Notowania

górnictwo
12.09.2019 18:51

Ceny CNG i LNG do samochodów i autobusów w dół. PGNiG podjęło decyzję

Państwowy gigant obniża ceny gazu CNG i LNG do samochodów i autobusów. Powodem jest wprowadzona przez rząd zerowa stawka akcyzy. Paliwo gazowe staniało średnio o 33 grosze netto za metr sześcienny.

Podziel się
Dodaj komentarz
PGNiG obniża ceny gazu CNG i LNG do samochodów i autobusów.

To doskonała wiadomość dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem ekologicznego gazu ziemnego jako paliwa - przekonuje prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

- Przede wszystkim mam tu na myśli przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, które w najbliższym czasie planują zakup nowych autobusów. Teraz opłacalność użytkowania pojazdów zasilanych gazem CNG i LNG względem "diesli" będzie zdecydowanie większa, co istotnie przyspieszy proces wymiany flot autobusowych w polskich miastach - dodaje.

PGNiG podkreśla też, że nowe regulacje pozwolą skuteczniej walczyć ze smogiem szczególnie w obszarach miejskich i będą bodźcem do rozwoju całego sektora transportowego, który już zainwestował lub właśnie planuje zainwestować w ekologiczny transport oparty na paliwie CNG lub LNG.

Obejrzyj: Brytyjskie inwestycje w Polsce. "Uczymy się od Brytyjczyków etycznego pożyczania"

- Jestem przekonany, że zerowa stawka akcyzowa, która już przełożyła się na spadek ceny paliwa na naszych stacjach, napędzi także lokalny rynek transportowy małego i średniego biznesu - mówi wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

- Dotyczy to między innymi firm kurierskich, różnego typu dostawców towarów, a także firm, które posiadają floty pojazdów. Skorzystanie przez nich z paliwa CNG będzie istotnym elementem obniżenia kosztów w porównaniu do pojazdów zasilanych benzyną czy olejem napędowym - dodaje.

Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w zakresie stawek akcyzy na CNG i LNG weszła w życie w dzień po ogłoszeniu, dlatego na stacjach należących do PGNiG Obrót Detaliczny spadek cen nastąpił już 14 sierpnia.

Po ogłoszeniu zerowej akcyzy, na stacji CNG w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego, cena gazu CNG spadła z 3,78 zł/m3 do 3,36 zł/m3. Najtaniej sprężony gaz ziemny (CNG) można kupić w Gdyni, Kobylnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Tychach - po 3,31 zł/m3. Wcześniej, 12 sierpnia 2019 r. (przed ogłoszeniem zerowej akcyzy), CNG kosztowało tam 3,73-3,74 zł/m3.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo, ceny paliw
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

Lech14CNG i LNG ile jest tych samochodów i punktów tankowania ? obniżcie LPG

12-09-2019

Roziu1000+ potrzebne a nie 13-tki.

12-09-2019

DymacKaczkePrzypadkiem tuż przed wyborami...

Rozwiń komentarze (7)