money.pl

Damian Słomski, 22 lutego 2021 17:14

Budimex Nieruchomości sprzedane. "To pierwsza tak duża transakcja w pandemii"

Tweetnij Komentuj

Polsko-czeska spółka przejmie biznes Budimeksu związany z mieszkaniówką. Transakcja została wyceniona na 1,5 mld zł. Budimex Nieruchomości ma być docelowo głównym graczem w regionie Europie Środkowo-Wschodniej na rynku mieszkań na sprzedaż i wynajem.

Cornerstone Partners (z siedzibą w Warszawie) i Crestyl Group (spółka prawa czeskiego) podpisały umowę przejęcia Budimeksu Nieruchomości. Wskazują, że to pierwsza tak duża transakcja w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej od wybuchu pandemii COVID-19. Cena sprzedaży biznesu Budimeksu została ustalona na 1 mld 513 mln zł.

Budimex to jedna z największych polskich firm budowlanych, która kojarzona była głównie z budową dróg, infrastruktury kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i ekologicznego. Miała też wydzieloną spółkę z branży mieszkaniowej, ale ta część trafiła na sprzedaż.

Czytaj więcej: Banki odkładają kolejne setki milionów złotych na pozwy frankowiczów. Co z ugodami?

Jak wskazują władze Budimeksu, do ostatecznej finalizacji umowy powinno dojść w ciągu sześciu miesięcy. W tym czasie potrzebna będzie jeszcze zgoda na przejęcie wydana m.in. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Pokaż...

W ocenie zarządu Budimeksu, wynegocjowana cena odpowiada wartości godziwej i jest najwyższą ofertą uzyskaną w ramach przeprowadzonego rozpoznania zainteresowania potencjalnych inwestorów.

Prezes Budimex Nieruchomości zapewnia, że segment mieszkaniowy, w którym specjalizowała się spółka, będzie kontynuowany i rozwijany.

Budimex Nieruchomości wybudował dotychczas ponad 17 500 mieszkań, w realizacji ma kilkanaście projektów w 5 miastach Polski, a atrakcyjny bank ziemi pozwala na wybudowanie 6 500 mieszkań. Miniony rok spółka zakończyła rekordowym wynikiem przedsprzedaży na poziomie 1 672 mieszkań.

- Przejęcie Budimex Nieruchomości to pierwszy krok w kierunku stworzenia ważnego gracza rynkowego - zarówno w sektorze mieszkań na sprzedaż, jak i mieszkań na wynajem. Wraz z Crestyl Group planujemy, że stanie się on głównym graczem w regionie - powiedział partner zarządzający w Cornerstone Partners Paweł Dębowski.

Czytaj więcej: Afera Retail Parks Fund. Poszkodowani szukają sprawiedliwości i chcą od banku 90 mln zł

- Polski sektor mieszkaniowy jest bardzo rozdrobniony, co daje nam ogromne możliwości. Wspólnie wykorzystamy je najlepiej, jak to będzie możliwe - dodał prezes Crestyl Group Omar Koleilat.

Spółka Crestyl jest zaangażowana w realizację ponad 15 projektów na terenie Republiki Czeskiej, których całkowita wartość przekracza 1,2 mld euro. Kupno Budimex Nieruchomości to jej pierwsza inwestycja za granicą. Crestyl jest liderem na rynku czeskim - specjalizuje się w realizacji wielofunkcyjnych nieruchomości mieszkaniowych, handlowych i komercyjnych.

Z kolei firma Cornerstone Partners, założona w 2001 roku przez Przemysława Krycha, to jedna z wiodących w Europie Środkowo-Wschodniej firm zarządzających inwestycjami typu private equity.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .