Notowania

Dwa miliardy złotych Lotosu zaczynają pracować. Ostatnia instalacje EFRA

Cztery lata prac, zaangażowane 2,3 mld zł i już wkrótce Lotos zacznie zarabiać na nowych instalacjach EFRA. Miała działać już od jesieni ubiegłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Lotos już ma najbardziej nowoczesną rafinerię w Europie. Wkrótce będzie jeszcze bardziej nowoczesna (Fot: Lotos)

Średnia marża operacyjna realizowana na Projekcie wyniesie ok. 50 proc. a średnie roczne przepływy operacyjne w okresie 2018-2030 wyniosą ok. 750 mln złotych - wskazuje Lotos na swoich stronach internetowych. Chodzi o instalacje EFRA, na które Lotos wydał 2,3 mld zł, a które mają przynieść rocznie prawie 400 mln zł zysku operacyjnego.

Projekt EFRA, czyli Efektywna Rafinacja to inwestycja w instalację opóźnionego koksowania, umożliwiająca głębszy przerób ropy naftowej. Ciężkie pozostałości procesu rafinacji będą mogły być przerobione na wysoko marżowe produkty takie jak olej napędowy i paliwo lotnicze, a jednocześnie ograniczone zostanie wytwarzanie produktów, charakteryzujących się niskimi marżami, takich jak asfalty oraz ciężkie oleje opałowe.

Zobacz też: Obajtek: Rezygnacja z fuzji z Lotosem zaszkodzi gospodarce

Instalacje produkcyjne Projektu EFRA rocznie wygenerują ok 900 tys. ton dodatkowych paliw, a ponadto 350 tys. ton koksu. Zgodnie z założeniami realizacja tego projektu pozwoli podnieść modelową marżę rafineryjną o dodatkowe 2 dol. na każdej baryłce przerobionej ropy.

Zgodnie z aktualnymi szacunkami, realizowany przez Grupę Lotos Projekt EFRA zachowa wskaźniki efektywnościowe, które zakładane były przy projektowaniu inwestycji - poinformował prezes Mateusz Bonca.

- Zgodnie z zapowiedziami w najbliższych tygodniach spodziewamy się przekazania do produkcji ostatniej instalacji budowanej w ramach Projektu EFRA. Te ostatnie momenty zawsze są newralgiczne przy tego rodzaju inwestycjach, czeka nas rozruch i praca nad ustabilizowaniem produkcji, ale mamy już doświadczenia z oddawania dwóch pierwszych dużych instalacji Projektu EFRA, dlatego podtrzymujemy deklarację, że w czwartym kwartale 2019 roku będziemy już mieli pierwsze pożytki z funkcjonowania projektu - powiedział Bonca w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.

- EFRA daje nam elastyczność, pozwalającą wybrać najbardziej optymalny profil produkcji w zależności od aktualnych warunków rynkowych - dodał.

Zapewnił, że według aktualnych szacunków inwestycja zapewni spółce utrzymanie wskaźników, zakładanych na etapie jej projektowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: efra, lotos, lts, giełda, wiadomości, inwestycje, paliwa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2019

ChemikA dlaczego nie napiszecie , że inwestycja ta , była w całości przygotowana , oraz przeanalizowana ekonomicznie przez poprzedni rząd ! Pisiurki , jak … Czytaj całość

15-05-2019

Kin4 lata temu to mi się zdaje że za czasów w Polsce w ruinie za tych złych z po Kulawy za 2 mld wystawił by muzeum lub kościół dla pedofilow

17-05-2019

figoWszystko fajnie,tylko czy musimy brac z Rosji ta bylejaka rope.

Rozwiń komentarze (3)