Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Budowa CPK. Na pierwszy etap przeznaczono 12,8 mld zł

94
Podziel się

Rada Ministrów we wtorek przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego - "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023", przedłożoną przez pełnomocnika rządu ds. CPK, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Łączne koszty finansowania I etapu CPK zostały oszacowane na ok. 12,8 mld zł.

Budowa CPK. Na pierwszy etap przeznaczono 12,8 mld zł
(Centralny Port Komunikacyjny - CPK)
bDyzDRsl

"Rząd chce stworzyć uniwersalny system transportu pasażerskiego poprzez wybudowanie i eksploatację rentownego, nowoczesnego węzła transportowego, który uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata. Chodzi także o przebudowę krajowego systemu transportu kolejowego, jako atrakcyjnej alternatywy dla transportu drogowego. System ten obejmie wszystkie obszary Polski, zapewniając jednocześnie rozwój i trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej" - czytamy w komunikacie.

Ze względu na stopień skomplikowania przedsięwzięć zawartych w programie inwestycyjnym CPK, jego realizacja jest podzielona na etapy, podkreślono.

Przyjęty program wieloletni obejmuje etap I, który dotyczy okresu 2020-2023. Jest to etap przygotowawczy, którego zadaniem jest realizacja m.in. prac związanych z planowaniem i opracowaniem założeń projektowych. Jeszcze w 2020 r. CPK rozpocznie proces nabywania nieruchomości, czytamy.

bDyzDRsn
Zobacz także: Obejrzyj także: Budowa CPK i kontrowersyjny projekt kolejowy. "Powinni to lepiej narysować"

W 2021 r. ma zostać przygotowany projekt tzw. master planu lotniska i złożony wniosek dla decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. W 2023 r. zostaną przygotowane: raport oddziaływania na środowisko i wielobranżowa koncepcja architektoniczna terminalu pasażerskiego. Także w 2023 r. inwestor planuje uzyskać decyzję lokalizacyjną.

bDyzDRst

"Łączne koszty finansowania I etapu CPK zostały oszacowane na ok. 12,8 mld zł. Program nie wymaga zaangażowania w latach 2020-2023 środków z budżetu państwa. Inwestycje będą realizowane w przeważającej części z wyemitowanych na ten cel skarbowych papierów wartościowych" - czytamy dalej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

bDyzDRsu
bDyzDRsO
budownictwo
nieruchomości
KOMENTARZE
(94)
logiczny
3 miesiące temu
Papieru i tuszu wystarczy ? ;)))
Emeryt 72+
3 miesiące temu
Zanim wybudują to lotnisko to będzie już niepotrzebne ?
Abemus wirus
3 miesiące temu
Może lepiej w tym miejscu postawić Centralny Kompleks Szpitalny, bardziej by się przydał.
bDyzDRsP
sok
3 miesiące temu
CPK to typowy przykład pisowskiej megalomanii. To lotnisko i tak nie powstanie z braku pieniędzy, ale co się kolesie nachapią to ich.
Tick
3 miesiące temu
Do wiosny może ubyć duży % społeczeństwa, upaść gospodarka i kto wie co jeszcze a tym się szklane domy, no lotniska, śnią
...
Następna strona