Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ceny ropy na giełdach lekko odbiły. Ale benzyna już poniżej 4 zł

8
Podziel się:

Po głębokim spadku we wtorek oraz w środę rano, po południu notowania ropy naftowej lekko odbiły. W dalszym ciągu znajdują się jednak na poziomach, które jeszcze kilka tygodni temu wydawały się niewyobrażalne. Kierowcy mają powody do radości - średnia cena benzyny na stacjach w Polsce spadła poniżej 4 zł/litr.

Ceny ropy rekordowo niskie. Średnia cena benzyny Pb 95 spadła poniżej 4 zł.
Ceny ropy rekordowo niskie. Średnia cena benzyny Pb 95 spadła poniżej 4 zł. (Pixabay, pixabay)

We wtorek cena amerykańskiej ropy naftowej WTI przez chwilę poruszała się nawet poniżej 7 dolarów za baryłkę, co było najniższym poziom notowań tego surowca od połowy lat 80. XX wieku.

W środę po południu, cena notowanej na amerykańskiej giełdzie ropy WTI wynosi 13 dolarów za baryłkę. W ciągu ostatnich trzech miesięcy spadła o ponad 70 proc., a tylko w ciągu ostatniego miesiąca o ponad 40 proc.

Z kolei ropa Brent na giełdzie w Londynie jest w środę po południu wyceniana na 20 dolarów za baryłkę. Cena Brent w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 23 proc.

Notowania obu gatunków ropy naftowej znajdują się nadal pod ogromną presją, wynikającą z gwałtownego spadku popytu na paliwa na skutek pandemii koronawirusa. Ograniczenia w przemieszczaniu się oraz funkcjonowaniu wielu branż przemysłu sprawiły, że zapotrzebowanie na paliwa istotnie spadło i na razie trudno ocenić, kiedy ta bezprecedensowa sytuacja się skończy.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Swoje zrobiło także podejście producentów ropy naftowej. - O ile państwa OPEC+ wypracowały nowe porozumienie, to skala zawartych w nim cięć wydobycia nie dorównuje skali spadku popytu. Ponadto, pozostali producenci ropy naftowej przedstawili niewiele konkretnych informacji na temat planowanych działań, co na rynku wywołało spekulacje, że producenci w zasadzie nie mają szczegółowego planu działania, a zamiast tego jedynie reagują na to, co się dzieje na rynku - ocenia Dorota Sierakowska, analityk surowcowy z DM BOŚ.

Ceny paliw na stacjach

Gwałtowny spadek notowań "czarnego złota" na giełdach, przełoży się także na niższe ceny na stacjach benzynowych. Eksperci zaznaczają jednak, że spadek ten będzie łagodny i rozłożony w czasie. Należy też pamiętać, że duża część kwoty, jaką płacimy na stacjach, to obciążenia podatkowe.

Choć odnotowane w tym tygodniu przez e-petrol.pl obniżki na stacjach nie były tak wyraźne jak na początku trwania epidemii, kierowcy i tak mają powody do zadowolenia. Systematycznie taniejąca ropa, głębokie cięcia w cennikach krajowych producentów paliw oraz dużo niższy popyt na nie spowodowały, że po ponad czteroletniej przerwie ogólnopolska cena benzyny Pb95 powróciła do poziomu poniżej 4 zł/l.

Według danych e-petrol z środy z godziny 14.00, średnia cena oleju napędowego na stacjach w Polsce to 4,11 zł/litr. Natomiast średnia cena benzyny Pb95 wynosi 3,99 zł/litr. Tyle litr popularnej "95-tki" kosztował średnio w lutym 2016 roku i tak jest również dzisiaj, kiedy jej cena w ciągu ostatnich kilku dni obniżyła się o 3 grosze.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Paw
4 lata temu
Zawsze obarczacie za wszystko PIS WIEC dziekujemy PIS za tak niskie ceny paliw:)
DSV
4 lata temu
Poznań: Orlen 95-ka 4.07, Intermarche (dostawca orlen!) 3.45. Jakie złodzieje!? Gaz na Orlenie 1.85, na intermarche 1.39... DLACZEGO???
pisobojówa
4 lata temu
macie lewaki tankowac na orlenach tak aby nasz ukochany żąd miał na nagrody i wypłaty dla siebie
anime
4 lata temu
orten najdroszy
koń by się uś...
4 lata temu
Orlen dalej najdroższy a w radiu co chwile reklama - najniższe ceny !