Notowania

Rynek kopciuchów ma się świetnie. Zakazu sprzedaży nikt nie egzekwuje, rząd tłumaczy się szarą strefą

Handel kotłami starego typu, które teoretycznie zostały wycofane z rynku półtora roku temu, trwa w najlepsze. Producenci fałszują certyfikaty, a żadna państwowa instytucja nie pali się do kontrolowania rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rząd nie zna dokładnej skali sprzedaży kotłów w Polsce. Tłumaczy to m.in. "szarą strefą". (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", premier Mateusz Morawiecki we wrześniu 2017 roku zapowiadał, że "kopciuchy idą w odstawkę". Nowe rozporządzenie dotyczące standardów dla kotłów na węgiel miało je wyeliminować z rynku.

Gazeta wskazuje, że zapowiedź premiera się nie sprawdziła. Choć od 1 października 2017 r. obowiązuje zakaz produkcji kotłów niespełniających norm, a od 1 lipca 2018 r. zakaz ich sprzedaży w Polsce, w praktyce jest zupełnie inaczej.

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przygotowują raport na temat rynku kotłów w Polsce, ostrzegają, że nadal można bez problemu kupić nowe kopciuchy. Co gorsza, czasem stanowią one większość ofert w serwisach internetowych.

"Na 12 sklepów internetowych aż 8 oferuje tego typu urządzenia" - zwracają uwagę działacze PAS. Często stosowany trik to sprzedawanie kopciucha pod inna nazwą, np. "kotła na biomasę niedrzewną".

Grażyna Wolszczak pozwała państwo za smog. Wygrała.
Państwo polskie jest odpowiedzialne za smog. "To miażdżące rozstrzygnięcie"

Poważniejszym problemem jest podrabianie przez producentów kotłów państwowych certyfikatów Jak pisze "Wyborcza", Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla złożył zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez producentów fałszujących świadectwa jakości kotłów.

Jak to możliwe, że sprzedaż zakazanych kotłów idzie w najlepsze w biały dzień? Problemem jest brak przepisów, a przynajmniej tak twierdzą instytucje, które powinny z urzędu kontrolować rynek, np. UOKiK.

Mało tego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przyznaje, że nie potrafi dokładnie określić skali sprzedaży kotłów na paliwa stałe w Polsce. Resort Jadwigi Emilewicz wini "duże rozproszenie rynku" oraz szarą strefę, która może obejmować aż jedną czwartą całego rynku kotłów. MPiT szacuje, że sprzedaż wynosi od 200 do 250 tys. szt. rocznie.

 Warszawa, 24.01.2019. Grażyna Wolszczak przed salą sądową.
Grażyna Wolszczak wygrywa proces o smog z państwem polskim. Sąd uznał krzywdę aktorki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: środowisko, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2019

ŁołNagle się zrobił smog,narodził się w brukselce za sprawą szkopów i naszych pseudoekologów,a te blachy co nad nami latają to są na prąd?spalają po 2tyś … Czytaj całość

21-02-2019

Banda NameraDajcie ludziom godnie żyć , pracować i zarabiać , a nie będzie problemów z niczym . Nawet smogiem.

21-02-2019

JankaDziki kraj. Dzicy producenci i użytkownicy. Trujące siebie i innych za marny zarobek i pswudo oszczędności. Nie ma na to zgody. Tylko drakońskie kary … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)