Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Biznes odporny na COVID-19. Ciech zwiększa inwestycje

9
Podziel się:

Należący do Sebastiana Kulczyka Ciech rozbuduje moce produkcyjne szklistego krzemianu sodu. Surowiec jest wykorzystywany do produkcji opon i kosmetyków. Inwestycja ma zwiększyć przychody biznesu krzemianowego, który okazał się względnie "odporny” na COVID-19, o ok. 60 mln zł rocznie.

Biznes odporny na COVID-19. Ciech zwiększa inwestycje
Ciech będzie produkował więcej szklistego krzemianu sodu. (Adobe Stock)

Ciech planuje uruchomienie w zakładzie w Żarach nowego pieca do wypalania szklistego krzemianu sodu. Inwestycja o łącznej wartości ok. 80 mln zł zwiększy moce produkcyjne Ciechu w tym biznesie do ok. 240 tys. ton rocznie (z obecnych 180 tys. ton).

Szklisty krzemian sodu to surowiec niezbędny do produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. nowoczesne, energooszczędne opony i kosmetyki. Inwestycja umocni pozycję Ciechu jako największego dostawcy krzemianów w Europie. Ma ona zwiększyć przychody biznesu krzemianowego o ok. 60 mln zł rocznie.

Większościowym akcjonariuszem Ciechu, poprzez Kulczyk Investments oraz spółę zależną KI Chemistry, jest Sebastian Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków.

Zobacz także: Padł rekord w eksporcie. Naprawdę jest aż tak dobrze?

- W czasie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19, biznes produkcji krzemianów okazał się względnie odporny - poziom produkcji nie spadł poniżej 80 proc. mocy - powiedział szef biznesu krzemianowego w Grupie Ciech Andrzej Dawidowski.

- Obecnie wykorzystujemy pełne zdolności produkcyjne, a dodatkowe ilości krzemianów z nowego pieca w Żarach mamy już częściowo zakontraktowane - dodał. Nowy piec ma zostać uruchomiony do końca 2021 roku.

Obecnie w Europie obłożenie mocy produkcyjnych krzemianów jest na poziomie bliskim maksymalnego, a zdecydowana większość producentów wytwarza krzemiany sodu na własny użytek. Ciech zajmuje na europejskim rynku trzecią pozycję pod względem mocy produkcyjnych, a pierwszą pod względem wielkości sprzedaży. Eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Od 2005 roku spółka jest notowana jest na warszawskiej giełdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
inwestycje
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
mojez
2 lata temu
Dobrze zarządzane firmy takie jak CIECH sobie zawsze poradzą
Bongooola
3 lata temu
Postępowa polska firma znana na całym świecie. Powinniśmy się tym szczycić, a nie zawsze doszukiwać się oszustw i przekrętów...
Bongooola
3 lata temu
Postępowa polska firma znana na całym świecie. Powinniśmy się tym szczycić, a nie zawsze doszukiwać się oszustw i przekrętów...
moooorth
3 lata temu
Dziwiłaa mnie i dziwi w Polakach ta zawiść, ale żeby nie doceniać znanej na całym świecie firmy z którą większość osób zza granicy w ogóle Polskę kojarzy to trochę wstyd :/
paweł
3 lata temu
mądry ruch, jak się popatrzy na wyniki to dobrze im idzie więc warto zwiększyć inwestycje