Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Emilewicz: w sprzedaży są nadal "kopciuchy"

15
Podziel się

W sprzedaży są wciąż urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia ws. kotłów na paliwa stałe – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że trzeba to zmienić.

Jadwiga Emilewicz zauważyła, że w sprzedaży są wciąż urządzenia niespełniające wymagań prawnych
Jadwiga Emilewicz zauważyła, że w sprzedaży są wciąż urządzenia niespełniające wymagań prawnych (East News, East News)
bEajwVsl

W parlamencie trwają prace nad nowelą Prawa ochrony środowiska (POŚ). Przewiduje, że za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary. Inspekcja Handlowa ma zyskać konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów - informuje PAP.

- Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że ciągle w sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Co więcej, stanowią one znaczny odsetek ofert. Wciąż mamy zatem do czynienia z obchodzeniem istniejących przepisów. Chcemy to zmienić - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

bEajwVsn

Nowela POŚ ma uzupełnić istniejący system wymagań dla kotłów na paliwo stałe, wprowadzanych do obrotu na terenie Polski.
Resort szacuje, że na polski rynek trafia około 200-250 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie. "Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku" – czytamy w komunikacie resortu.

Zobacz także: Obejrzyj: 5 sposobów na ograniczenie zużycia plastiku

Jak przypomniano, od lipca 2018 r. obowiązuje rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które w lutym "zostało dodatkowo uszczelnione w drodze nowelizacji".

bEajwVst

Projekt nowelizacji wskazuje instytucje uprawnione do przeprowadzenia kontroli podmiotów wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe - podkreśla resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEajwVsO
KOMENTARZE
(15)
kierowca
2 lata temu
niebywałe chińczyk robi co chce i jest go ponad miliard a Polak poniesie koszty.
pytajnik
2 lata temu
Ta bYblotekarka jest już ekspertem od wszystkiego! kto a tego toto zrobił ministerkę???!!!
K73
2 lata temu
A ta pani pewnie ma gaz i cała reszta zaczęła przeszkadzać
bEajwVsP
dziecko z PRL...
2 lata temu
U nas w domu za czasow bierutowo-gomulkowskich byla tylko jedna rzecz jaka sie wyrzucalo do smietnika. byl to POPIOL ! Wszystko sie spalalo w kuchni lub w piecach, nawet obierki z ziemniakow.
sfsfsf
2 lata temu
Moim zdaniem, wszędzie, gdzie to tylko możliwe, powinno się podłączać budtnki do istniejących ciepłowni. Można by w ten sposób zlikwidować wiele lpkalnych źródeł zanieczyszczenia powietrza.