Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Duda w Czechach. "Polska może zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne"

35
Podziel się:

- Polska ma dostęp do morza, ma infrastrukturę w postaci Baltic Pipe i terminala LNG, chciałaby być i będzie także dostarczycielem bezpieczeństwa energetycznego dla tych państw, które dostępu do morza nie mają - powiedział Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej, w kontekście wizyty Andrzeja Dudy w Czechach.

Duda w Czechach. "Polska może zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne"
Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiać w Czechach m.in. o gospodarce (via Getty Images, IVAN_S_+380975270250)

We wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą udali się do Czech, gdzie wezmą udział w spotkaniu z kończącym kadencję prezydentem tego kraju Miloszem Zemanem oraz jego małżonką Ivaną Zemanovą.

Jedną z kwestii, którą planują poruszyć prezydenci, są sprawy gospodarcze. Przydacz podkreślił, że "Czechy są dla nas drugim najważniejszym partnerem gospodarczym. Dla polskich przedsiębiorców jest to istotny rynek, także w kontekście przyszłych projektów infrastrukturalnych i energetycznych".

- Musimy mieć świadomość, że Rosja do tej pory wykorzystywała nośniki energii jako narzędzie polityczne. Zarówno Polska, jak i Czechy są zainteresowane dalszym pogłębianiem niezależności od rosyjskich nośników energii i polityki dywersyfikacji. Polska ma dostęp do morza, ma infrastrukturę w postaci Baltic Pipe i terminala LNG, chciałaby być i będzie także dostarczycielem bezpieczeństwa energetycznego dla tych państw, które dostępu do morza nie mają. Tutaj ta współpraca polsko-czeska ma duży potencjał dodał Przydacz dla PAP.

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku uruchomiono Baltic Pipe. Rurociąg ma przesyłać złoża gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski 900-kilometrową trasą przez Danię.

Sąsiedzkie stosunki

Rozmowy głów państw mają także dotyczyć spraw bilateralnych.

- Polska i Czechy, jako państwa sąsiadujące ze sobą mają bardzo dużo wspólnych tematów, począwszy od współpracy transgranicznej, poprzez współpracę samorządów. Na miejscu będą obecni przedstawiciele środowisk gospodarczych i samorządowych właśnie po to, aby zacieśniać współpracę nie tylko na poziomie głów państw, ale także na poziomie osób, które zajmują się konkretnymi projektami - dodał Przydacz.

W najbliższy piątek i sobotę Czesi będą głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich. Do wyboru mają dwóch kandydatów: Andreja Babisza i Petra Pavla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Aser
5 dni temu
Dudasz zagwarantował to w języku angielskim czy w polskim?
PicNaWodę
5 dni temu
To dlaczego KUPUJECIE gaz z Niemiec, dlaczego???
Rtdgu
6 dni temu
Odkad politycy zabrali sie za bezpieczenstwo energetyczne wszystko podrozalo, wszystkiego brakuje i nie zanosi sie, ze bedzie lepiej.
Swiat sie sm...
6 dni temu
Swiat mial ubaw po odpaleniu granatnika przez Komendanta Glownego a teraz Duda stal sie posmiewiskiem Swiata gdy w Davos po angielsku spikowal (%-))
Swiat sie sm...
6 dni temu
Swiat mial ubaw po odpaleniu granatnika przez Komendanta Glownego a teraz Duda stal sie posmiewiskiem Swiata gdy w Davos po angielsku spikowal (%-))
...
Następna strona