Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ceny ropy mocno w górę. Ekspert studzi optymizm

17
Podziel się:

W wtorek ceny ropy naftowej mocno rosną, niwelując dynamiczne tąpnięcie sprzed dwóch tygodni. Pandemia koronawirusa w wielu krajach wyhamowuje, co dla rynku ropy może być zwiastunem zwiększenia popytu na ten surowiec. Jednak wzrost cen surowca może być krótkoterminowy, a w dłuższym terminie potrzebne będą silniejsze impulsy.

We wtorek cena ropy WTI rośnie o prawie 20 proc.
We wtorek cena ropy WTI rośnie o prawie 20 proc. (Pixabay)

Inwestorzy na rynku ropy pozytywnie reagują na informacje o planach stopniowego łagodzenia ograniczeń związanych z kwarantanną i otwierania niektórych miejsc publicznych, sklepów, a także powrotu coraz większej liczby osób do pracy.

Ropa WTI jest po godz 16.00 wyceniana na nowojorskiej giełdzie na 24 dolary za baryłkę. Notowania „czarnego złota” idą we wtorek w górę o prawie 20 proc., a w ciągu ostatnich 10 dni wzrosły aż o 110 proc. Nadal jednak daleko im do poziomu sprzed pandemii. Od początku tego roku cena ropy WTIspadła bowiem o 60 proc.

Cena wydobywanej z Morza Północnego ropy Brent rośnie nieco wolniej, ale jej spadek w ostatnich tygodniach był mniejszy niż WTI. We wtorek po południu cena Brent wynosi około 30 dolarów za baryłkę.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

O tym, że aktywność gospodarcza małymi krokami wraca do normalności może świadczyć też wzrost sprzedaży na niektórych stacjach. Średnia sprzedaż paliw na stacjach Avia na przełomie kwietnia i maja była wyższa niż na przełomie lutego i marca.

- W czwartek, 30 kwietnia, sprzedaż na stacjach Avia była o 23 proc. wyższa niż na przełomie lutego i marca, w okresie sprzed wybuchu pandemii w naszym kraju i był to pierwszy taki dzień od momentu wprowadzenia obostrzeń – powiedział w rozmowie z ISBNews Adam Sikorski, prezes importera paliw Unimot.

Wprawdzie w okresie weekendu majowego w dniach 1-3 maja sprzedaż powróciła do poziomu o ok. 20 proc. niższego niż przed pandemią, a jednocześnie była o ok. 20 proc. niższa niż rok wcześniej, ale i tak jest to pozytywny sygnał.

Na razie jednak do powrotu do sytuacji sprzed koronawirusa droga jest jeszcze daleka. Ograniczenia w przemieszczaniu się prawdopodobnie utrzymają się przez wiele tygodni, co w naturalny sposób będzie tamować popyt na paliwa.

- To oznacza, że o ile w krótkoterminowej perspektywie na rynku ropy możemy zobaczyć pewne wzrosty, to do ich utrzymania się będą potrzebniejsze solidniejsze informacje fundamentalne - ocenia Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

Zwraca też uwagę, że maleją szanse na dodatkowe ograniczenia wydobycia ropy naftowej, które miały łagodzić spadek popytu na ten surowiec. Co prawda kraje OPEC+ wprowadziły nowe, zaostrzone limity produkcji ropy wraz z początkiem maja, ale w Stanach Zjednoczonych próby ustanowienia stanowych limitów mogą skończyć się fiaskiem. W Teksasie regulator rynku energii musiał wycofać swoją propozycję obniżki produkcji ropy w tym stanie o 20 proc. na skutek braku poparcia dla tej idei.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

surowce
wiadomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Gustaw J
4 lata temu
Jakoś nie zauważyłem taniej ropy w stosunku do cen na stacjach , raz zszedł olej poniżej 4 zł i raptem kosztował 3,99za litr to miało być to tanio gdzie cena ropy była 23 dolary za baryłkę, za to widać trend do szybkiego wzrostu cen na stacjach mimo że i kurs dolara jest niższy niż ostatnio a cena ropy jest tylko trochę wyższa i kosztuje 36 ta lepsza. Widać jak nas okradają korporacje!
wp
4 lata temu
Przewiduje sie spadki cen ropy.
spec
4 lata temu
droga ropa to niebezpieczna rosja
anon
4 lata temu
Cena ropy jest zbyt wysoka bo napedzana sztucznie a najblizszy czas to spadki cen ropy i gazu.
4Xt
4 lata temu
Ściema nie mają gdzie już składować to kilka dili pokazało wzrost , łupkową to we wiadra niedługo zaczną wlewać . Zbyt zanieczyszcza powietrze a to poprawia cyrkulację wirusa sterty lub nie .