Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Giełda na minusie, a kursy walut wyznaczają nowe szczyty. Rząd nie uspokoił inwestorów

16
Podziel się

Tarcza antykryzysowa rządu nie uchroniła złotego i większości spółek z warszawskiej giełdy. Polska waluta mocno osłabła, a indeks WIG20 skończyć dzień 2 proc. na minusie.

Warszawska giełda kończy kolejny dzień pod kreską.
Warszawska giełda kończy kolejny dzień pod kreską. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News)
bDzvLYwR

Polski rząd wytacza ciężkie działa do walki z koronawirusem. A przynajmniej tak mogłoby się wydawać, patrząc na kwotę wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, która opiewa na 212 mld zł.

Jakie będą tego skutki? Trudno teraz ocenić, ale jeśli premier Mateusz Morawiecki chciał uspokoić inwestorów i powstrzymać spadki na warszawskiej giełdzie, to mu się nie udało. Główne indeksy GPW zakończyły środową sesję pod kreską.

bDzvLYwT

Kurs WIG20 kończy dzień na poziomie 1401 pkt. Jest więc 2 proc. niżej niż na zamknięciu sesji dzień wcześniej. Warto dodać, że przed konferencją premiera i prezydenta około godziny 12:00 indeks był przez pewien czas na plusie.

Wśród największych spółek najwięcej stracili przedstawiciele branży odzieżowej. Akcje LPP, a więc właściciela marek Reserved i Cropp, straciły na wartości ponad 6 proc. Podobnie w przypadku CCC. Około 5 proc. pod kreską znalazły się też Pekao, JSW, Lotos, Play i PKO BP.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"
bDzvLYwZ

Warto jednak zauważyć, że niektóre spółki cieszyły się znacznie większym zainteresowaniem inwestorów. Notowania Tauronu poszły w górę o prawie 8 proc. Niezły bilans ma też PGNiG (+5,5 proc.) i PZU (+4 proc.). W sumie 7 spółek z WIG20 jest na plusie.

Lepiej od WIG20 zachowywały się dzisiaj notowania indeksów mniejszych spółek. Mowa o mWIG40, który stracił niecały 1 proc. i sWIG80, którego bilans praktycznie wyszedł na zero. Może mieć to związek z faktem, że działania rządu w dużej mierze są nakierowana właśnie na wsparcie mniejszych firm.

bDzvLYxa

Michał Stajniak z Domu Maklerskiego XTB zwraca uwagę, że choć nastroje na rynkach nie są najlepsze, polska giełda radziła sobie dzisiaj lepiej niż konkurencyjne parkiety w Europie.

- WIG20 stracił dzisiaj niecałe 2 proc. i zamknął się dzisiaj w okolicach 1400 punktów. Dla porównania niemiecki DAX stracił 5,5 proc., amerykański indeks S&P 500 zniżkuje 6,5 proc., natomiast rosyjski RTS podąża za totalną wyprzedażą na rynku ropy naftowej, tracąc dzisiaj niemal 11 proc. - wylicza Stajniak.

Nie tylko na giełdzie brakowało optymizmu. Zdecydowanie gorzej wygląda bilans w przypadku polskiej waluty. Zapowiedzi rządu w żaden sposób nie zatrzymały słabnącego złotego. W efekcie kursy wymiany dolara, euro i franka skoczyły kolejnych kilka groszy.

bDzvLYxb

Przed godziną 18:00 euro było wyceniane na 4,53 zł, dolar kosztował 4,19 zł, a frank chodził po 4,30 zł. Tak wysoko nie były od lat. W ciągu 24 godzin kurs euro i franka wzrósł o około 6 groszy, a dolar o blisko 12 groszy.

bDzvLYxc

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDzvLYxu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Rew
10 miesięcy temu
Kryzys uderzy we wszystkie gospodarki i sektory. Przy tak wolno rosnącym zarazeniu kwarantanny potrwa do wakacji albo dłużej. Bo chyba nikt nie myśli że wirus tak nagle sobie odejdzie.
Obserwator
10 miesięcy temu
Frankowicze nie są elektoratem PiSu. Więc o co kaman? Stopy do zera obniżą, niszczyciele klasy średniej. Tylko o dewaluacji długu publicznego myślą i swoich tyłkach.
Max
10 miesięcy temu
To chyba pomoc dla banków nie dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych
bDzvLYxv
Ps
10 miesięcy temu
Euro po 3.50
Er
10 miesięcy temu
Co różni polską klasę średnią od bezdomnego..? 3 raty kredytu.. to że spłaty są zamrożone nie świadczy, że nie trzeba będzie ich spłacić..
...
Następna strona