Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Getin Noble Bank naruszył normę kapitałową. Fitch obniża ratingi

14
Podziel się:

Jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych obniża swoje oceny wiarygodności wystawiane Getin Noble Bankowi. To efekt spadku ważnego wskaźnika, dawniej znanego jako współczynnik wypłacalności.

Getin Noble Bank naruszył normę kapitałową. Fitch obniża ratingi
Getin Noble Bank ma problem ze spełnieniem normy kapitałowej. (Flickr, WrS.tm.pl)

Fitch Ratings obniżył trzy rodzaje ratingów Getin Noble Banku. Kluczowa ocena długookresowa spadła o jeden poziom do CCC z CCC+. Są to bardzo niskie wskaźniki, jak na skalę agencji.

Kilka innych ocen pozostało na dotychczasowych poziomach, a kilka trafiło na specjalną "listę obserwacyjną" z negatywnym wskazaniem, co oznacza, że przy kolejnych aktualizacjach mogą zostać obniżone.

Decyzja o cięciu ratingów Getin Noble Banku - jak przyznaje sam bank - jest następstwem zejścia tzw. współczynnika kapitałowego TCR poniżej normy. Dawniej był znany jako współczynnik wypłacalności.

Wskaźnik ten informuje o relacji funduszy własnych banku do jego aktywów ważonych ryzykiem, a mówiąc inaczej, pokazuje czy bank jest w stanie posiadanymi funduszami własnymi pokryć minimalny wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka kredytowego czy operacyjnego.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Im wyższa wartość wskaźnika tym większe bezpieczeństwo inwestorów, w tym obligatariuszy, ale i jego klientów.

Dlaczego została naruszona norma? Bank tłumaczy to m.in. utworzeniem dodatkowej rezerwy na ryzyko prawne związane z kredytami we frankach. Niedawno Getin poinformował, że w związku z tym odłożył około 110 mln zł.

Bank zwraca uwagę, że problemy z kapitałami wynikają także z różnych czynników, które są poza jego kontrolą. Wskazuje na pogorszenie uwarunkowań rynkowych w związku z koronawirusem, w tym przede wszystkim na obniżki stóp procentowych, które zmniejszyły dochody banku.

Do tego doszło też umocnienie szwajcarskiej waluty wobec złotego. To przełożyło się na wycenę należności z tytułu kredytów frankowych, które uwzględniane są przy wyliczaniu współczynnika kapitałowego.

Bank podkreśla, że na bieżąco monitoruje obecną sytuację gospodarczą i podejmuje decyzje mające na celu ochronę i bezpieczeństwo wszystkich jego interesariuszy, a w szczególności klientów.

"Bank w aktywny sposób podejmuje działania mające w jak najlepszy sposób dostosować jego funkcjonowanie do zmieniającego się otoczenia i zapewnia, że będzie wdrażał wszelkie niezbędne działania w celu poprawy wskaźników kapitałowych" - czytamy w oświadczeniu.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez biznesmena Leszka Czarneckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Gomez
3 lata temu
Z tego co widzę to notowania Getina stale się poprawiają, a mimo nagonki klienci nie odpływają. Jedyny bank, który broni się jakością i dobrą obsługą klienta.
Vivi
3 lata temu
Cały czas mówi się, że Getin zaraz przejęty, że zaraz padnie, a tymczasem działa w najlepsze. Niektórymi produktami np. lokatami bije na głowę inne banki. Konkurenci chyba to przeszkadza, stąd taka nagonka.
Gonzo
3 lata temu
Dzisiaj każdy bank ma problemy. Mamy pandemię przypominam. Nie łączcie Getin Banku z Czarneckim. To tylko udziałowiec. Nie ma w Getinie nic do gadania.
...
3 lata temu
pis, kaczynski i cala RPP powinni dostać 25 lat za kradzież naszych pieniędzy!! Już najwyższy czas na rozliczenia
kuń który mów...
3 lata temu
Wg lemingów i tak wszyscy uwzięli się na biedny bank i samego Lesia Cz. Piękny Romuś potwierdzi :-D