Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fuzja Orlenu z Lotosem. Płocki koncern złożył w Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na połączenie

Kilkanaście miesięcy po ogłoszeniu planu przejęciu gdańskiego Lotosu przez Orlen, do Brukseli trafił formalny wniosek o zgodę na połączenie. Płocki koncern ma nadzieję zakończyć cały proces jeszcze w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Orlen wykonał kolejny krok na drodze do przejęcia Lotosu. (Fot: Michal Dyjuk/REPORTER)

Złożenie wniosku o zgodę na koncentrację na rynku paliwowym to kluczowy etap procesu łączenia Orlenu z Lotosem zapoczątkowanego w lutym 2018 r. Początkowo płocki koncern chciał złożyć wniosek jeszcze w ubiegłym roku, jednak tzw. proces prenotyfikacji trwał dłużej niż zakładano. W jego trakcie przedstawiciele Orlenu negocjowali z brukselskimi urzędnikami założenia fuzji i treść wniosku. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, spółki odpowiedziały na "setki pytań" z KE.

Daniel Obajtek zapewnia, że dzięki inwestycji Polska stanie się eksporterem produtów petrochemicznych
PKN Orlen nie zwalnia. Ogłasza kolejną inwestycję. "Staniemy się eksporterem"

Prezes Orlenu Daniel Obajtek cytowany w komunikacie spółki po raz kolejny podkreślił, że "w biznesie skala ma znaczenie". - Rozumieją to wszyscy europejscy i światowi gracze w branży paliwowo-energetycznej, którzy procesy konsolidacyjne mają dawno za sobą. Jeden silny podmiot to możliwość skutecznego konkurowania na wymagającym rynku, większa stabilność krajowej gospodarki, również w obszarze cen paliw, a także intensyfikacja inwestycji ukierunkowanych na rozwój - mówił.

Komisja Europejska może wniosek odrzucić, zgodzić się na połączenie lub wydać zgodę warunkową - jej udzielenie może zależeć np. od sprzedania części biznesu.

Zobacz też: Daniel Obajtek o połączeniu Orlenu z Lotosem

W razie wyrażenia przez Brukselę zgody, PKN Orlen w pierwszym etapie przejmowania odkupi 32,99 proc. akcji Lotosu należące dziś do Skarbu Państwu. W kolejnym ogłosi wezwanie na wykup pozostałej części akcji.

Po zakończeniu konsolidacji powiększony Orlen będzie w stanie rocznie produkować około 12 mln ton produktów lekkich, jak benzyny i 20 mln ton średnich destylatów, jak oleje napędowe. Około 65 proc. produkcji będzie odbywać się na terenie Polski.

W związku z toczącym się procesem konsolidacji PKN Orlen od roku komunikuje kolejne inwestycje w rozwój petrochemii, dzięki czemu zakłady m.in. w Płocku, Włocławku, Litvinowie i Trzebini będą w stanie przetworzyć większe ilości substancji powstających przy okazji rafinacji ropy naftowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koncentracja, orlen, lotos, fuzja, daniel obajtek, komisja europejska, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, energetyka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2019

roboBędzie monopol będą światowe ceny. Niemców już dogoniliśmy

03-07-2019

NIE BO NIE!JEDNA PARTIA, JEDEN WÓDZ, JEDEN CPN, JEDNA BIEDA!

03-07-2019

AaaKomuna wróciła!!! Likwidacja konkurencji i miejsca dla towarzyszy partyjnych

Rozwiń komentarze (56)