Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Dobre nastroje na rynku akcji. Mimo słabych danych z USA

2
Podziel się:

Przed weekendem poznaliśmy wrześniowe dane z rynku pracy w USA, które wypadały wyraźnie poniżej oczekiwań rynkowych. Dolar amerykański tracił w ubiegłym tygodniu, a indeksy giełdowe zza oceanu pozostały niewzruszone i kontynuowały zwyżkę. S&P500 i Nasdaq ustanowiły nawet kolejne historyczne rekordy.

Dobre nastroje na rynku akcji. Mimo słabych danych z USA
Na giełdach panują dobre nastroje (Adobe Stock, kasto)

Mamy więc do czynienia z pewnym paradoksem, kiedy gorsze od oczekiwań dane są lepsze dla akcji. Tłumaczyć to należy oczywiście faktem, że Fed będzie miał wymówkę, aby wstrzymać się z procesem ograniczania programu skupu aktywów (tzw. tapering).

Prezes Jerome Powell wyraźnie podkreślał w swoich ostatnich wystąpieniach, że aby rozpocząć normalizację polityki monetarnej, konieczna jest poprawa sytuacji na rynku pracy, a opublikowane w piątek gorsze dane wyraźnie przeczą takiej poprawie.

Dane z USA jednak już za nami, a tym tygodniu inwestorzy będą skupiali swoją uwagę na bankach centralnych. W najbliższych dniach poznamy bowiem decyzje w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego, Banku Kanady i Banku Rezerwy Australii. Ponadto interesujące mogą być liczne wystąpienia członków Fed-u, zwłaszcza w kontekście słabszych wrześniowych danych z rynku pracy w USA.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Jeśli chodzi o EBC, na rynku pojawiły się jastrzębie głosy mogące sugerować zakończenie programu pomocowego już w marcu przyszłego roku. Jeśli Bank by się do tego odniósł na najbliższym, czwartkowym posiedzeniu, niewykluczone, że euro kontynuowało by ruch wzrostowy z ubiegłego tygodnia.

Aktualnie kluczowym oporem dla głównej pary walutowej - EURUSD, pozostaje strefa przy okrągłym poziomie 1,1900. Jej przekroczenie może bowiem zwiastować zakończenie szerokiej struktury korekty prostej, która buduje się od początku 2021 roku i może zapowiadać powrót do trendu wzrostowego.

Z drugiej strony, jeśli notowania nie zdołają przekroczyć wspomnianego oporu, niewykluczony będzie powrót w kierunku sierpniowych minimów przy 1,1680.

Autor: Łukasz Stefanik, XTB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(2)
waldek
3 lata temu
Na giełdzie dochodzi przez ostatnie 2 lata do takich absurdów, że akcje spółki która ogłosiła bankructwo wzrastają o kilkaset procent. Wystarczy ciut oleju w głowie żeby zrozumieć dokąd to zmierza.
hedonizm
3 lata temu
nastroje na rynku akcji są ostatnio zawsze dobre, co wieszczy rychłe załamanie. Przecież giełda rośnie mimo logice, drukarki robią brrrr a giełda puchnie od pustego pieniądza. Jeśli wyciągniecie sobie równania do FRED i porównacie to się okaże, że rzeczywista inflacja światowa to prawie 60%