Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dwucyfrowy spadek zysku Pekao. Bank zawiązał rezerwy z powodu koronawirusa

7
Podziel się

Zysk netto Banku Peako w pierwszym kwartale spadł o 23 proc. rok do roku. Z powodu epidemii koronawirusa Bank zawiązał rezerwy wysokości ponad 200 mln zł.

Dwucyfrowy spadek zysku Pekao. Bank zawiązał rezerwy z powodu koronawirusa.
Dwucyfrowy spadek zysku Pekao. Bank zawiązał rezerwy z powodu koronawirusa. (Pixabay)
bErrsQtN

Zysk netto Banku Pekao w I kwartale 2020 roku wyniósł 186,9 mln zł i był niższy o 23 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok wcześniej. Głównym powodem spadku zysku było zawiązanie rezerw.

W związku z pandemią koronawirusa Pekao dokonało odpisów na około 200 mln zł z tytułu utraty wartości aktywów finansowych. Bank zawiązał też rezerwy wysokości 120 mln zł na restrukturyzację zatrudnienia oraz 24 mln zł na restrukturyzację sieci oddziałów.

- Bank Pekao w obliczu epidemii i spodziewanego znaczącego spadku aktywności gospodarczej kontynuuje swoje ostrożne, konserwatywne podejście do zarządzania ryzykiem– czytamy w raporcie.

bErrsQtP

- Odpis z tytułu utraty wartości aktywów finansowych, związany z pandemią koronawirusa COVID-19 został utworzony na podstawie prognozowanego pogorszenia parametrów ryzyka portfela kredytowego w wysokości około 200 mln zł i został oszacowany w oparciu o scenariusze makroekonomiczne zakładające recesję gospodarczą w Polsce w 2020 roku – poinformował Bank.

Pekao ocenia, że posiada dobrze zdywersyfikowany portfel kredytów ze znacząco mniejszą ekspozycją na bardziej zagrożone segmenty rynku - 8 proc. całego portfela kredytów to kredyty dla branż bezpośrednio narażonych na wpływ epidemii.

bErrsQtV

Wynik z tytułu odsetek w I kwartale 2020 roku wyniósł 1,43 mld zł i był wyższy o 9,8 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu, głównie dzięki wyższym wolumenom, zarówno kredytowym jak i depozytowym oraz wyższej marży. Wynik z tytułu prowizji i opłat wyniósł 614 mln zł i był wyższy o 1,8 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErrsQuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
mb
rok temu
Zysk za I kwartał 187 baniek. No faktycznie to tragedia Co mają powiedzieć ludzie na postojowym? WP ogarnij się . PKO ogarnij się PiS ogarnij się Rząd RP ogarnij się
Cierpliwy do ...
rok temu
To bank który terminowo potrafi tylko prowizje naliczać. Już nawet naliczają za przelewy w obrębie tego samego banku i na konta własne. Prowizja za przelewy SEPA najwyższa ze wszystkich. Brak standardów obsługi - czego nie można załatwić w jednym oddziale to w drugim nie stanowi problemu i odwrotnie. Info linia telefoniczna to porażka po całości. Kiedyś polecałem ten bank każdemu ale teraz poważnie rozważam decyzje o zamknięciu kont.
Zniszczyc to ...
rok temu
A mnie się wydaje że go pisowcy wydoili na 500 plusy i inne datki np dla kleru aby im na wybory ciemnotę agitował bo nie mieli z czego skoro ukradli wszystko a do tego przyszedł wirus. Ile będzie wynosił dług publiczny na koniec roku ? Ile rozdali za darmo w pięć lat ? Co zrobili za te lata dla gospodarki { wprowadzili czternaście nowych podatków } jakie drogi,autostrady zrobili { nie zrobili nic a nawet nie dokończyli tego co było zaplanowane i finansowane za poprzedników } Ile firm państwowych padło a w jakim stanie są inne { tak jak stadnina w Janowie , stocznie, PZL i podobne }
bErrsQur
alex
rok temu
ja cala kase z pekao wycaignalem w lutym. widac bylo ze tam w dobrym kierunku to na pewno nie pojdzie. u mnie w szafie bezpiezniej niz w pekao.
Ankapone
rok temu
Najgorszy bank! Odziały otwarte od 10 do 16...Infolinia tylko wciska pożyczki...Nic nie można załatwić. Na maile nikt nie raczy odpowiedzieć...Od miesiąca próbuję zamknąć konto...