Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
DSŁ
|

Ciech uruchamia wielką fabrykę w Niemczech. Będzie produkować tabletki solne

94
Podziel się

Biznes Sebastiana Kulczyka rozrasta się za naszą zachodnią granicą. Ciech w Niemczech uruchamia fabrykę soli warzonej, która rocznie może produkować nawet 450 tys. ton. Inwestycja pochłonęła grubo ponad 600 mln zł.

Ciech uruchamia wielką fabrykę w Niemczech. Będzie produkować tabletki solne
W Saksonii-Anhalt stanęła wielka warzelni soli. (Adobe Stock, Dusko)
bDTLDuRN

Należąca do miliardera Sebastiana Kulczyka chemiczna grupa Ciech finalizuje swoją największą inwestycję. Rekordowe 140 mln euro, czyli przy obecnym kursie około 640 mln zł, kosztowała budowa warzelni soli w niemieckim Stassfurcie.

Koncern zaczyna rozruch megafabryki. Najbliższe tygodnie będą czasem ostatnich prac wykończeniowych i szkolenia pracowników. Uruchamianie kolejnych części zakładu potrwa do połowy roku - informuje "Puls Biznesu".

bDTLDuRP

Po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych Ciech w niemieckiej fabryce będzie wytwarzał 450 tys. ton soli warzonej rocznie. Ponad połowa będzie miała formę tabletek solnych wykorzystywanych m.in do uzdatniania i zmiękczania wody.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

Solne tabletki, sól do elektrolizy czy granulat solny z nowej fabryki trafią do największych krajów Europy. Oprócz Niemiec ma to być też m.in.: Austria, Włochy, Francja, kraje Beneluksu czy Skandynawii.

bDTLDuRV

Jak to przełoży się na zyski? Ciech liczy, że fabryka będzie generować rocznie około 25 mln euro zysku EBITDA (przed opodatkowanie, oprocentowaniem itp.) czyli blisko 115 mln zł.

Ciech to lider polskiego rynku, ale dzięki finalizowanej inwestycji u naszych zachodnich sąsiadów umocni się za granicą - znajdzie się na trzecim miejscu podium w Europie.

bDTLDuRW

Warto zauważyć, że fabryka powstała w trudnym, pandemicznym czasie. Budowa rozpoczęła się blisko rok temu. W porównaniu z pierwotnymi planami inwestycja nieco się opóźniła, bo zakład miał działać już w 2020 roku.

Na niemieckim rynku Ciech jest obecny już od dawna. Firma CIECH Soda Deutschland (dawniej Sodawerk Stassfurt) jest jedną z najstarszych firm w Saksonii-Anhalt. Historia firmy sięga 1882 roku.

Niemiecka spółka produkuje sodę kalcynowaną i sodę oczyszczoną (m.in. przeznaczoną dla farmacji). Zakład wykorzystuje do produkcji sody własne złoża kamienia wapiennego i solanki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTLDuSq
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
Taki1
2 tyg. temu
Napiszcie jeszcze jak Kulczyk wszedł w posiadanie polskiej fabryki, na którą pracowały pokolenia...
***** ***
2 tyg. temu
Pytanie tylko dlaczego nie w Polsce tylko za granicą? A może strach przed dojną zmianą? I podatkami?
Paweł
2 tyg. temu
no i super, niech zdobywa rynki europejskie!
bDTLDuSr
A ja
2 tyg. temu
Się cieszę, bo Kulczyk pokazuje że mimo uprzedzeń i hejtu jest ponad to wszystko i poprostu robi interes, a czemu nie w Polsce???? Bo nie należy do pis!!!
hahaha
2 tyg. temu
to Kulczyk pokazał na co mu był potrzebny Ciech
...
Następna strona