dowodzi, że dla bardzo wielu ludzi na świecie wolność ma bardzo wysoką cenę. Niestety jestem pewien, że rządy i instytucje szczególnie amerykańskie będą próbowały bitcoina zniszczyć albo przejąć nad nim kontrolę.
Michał
miesiąc temu
Powód jest prosty - tym razem BTC zainteresowały się (wreszcie) duże instytucje finansowe i wielcy gracze. Według niektórych analiz przepływów pieniądza, to bitcoin stoi za ostatnim spadkiem cen złota - stał się bardziej atrakcyjnym celem inwestycyjnym. Skończona ilość BTC implikuje dalszy wzrost wartości w miarę wzrostu popytu. Gdyby BTC miał odgrywać rolę porównywalną z rolą złota jeśli chodzi o przechowywanie wartości, jego cena mogłaby przekroczyć 1 000 000 USD, co wynika z prostych oszacowań i ograniczonej ilości. Czy tak sie stanie - kwestia dyskusyjna, lecz oczekiwanie wysokiej stopy zwrotu z tej inwestycji w długim okresie jest całkiem racjonalne, choć obarczone ogromnym ryzykiem.
bDScwvVf
taka prawda
miesiąc temu
To zdjęcie bitcoina, to kłamstwo. Nie ma żadnych monet wirtualnej waluty jakim jest bitcoin. Nigdy nie wejdzie do ogólnego obrotu i nie stanie się walutą międzynarodową jak euro, dolar, czy funt. Z krypty wylazł i do krypty wróci ta pseudo waluta.
gzd3759
miesiąc temu
Chętnie odkupie od autora kawalerkę za 212 tyś.
...
Następna strona