Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dla GPW dziś kluczowe informacje o negocjacjach dot. umowy handlowej USA-Chiny

0
Podziel się:

Warszawa, 12.11.2019 (ISBnews/ CMC Markets) - Historyczne maksima amerykańskich indeksów nie oznaczają, że inwestorzy są przekonani o pozytywnej perspektywie dalszych notowań. W szachu trzyma ich Donald Trump, który podejmie ostateczne decyzje w sprawie umowy handlowej USA-Chiny. Tymczasem utrzymujący się apetyt na ryzyko może dziś pomagać WIG20.

Dla GPW dziś kluczowe informacje o negocjacjach dot. umowy handlowej USA-Chiny
bEDiQiWJ

Powrót inwestorów na warszawski parkiet po długim weekendzie powinien odbywać się pozytywnej atmosferze, podobnej do tej goszczącej na globalnych rynkach w ubiegłym tygodniu. Podczas gdy w Polsce świętowano Dzień Niepodległości, na zachodnich parkietach utrzymywała się konsolidacja w okolicach szczytów: historycznych na S&P500, Dow Jones i Nasdaq100 oraz ponad 20-miesięczych na indeksie DAX. Również dzisiejsza sesja na giełdach azjatyckich nie daje powodów do obaw - zdecydowana większość indeksów ,,świeciła na zielono".

Kluczowe pozostaną dziś doniesienia na temat negocjacji pomiędzy USA i Chinami, dotyczących podpisania pierwszej fazy umowy handlowej. W weekend po raz kolejny Donald Trump wprowadził atmosferę niepewności informując, że wbrew krążącym pogłoskom nie zgodził się jeszcze na zniesienie nałożonych na Chiny ceł. Wycofanie się z części podwyżek wprowadzanych przez obie strony w ciągu ostatnich dwóch lat jest jednym z elementów niezbędnych do osiągnięcia porozumienia. Więcej światła na tę kwestię może rzucić dzisiejsze przemówienie prezydenta Trumpa w Nowojorskim Klubie Ekonomicznym.

W kontekście samej umowy pojawia się jeszcze jeden wątek - miejsca jej podpisania. Z pozoru błahy problem w świetle potencjalnego sukcesu, jakim byłoby osiągnięcie porozumienia, dla Donalda Trumpa stanowi ważny element, mogący mu pomóc w przyszłorocznej kampanii wyborczej. Nie można wykluczyć, że najbliższym czasie ten element będzie decydował o nastrojach amerykańskiego prezydenta, a jak wiadomo te są dość mocno skorelowane z nastrojami rynkowymi. Nieraz informacje przekazywane przez niego poprzez media społecznościowe silnie wpływały na rynki, zwłaszcza jeżeli miały negatywny wydźwięk.

bEDiQiWL

W sytuacji, gdy najważniejsze indeksy giełdowe znajdują się na szczycie, do realizacji zysków wystarczy niewielki pretekst. Brak przekonania strony popytowej do kontynuacji wzrostów i trwająca konsolidacja świadczą o niepewności, która może zakończyć się korektą. Taki scenariusz zakłada 74% inwestorów przeprowadzających transakcje na kontraktach CFD na indeks S&P500 poprzez platformę CMC Markets. W przypadku kontraktów na niemiecki DAX odsetek rynkowych ,,niedźwiedzi" wynosi aktualnie mniej, a mianowicie 65%.

Z perspektywy naszego rodzimego indeksu WIG20 ważne wydaje się opuszczenie konsolidacji w zakresie 2260-2280 pkt, w której rynek znajduje się od tygodnia. Szansę na wyjście z niej górą może dać apetyt globalnych inwestorów na ,,ryzykowne" aktywa przy braku przekonania do wyrysowania kolejnych, historycznych szczytów na głównych indeksach. W takiej sytuacji część kapitału może napłynąć właśnie na niedowartościowane względem giełd zachodnich parkiety, takie jak giełda warszawska.

Kalendarium ekonomiczne nie powinno dziś wpływać znacząco na rynkowe nastroje. Z publikacji wartych uwagi warto wymienić jedynie odczyt niemieckiego wskaźnika nastrojów Instytutu ZEW. Te od dwóch lat utrzymują się w wyraźnym trendzie spadkowym, dlatego zatrzymanie tej tendencji mogłoby zostać odebrane jako pozytywny sygnał dla rynku.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji w Oddziale CMC Markets w Polsce

bEDiQiXm
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)