Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Celon Pharma wyprodukuje testy na koronawirusa. Akcje na giełdzie wystrzeliły

9
Podziel się

Polska spółka Celon Pharma opracowuje testy na koronawirusa podobne do tych wdrażanych w Niemczech i USA. Informacja pozytywnie zaskoczyła inwestorów giełdowych. W ciągu chwili akcje firmy poszybowały w górę o 25 proc.

Celon Pharma będzie wytwarzać testy na koronawirusa.
Celon Pharma będzie wytwarzać testy na koronawirusa. (PAP, PAP/PIXSELL)
bDXNBZKJ

Po tym jak minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że testy na koronawirusa będą wykonywane u wszystkich osób objętych kwarantanną, pojawiły się pytania o dostępność testów. Okazuje się, że kolejna polska spółka zapowiedziała ich produkcję.

Biotechnologiczna Celon Pharma podjęła decyzję o "priorytetowym zaadoptowaniu strefy BSL-3 i wdrożeniu wytwarzania testów qRT-PCR do diagnostyki zakażeń SARS-COV-2" - czytamy w najnowszym komunikacie spółki.

Wytwarzaniem testów na koronawirusa mają się zająć nowo powstające laboratoria spółki w Kazuniu Nowym, w tzw. Centrum Badawczo-Rozwojowym.

bDXNBZKL

Niestety nie będą one od razu dostępne. Zarząd spółki oczekuje pełnej gotowości w zakresie masowego wytwarzania i sprzedaży testów przed sezonem jesiennym, a także gotowości do wykonywania badań w tym okresie.

Zobacz także: Można przestać się łudzić. Budżet nie będzie zrównoważony

"Decyzja ta podjęta została na podstawie pozytywnej oceny dotychczas przeprowadzonych testów i prób technologii qRT-PCR w spółce, zgromadzonych zasobów i doświadczenia zespołów w zakresie diagnostyki molekularnej, a także oceny potencjału biznesowego w świetle dostępnych i antycypowanych danych epidemiologicznych" - czytamy w komunikacie.

bDXNBZKR

Jak wskazują władze spółki, opracowywane testy oparte są na przygotowaniu materiału wg. ultraszybkiej metody one-step qRT-PCR, która właśnie jest wdrażana w Niemczech i USA. Dzięki temu oczekuje się, że będą wysoce wydajne, ograniczając czas uzyskania wyniku od momentu pobrania materiału biologicznego z górnych dróg oddechowych do 12-24 godzin.

Informacja o wejściu w produkcję testów na koronawirusa wywołała wielkie zainteresowanie po stronie inwestorów giełdowych. Firma może na tym zrobić niezły interes. W efekcie notowania akcji Celon Pharma błyskawicznie poszły w górę. Około godziny 15:00 jedna akcja kosztowała ponad 30 zł, a jeszcze o poranku były w okolicach 24 zł. To oznacza wzrost aż o 25 proc.

Podobne szaleństwo na akcjach było w ostatnich dniach na innych biotechnologicznych spółkach notowanych na warszawskiej giełdzie. Każdorazowo miało to związek z testami na koronawirusa.

bDXNBZKS
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXNBZLm
komentarze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Slijde
rok temu
Niemiecka policja na zachodnich granicach przeprowadza testy każdej wjeżdżającej osoby. Wyniki są znane po kilkunastu minutach. Podróżujący muszą czekać na swój wynik. Zarażeni są natychmiast odizolowani i nie mogą kontynuować podróży. W Polsce na jesieni będziemy mieć testy, zaś wyniki po dobowym oczekiwaniu. Jesteśmy w ciemnogrodzie.
Chippo
rok temu
Tylko takie dziadostwo jak Mabion dołuje!
Tomasz
rok temu
Chińczycy mają już testy i technologie wystarczy że się nią podzielą, a w tej sytuacji raczej nie będzie problemu. Ruskie twierdzą że mają test w 15 minut, jeśli to prawda to po mimo że Rosja nie jest sojusznikiem powinniśmy ją po prosić o technologie. Tylko jeśli będą testy ogolno dostępne to wyda się że w Polsce jest mnóstwo chorych. Bez paniki.
bDXNBZLn
Kosy
rok temu
Ale wy p. E. R. D. O. L. I. Ci. E. Farmazony jakie. 25%... Kto to pisze... Napoczatku musza opracować technologię a pozniej będą robić a do tego czasu to moze nasz dobrze pozamiatać 😷🤧
fredzia phi p...
rok temu
oby nie okazały się tak samo wadliwe jak te z USA.