Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Getin Noble Bank naruszył normę kapitałową. Fitch obniża ratingi

14
Podziel się

Jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych obniża swoje oceny wiarygodności wystawiane Getin Noble Bankowi. To efekt spadku ważnego wskaźnika, dawniej znanego jako współczynnik wypłacalności.

Getin Noble Bank naruszył normę kapitałową. Fitch obniża ratingi
Getin Noble Bank ma problem ze spełnieniem normy kapitałowej. (Flickr, WrS.tm.pl)
bDSzwjOt

Fitch Ratings obniżył trzy rodzaje ratingów Getin Noble Banku. Kluczowa ocena długookresowa spadła o jeden poziom do CCC z CCC+. Są to bardzo niskie wskaźniki, jak na skalę agencji.

Kilka innych ocen pozostało na dotychczasowych poziomach, a kilka trafiło na specjalną "listę obserwacyjną" z negatywnym wskazaniem, co oznacza, że przy kolejnych aktualizacjach mogą zostać obniżone.

bDSzwjOv

Decyzja o cięciu ratingów Getin Noble Banku - jak przyznaje sam bank - jest następstwem zejścia tzw. współczynnika kapitałowego TCR poniżej normy. Dawniej był znany jako współczynnik wypłacalności.

Wskaźnik ten informuje o relacji funduszy własnych banku do jego aktywów ważonych ryzykiem, a mówiąc inaczej, pokazuje czy bank jest w stanie posiadanymi funduszami własnymi pokryć minimalny wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka kredytowego czy operacyjnego.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Im wyższa wartość wskaźnika tym większe bezpieczeństwo inwestorów, w tym obligatariuszy, ale i jego klientów.

bDSzwjOB

Dlaczego została naruszona norma? Bank tłumaczy to m.in. utworzeniem dodatkowej rezerwy na ryzyko prawne związane z kredytami we frankach. Niedawno Getin poinformował, że w związku z tym odłożył około 110 mln zł.

Bank zwraca uwagę, że problemy z kapitałami wynikają także z różnych czynników, które są poza jego kontrolą. Wskazuje na pogorszenie uwarunkowań rynkowych w związku z koronawirusem, w tym przede wszystkim na obniżki stóp procentowych, które zmniejszyły dochody banku.

Do tego doszło też umocnienie szwajcarskiej waluty wobec złotego. To przełożyło się na wycenę należności z tytułu kredytów frankowych, które uwzględniane są przy wyliczaniu współczynnika kapitałowego.

bDSzwjOC

Bank podkreśla, że na bieżąco monitoruje obecną sytuację gospodarczą i podejmuje decyzje mające na celu ochronę i bezpieczeństwo wszystkich jego interesariuszy, a w szczególności klientów.

"Bank w aktywny sposób podejmuje działania mające w jak najlepszy sposób dostosować jego funkcjonowanie do zmieniającego się otoczenia i zapewnia, że będzie wdrażał wszelkie niezbędne działania w celu poprawy wskaźników kapitałowych" - czytamy w oświadczeniu.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez biznesmena Leszka Czarneckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSzwjOW
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
ktoś wie?
2 miesiące temu
Giertych to w końcu ukradł te miliony,że z super dochodów chce zrezygnować i uciec w immunitet z nędzną pensyjką?
Patriota
2 miesiące temu
Zaraz zaraz, niedawno pisaliście , że to rząd niszczy bank, a tu co międzynarodowa organizacja finansowa określa, że jest z tym bankiem problem? To może trzeba jednak wsadzić Czarneckiego do aresztu i niech się tłumaczy.
mario
2 miesiące temu
Dla tego banku klient to cel do odstrzału , toksyczne umowy które wciskali pociągną go jak idea bank na dno ,nie wszyscy mogą zwiać do USA w bagażniku.
bDSzwjOX
corobic
2 miesiące temu
wiedzą o co chodzi z tym Czarneckim, dlatego takie słabe komenty
Hugo
2 miesiące temu
Człowiek który pracuje do tego banku w poniedziałek powiedział ze mamy wypłacić pieniądze ,co ty żartujesz nie ,bo będzie mi ciebie szkoda ,i wypłaciłem ,ale wielu innych tez to robiło ,chyba jest coś na rzeczy .pozdrawiam