Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emilewicz: Wzrost PKB utrzyma się na poziomie powyżej 4% r/r w II kw. 2019 r.

0
Podziel się:

Wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie powyżej 4% r/r w II kw. 2019 r., prognozuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że wzrost utrzymujący się powyżej 4% jest zgodny z założeniami na cały 2019 rok.

Emilewicz: Wzrost PKB utrzyma się na poziomie powyżej 4% r/r w II kw. 2019 r.

"Według szybkiego szacunku GUS PKB w I kw. br. wzrósł o 4,6% (r/r), wobec 5,2% przed rokiem. To bardzo dobra wiadomość. Taki wynik plasuje nas wśród najszybciej rozwijających się krajów UE. Utrzymanie tak dynamicznego wzrostu to nasz cel, który sukcesywnie realizujemy, podejmując kolejne probiznesowe działania. Wzrost PKB, utrzymujący się powyżej 4%, jest zgodny z naszymi założeniami na cały 2019 rok" - napisała Emilewicz w komentarzu do danych GUS.

Według szacunków Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) - dane GUS będą 31 maja - w I kw. utrzymała się wysoka dynamika inwestycji, poinformowała minister.

"Poza inwestycjami infrastrukturalnymi, należy zwrócić uwagę na wzrost inwestycji w sektorze budowlanym, w tym wzrost na rynku mieszkaniowym. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania na koniec marca przekroczyła 47 tys. (wzrost o 5,7%). Wynika to przede wszystkim ze wzmożonej aktywności w obszarze mieszkań budowanych na sprzedaż i wynajem, których liczba wzrosła aż o 11,5%" - napisała Emilewicz.

"Celem działań, które obecnie realizujemy, jest dalsze pobudzanie inwestycji. Oczekujemy utrzymania ich dynamicznego wzrostu w kolejnym kwartale. W II kw. 2019 roku spodziewamy się utrzymania wzrostu PKB na poziomie powyżej 4%" - podsumowała minister.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, prezentując szybki szacunek danych, że Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 4,6% r/r w I kw. 2019 r. wobec 4,9% wzrostu r/r w poprzednim kwartale. Konsensus rynkowy na I kw. wynosił 4,5% wzrostu w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

GUS opublikował dziś szybki szacunek PKB za I kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 31 maja br.

forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)