Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Fuzja Orlenu z Lotosem. Płocki koncern złożył w Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na połączenie

56
Podziel się:

Kilkanaście miesięcy po ogłoszeniu planu przejęciu gdańskiego Lotosu przez Orlen, do Brukseli trafił formalny wniosek o zgodę na połączenie. Płocki koncern ma nadzieję zakończyć cały proces jeszcze w tym roku.

Orlen wykonał kolejny krok na drodze do przejęcia Lotosu.
Orlen wykonał kolejny krok na drodze do przejęcia Lotosu. (East News, Michal Dyjuk/REPORTER)
bEKbDpQl

Złożenie wniosku o zgodę na koncentrację na rynku paliwowym to kluczowy etap procesu łączenia Orlenu z Lotosem zapoczątkowanego w lutym 2018 r. Początkowo płocki koncern chciał złożyć wniosek jeszcze w ubiegłym roku, jednak tzw. proces prenotyfikacji trwał dłużej niż zakładano. W jego trakcie przedstawiciele Orlenu negocjowali z brukselskimi urzędnikami założenia fuzji i treść wniosku. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, spółki odpowiedziały na "setki pytań" z KE.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek cytowany w komunikacie spółki po raz kolejny podkreślił, że "w biznesie skala ma znaczenie". - Rozumieją to wszyscy europejscy i światowi gracze w branży paliwowo-energetycznej, którzy procesy konsolidacyjne mają dawno za sobą. Jeden silny podmiot to możliwość skutecznego konkurowania na wymagającym rynku, większa stabilność krajowej gospodarki, również w obszarze cen paliw, a także intensyfikacja inwestycji ukierunkowanych na rozwój - mówił.

bEKbDpQn

Komisja Europejska może wniosek odrzucić, zgodzić się na połączenie lub wydać zgodę warunkową - jej udzielenie może zależeć np. od sprzedania części biznesu.

Zobacz także: Zobacz też: Daniel Obajtek o połączeniu Orlenu z Lotosem

W razie wyrażenia przez Brukselę zgody, PKN Orlen w pierwszym etapie przejmowania odkupi 32,99 proc. akcji Lotosu należące dziś do Skarbu Państwu. W kolejnym ogłosi wezwanie na wykup pozostałej części akcji.

bEKbDpQt

Po zakończeniu konsolidacji powiększony Orlen będzie w stanie rocznie produkować około 12 mln ton produktów lekkich, jak benzyny i 20 mln ton średnich destylatów, jak oleje napędowe. Około 65 proc. produkcji będzie odbywać się na terenie Polski.

W związku z toczącym się procesem konsolidacji PKN Orlen od roku komunikuje kolejne inwestycje w rozwój petrochemii, dzięki czemu zakłady m.in. w Płocku, Włocławku, Litvinowie i Trzebini będą w stanie przetworzyć większe ilości substancji powstających przy okazji rafinacji ropy naftowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKbDpQO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
HETMAN POLNY
2 lata temu
ZA PISU MAMY JEDEN PIS, JEDNA RAFINERIA "PIS", JEDEN "CPN" "PIS" I BIEDA "PIS" , PAŃSTWOWE DZIECI "+500PIS" BEZ UCHYLENIA ALIMENTÓW I LIKWIDACJI FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO. MAMY RZESZĘ BOLSZEWICKĄ
HETMAN POLNY
2 lata temu
BĘDZIEMY MIELI ZARAZ PODWYŻKI POD WZROST PODATKÓW POŚREDNICH CZYLI VAT CIT. ZARAZ TO ODCZUJEMY ŻE CENY SĄ URZĘDOWE JAK ZA GOMUŁKI. JUŻ OD WIELU MIESIĘCY CENY PALIW SĄ URZĘDOWE I CENY SUROWCA MAJĄ MAŁO WSPÓLNEGO Z CENAMI DETALICZNYMI. MAMY SOWCHOZ BOLSZEWICKI.
ja
2 lata temu
A Lotos miał byś sprzedany ruskim, peowcy się do tego przymierzali, tfusek był zwolennikiem tej sprzedaży,
bEKbDpQP
Masaj
2 lata temu
Kubica dostanie drugi bolid- tym razem od Lotosu.
Ob,.Ajtek
2 lata temu
CPN FOREVER !!!!!!!!!!!!
...
Następna strona