Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Będzie przełom? Są dobre informacje z rynku gazu

61
Podziel się:

Cena gazu w kontraktach wrześniowych na holenderskiej giełdzie (hub TTF) w piątek rano spada o ponad 8,5 proc. O ponad 8 proc. spada także cena gazu z dostawą w październiku. To pozytywna informacja po szaleństwie cenowym z początku tygodnia, który spowodował wstrzymanie produkcji m.in. w gigantach polskiego sektora chemii – Grupie Azoty i należącym do Orlenu Anwilu, co przełożyło się także na poważne problemy producentów napojów.

Będzie przełom? Są dobre informacje z rynku gazu
Ceny gazu na europejskich rynkach szaleją, co odbija się też na cenach energii. Duży problem ma przemysł Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/Twitter/@Schuldensuehner (East News)

Ceny gazu w kontraktach wrześniowych na holenderskiej giełdzie, która jest punktem odniesienia dla handlu gazem w całej Europie, spadały w piątek rano o ponad 8,5 proc. W rezultacie za 1 MWh trzeba zapłacić niespełna 294 euro za 1MWh. W czwartek 25 sierpnia cena gazu w kontrakcie z dostawą we wrześniu przekraczała 300 euro za 1 MWh. Cena gazu z dostawą w październiku również spada o blisko 8,3 proc. Obecnie za 1 MWh trzeba zapłacić 299 euro.

Ceny gazu spadły, ale z nieprawdopodobnych szczytów

Trzeba jednak pamiętać, że te spadki są z niebotycznego poziomu. Od poniedziałku trwa niespotykany w historii rajd na europejskim rynku gazu, który w opinii ekspertów wywołała panika po komunikacie Gazpromu z piątku 19 sierpnia, że 31 sierpnia zamknie na parę dni Nord Stream 1 z powodu prac remontowych.

Jak zauważa na Twitterze Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl, średnie miesięczne ceny gazu w Polsce (i reszcie Europy) od stycznia 2020 r. do 23 sierpnia 2022 r. wzrosły o 2000 proc.

Tak wygląda wykres cen gazu w Europie zestawiony z ceną energii elektrycznej w Niemczech, która przekroczyła granicę 600 euro za 1MWh:

Holger Zschaepltz, ekspert rynków finansowych z niemieckiej telewizji Welt, zauważa na Twitterze, że ograniczenie dostaw gazu z Rosji zbiegło się z zaplanowanymi pracami remontowymi w Norwegii i wzmożoną przez tę sytuację konkurencją, jeśli chodzi o gaz ciekły.

Z kolei agencja Bloomberga podkreśla w swojej analizie, że obecne ceny gazu są aż 10 razy wyższe niż średnia dla tego okresu roku z lat ubiegłych. "Lista ofiar powiększa się" – pisze Bloomberg i zauważa, że wstrzymano m.in. produkcję amoniaku w Wielkiej Brytanii.

Ceny gazu powodują problemy w wielu sektorach przemysłu

W olbrzymie kłopoty popadł także przemysł w Polsce. We wtorek najpierw Grupa Azoty, a potem Anwil wydały komunikat o wstrzymaniu produkcji z powodu niebotycznych cen gazu, które sprawiają, że biznes staje się nieopłacalny. Państwowi giganci będą czekać na uspokojenie cen, ale ich problemy spowodowały lawinę innych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drożejący gaz Polacy odczują z opóźnieniem. "Wszyscy będziemy biedniejsi"

W nieciekawej sytuacji może być branża mleczarska i piwowarska. Dwutlenek węgla, produkt uboczny działalności zakładów chemicznych, jest niezbędny do produkcji piwa, części serów, a także produkcji suchego lodu potrzebnego handlowi. Piątkowa "Rzeczpospolita" zauważa, że Grupa Azoty nie jest w stanie zapewnić dostaw kwasu azotowego, niezbędnego do zachowania higieny linii produkcyjnych.

W czwartek komunikat o wstrzymaniu produkcji z powodu braku dwutlenku węgla wydał Carlsberg Polska. Grupa Żywiec podała, że "analizuje sytuację".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
WYRÓŻNIONE
Pep
2 lata temu
Jak cena gazu była powiązana z ceną ropy, to panowało powszechne oburzenie, w tym w Polsce, na tę niesprawiedliwość. A gaz drożał wtedy nieznacznie, maks. o 100%. Stworzono giełdę gazu, na której rządzą spekulanci i mamy wzrosty o 2000%. Sami tego chcieliście..
BBB
2 lata temu
miejmy nadzieję, ze premier przekona Francję i Niemcy, aby znieść na razie gigantyczne opłaty za CO2. To przez nie wzrosły tak drastycznie ceny energii. Dlaczego tylko Europa ma bronić klimatu skoro produkuje CO2 tylko w 10% a reszta potęg typu Chiny czy Inie resztę 90%. Czemu mamy niszczyć swoje gospodarki, skoro to reszta tak naprawdę truje świat.
Andrzej
2 lata temu
Czysta spekulacja powinna być karana więzieniem
NAJNOWSZE KOMENTARZE (61)
ignacy
2 lata temu
Jest demokracja
Mateo
2 lata temu
Jak obsr jtek teraz uruchomi produkcję nawozów, bo będzie znowu opłacalna, to sasin odtrąbi sukces swojego planu ratowania gospodarki. Co z tego, że ceny nie są zależne od jednego czy drugiego. Ważne, że su eren to kupi.
Kat
2 lata temu
Jarek cenę obniżył????? Co lemingi 🤣🤣🤣🤣🤣
Nigdy PiS
2 lata temu
Jaka to dobra wiadomość jak nieudacznicy PiS nic nie zabezpieczyli tylko jak powiedzenie tonący brzytwy się chwyta , gaz 120 pl a teraz 1450pl i ciekawe jak widać jaka będzie inflacja jak nieudacznicy poza kupowaniem patoli i skłócanie w TVP nic użytecznego nie robią
Asdfgh
2 lata temu
Nie ma się co podniecać. Po takim rajdzie korekta jest normą
...
Następna strona