Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Budimex Nieruchomości sprzedane. "To pierwsza tak duża transakcja w pandemii"

18
Podziel się:

Polsko-czeska spółka przejmie biznes Budimeksu związany z mieszkaniówką. Transakcja została wyceniona na 1,5 mld zł. Budimex Nieruchomości ma być docelowo głównym graczem w regionie Europie Środkowo-Wschodniej na rynku mieszkań na sprzedaż i wynajem.

Budimex Nieruchomości sprzedane. "To pierwsza tak duża transakcja w pandemii"
Budimex sprzedaje swój biznes związany z mieszkaniówką. (money.pl, Rafał Parczewski)

Cornerstone Partners (z siedzibą w Warszawie) i Crestyl Group (spółka prawa czeskiego) podpisały umowę przejęcia Budimeksu Nieruchomości. Wskazują, że to pierwsza tak duża transakcja w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej od wybuchu pandemii COVID-19. Cena sprzedaży biznesu Budimeksu została ustalona na 1 mld 513 mln zł.

Budimex to jedna z największych polskich firm budowlanych, która kojarzona była głównie z budową dróg, infrastruktury kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i ekologicznego. Miała też wydzieloną spółkę z branży mieszkaniowej, ale ta część trafiła na sprzedaż.

Jak wskazują władze Budimeksu, do ostatecznej finalizacji umowy powinno dojść w ciągu sześciu miesięcy. W tym czasie potrzebna będzie jeszcze zgoda na przejęcie wydana m.in. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

W ocenie zarządu Budimeksu, wynegocjowana cena odpowiada wartości godziwej i jest najwyższą ofertą uzyskaną w ramach przeprowadzonego rozpoznania zainteresowania potencjalnych inwestorów.

Prezes Budimex Nieruchomości zapewnia, że segment mieszkaniowy, w którym specjalizowała się spółka, będzie kontynuowany i rozwijany.

Budimex Nieruchomości wybudował dotychczas ponad 17 500 mieszkań, w realizacji ma kilkanaście projektów w 5 miastach Polski, a atrakcyjny bank ziemi pozwala na wybudowanie 6 500 mieszkań. Miniony rok spółka zakończyła rekordowym wynikiem przedsprzedaży na poziomie 1 672 mieszkań.

- Przejęcie Budimex Nieruchomości to pierwszy krok w kierunku stworzenia ważnego gracza rynkowego - zarówno w sektorze mieszkań na sprzedaż, jak i mieszkań na wynajem. Wraz z Crestyl Group planujemy, że stanie się on głównym graczem w regionie - powiedział partner zarządzający w Cornerstone Partners Paweł Dębowski.

- Polski sektor mieszkaniowy jest bardzo rozdrobniony, co daje nam ogromne możliwości. Wspólnie wykorzystamy je najlepiej, jak to będzie możliwe - dodał prezes Crestyl Group Omar Koleilat.

Spółka Crestyl jest zaangażowana w realizację ponad 15 projektów na terenie Republiki Czeskiej, których całkowita wartość przekracza 1,2 mld euro. Kupno Budimex Nieruchomości to jej pierwsza inwestycja za granicą. Crestyl jest liderem na rynku czeskim - specjalizuje się w realizacji wielofunkcyjnych nieruchomości mieszkaniowych, handlowych i komercyjnych.

Z kolei firma Cornerstone Partners, założona w 2001 roku przez Przemysława Krycha, to jedna z wiodących w Europie Środkowo-Wschodniej firm zarządzających inwestycjami typu private equity.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(18)
pegaz85
2 lata temu
Kolejna bańka ,luzie biorą darmowe pieniądze z banku(2%) i pompują rynek nieruchomości który znów się załamie, ze względu na brak koniunktury i najemców. deweloperzy zaczynają juz rezerwować mieszkania bez wpłaty,juz tylko na telefon ,by tylko wykreślać kolejne pola z statystyk ,a Kowalski zachęcany zyskiem najmu wciąga się w tą bańkę ,zostając z pustym mieszkaniem i kredytem na karku
jaa
2 lata temu
Rząd planuje pomóc firmom dewelopewrskim... chce rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
mural
2 lata temu
Ludzie !! Nie kupujcie klitek w deweloperskich blokach- KOVIDOWCAch (ciasne klatki schodowe, ciasne windy , parkingi , brak terenów zielonych i przestrzeni do życia .), Miejcie godność, nie dajcie się traktować jak "hodowlane nioski". Uciekajcie z tych "kojców króliczych" budujcie własne domy, byle jaki własny, mały daje poczucie bezpieczeństwa rodzinie i spokój bytu. Nikt wam nie podniesie czynszu, ogrzewania, opłat administracyjnych itd.. Nikt wam nie będzie hałasował za ścianą, nie będzie problemu z parkowaniem... będziecie niezależni . Dbajcie o zdrowie ,budowa domu naprawdę nie jest droga...
yogin
2 lata temu
ORLEN -stawiam że to kupi
anja
2 lata temu
chyba cienko w tej hiszpańskiej spółce jak sprzedaje to co dawało złote jajka .