Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Evergrande uratowany? Akcje chińskiego dewelopera wystrzeliły

16
Podziel się:

Prawie 20 proc. na plusie są w czwartek notowania akcji chińskiego dewelopera Evergrande. Inwestorzy z wielkim zadowoleniem przyjęli informacje o porozumieniu giganta z wierzycielami. Tymczasowo zdaje się to oddalać wizję bankructwa.

Evergrande uratowany? Akcje chińskiego dewelopera wystrzeliły
Akcje Evergrande wystrzeliły (Adobe Stock, kasto)
bEKwkPfV

Od kilku dni rynki finansowe żyją doniesieniami w sprawie jednego z największych chińskich deweloperów. Grupa Evergrande, mająca długi na ponad 300 mld dolarów, popadła w ogromne problemy finansowe i stanęła na krawędzi bankructwa. Co gorsza, jej upadek mógłby mieć też bardziej globalne skutki.

W końcu jednak pojawiło się światełko nadziei i lepsze informacje. Chiński gigant wynegocjował umowy w sprawie spłaty odsetek od zadłużenia. To szansa na uspokojenie obaw o niewypłacalność i ogólnoświatowy chaos finansowy - donosi agencja Reuters.

bEKwkPfX

Przedstawiciele dewelopera poinformowali, że w czwartek uregulują część odsetek z obligacji. Mowa o kwocie około 232 mln juanów, czyli blisko 36 mln dolarów. Choć warto podkreślić, że z innych zobowiązań do spłaty jest znacznie więcej pieniędzy.

Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

To wystarczyło, by inwestorzy giełdowi poczuli się pewnie i zakładając pozytywny scenariusz dla Evergrande w czwartek rzucili się na akcje dewelopera. Obecnie notowania giganta są około 18 proc. na plusie w porównaniu ze środą.

bEKwkPgd

Jak donos Reuters, większość analityków finansowych bagatelizuje ryzyko powtórki z upadku Lehman Brothers sprzed lat. Zakładają, że nawet przy bankructwie, kryzys będzie jedynie lokalny.

Z konsekwencji zdają sobie sprawę chińskie władze, które rozpoczęły przygotowania do restrukturyzacji zadłużenia dewelopera. To zmniejszyłoby ryzyko zarażenia się rynków niekontrolowanym upadkiem Evergrande.

Evergrande - kilka statystyk

Evergrande to drugi największy deweloper w Chinach pod względem wielkości sprzedaży. Spółka zatrudnia niemal 200 tys. pracowników i współpracuje z firmami, które dają pracę niemal 4 mln ludzi.

bEKwkPge

Spółka buduje obecnie ponad milion mieszkań i domów. Deweloper zarządza również 2800 osiedlami w 310 miastach.

Oprócz tego spółka prowadzi biznes w sektorze samochodów elektrycznych, opieki zdrowotnej, produktów konsumenckich, czy produkcji wideo oraz telewizji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKwkPgy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Janek
4 tyg. temu
Geniusz Sasin by ich uratowal bez zastrzyku finansowego.
alojzy
4 tyg. temu
za duży by upaść
lol
4 tyg. temu
Akcje wystrzeliły ale w dół , tylko dzisiaj o -11,6 % a przez ostatnie 12 miesięcy o 82,87 na minusie . Komuś w redakcji się pop..ło
bEKwkPgz
Ciekawy
4 tyg. temu
Czy w tej spółce pracuje S. Nowak?
rdc
4 tyg. temu
Na naszej giełdzie spółki często są po prostu słabe. Patrząc na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Zawierucha z konstytucją. PO miesza w Brukseli itp. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale bessa tez przyjdzie, a wtedy dobrze mieć system, dzięki któremu nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami, a teraz znowu hossa, bo ludzie pakuja piniadze na giełdę przed inflacją i uciekają z lokat 0%