Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Celon Pharma wyprodukuje testy na koronawirusa. Akcje na giełdzie wystrzeliły

Polska spółka Celon Pharma opracowuje testy na koronawirusa podobne do tych wdrażanych w Niemczech i USA. Informacja pozytywnie zaskoczyła inwestorów giełdowych. W ciągu chwili akcje firmy poszybowały w górę o 25 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Celon Pharma będzie wytwarzać testy na koronawirusa. (Fot: PAP/PIXSELL)

Po tym jak minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że testy na koronawirusa będą wykonywane u wszystkich osób objętych kwarantanną, pojawiły się pytania o dostępność testów. Okazuje się, że kolejna polska spółka zapowiedziała ich produkcję.

Biotechnologiczna Celon Pharma podjęła decyzję o "priorytetowym zaadoptowaniu strefy BSL-3 i wdrożeniu wytwarzania testów qRT-PCR do diagnostyki zakażeń SARS-COV-2" - czytamy w najnowszym komunikacie spółki.

Wytwarzaniem testów na koronawirusa mają się zająć nowo powstające laboratoria spółki w Kazuniu Nowym, w tzw. Centrum Badawczo-Rozwojowym.

Niestety nie będą one od razu dostępne. Zarząd spółki oczekuje pełnej gotowości w zakresie masowego wytwarzania i sprzedaży testów przed sezonem jesiennym, a także gotowości do wykonywania badań w tym okresie.

Można przestać się łudzić. Budżet nie będzie zrównoważony

"Decyzja ta podjęta została na podstawie pozytywnej oceny dotychczas przeprowadzonych testów i prób technologii qRT-PCR w spółce, zgromadzonych zasobów i doświadczenia zespołów w zakresie diagnostyki molekularnej, a także oceny potencjału biznesowego w świetle dostępnych i antycypowanych danych epidemiologicznych" - czytamy w komunikacie.

Jak wskazują władze spółki, opracowywane testy oparte są na przygotowaniu materiału wg. ultraszybkiej metody one-step qRT-PCR, która właśnie jest wdrażana w Niemczech i USA. Dzięki temu oczekuje się, że będą wysoce wydajne, ograniczając czas uzyskania wyniku od momentu pobrania materiału biologicznego z górnych dróg oddechowych do 12-24 godzin.

Informacja o wejściu w produkcję testów na koronawirusa wywołała wielkie zainteresowanie po stronie inwestorów giełdowych. Firma może na tym zrobić niezły interes. W efekcie notowania akcji Celon Pharma błyskawicznie poszły w górę. Około godziny 15:00 jedna akcja kosztowała ponad 30 zł, a jeszcze o poranku były w okolicach 24 zł. To oznacza wzrost aż o 25 proc.

Podobne szaleństwo na akcjach było w ostatnich dniach na innych biotechnologicznych spółkach notowanych na warszawskiej giełdzie. Każdorazowo miało to związek z testami na koronawirusa.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: celon pharma, komentarze giełdowe, koronawirus, testy, akcje, wiadomości, giełda, inwestowanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

taki mampomysłpremierem zrobić Kopacz,ministrem zdrowia zrobić Arłukowicza,a prezydentem zrobić Błońską,to wirus umrze ze śmiechu i wszyscy wyzdrowieją

13-03-2020

dziwakPlatfusy. Co teraz nie będzie wam pasowało? 500+, 300+ i mierzeja już były.

13-03-2020

ufoNa jesień to będzie pozamiatane

Rozwiń komentarze (9)