Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

BOŚ Bank:W tym tygodniu w centrum uwagi posiedzenie EBC i dane z rynku pracy USA

0
Podziel się:

Warszawa, 01.06.2020 (ISBnews) - W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Rady Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz publikacje danych z rynku pracy i wskaźniki koniunktury ISM w przemyśle i usługach w USA, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

BOŚ Bank:W tym tygodniu w centrum uwagi posiedzenie EBC i dane z rynku pracy USA
(NurPhoto via Getty Images)

"W bieżącym tygodniu kontynuowana będzie seria publikacji danych obrazujących skutki pandemii dla światowej gospodarki w II kw. Najistotniejsze będą dane z rynku pracy oraz wskaźniki koniunktury ISM w przemyśle i usługach w USA. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie rady EBC. Oczekujemy, że rada EBC utrzyma stopy bez zmian, ale w warunkach ryzyka dla perspektyw inflacyjnych jednocześnie zapowie zwiększenie skali skupu aktywów finansowych w ramach programu PEPP" - czytamy w tygodniku banku.

Ekonomiści zwracają uwagę, że w przypadku strefy euro najistotniejsze będą wyniki majowych zamówień w przemyśle niemieckim.

W przypadku posiedzenia Rady EBC ekonomiści oczekują, że zostanie utrzymany stabilny poziom stóp procentowych (0,0% dla stopy repo oraz -0,5% dla stopy depozytowej).

"Jednocześnie zakładamy, że EBC dokona złagodzenia polityki pieniężnej poprzez zapowiedź zwiększenia skali skupu aktywów w ramach programu PEPP. Na gotowość dalszego luzowania polityki pieniężnej wskazywała zarówno prezes EBC Christine Lagarde podczas konferencji prasowej po posiedzeniu pod koniec kwietnia, jak również zapis dyskusji podczas tego posiedzenia. W warunkach bezprecedensowej skali spowolnienia aktywności gospodarczej bank centralny jest gotowy do bezprecedensowej skali luzowania polityki monetarnej, której skuteczność w warunkach odmrażania gospodarki i poprawy transmisji polityki pieniężnej będzie rosła. Uważamy, że rada EBC zdecyduje się na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej pomimo napływających informacji dot. wyższego prawdopodobieństwa większej skali luzowania polityki fiskalnej na poziomie całej UE. W dalszym ciągu bowiem ostateczna decyzji dot. pakietu pomocowego dla Europy jest niepewna, a z pewnością nie można zakładać szybkiej implementacji tego projektu" - oceniono w raporcie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)