Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gpw
23.03.2020 10:28

Giełdy wracają do spadków. Źle rozpoczyna się ten tydzień

Nowy tydzień inwestorzy giełdowi rozpoczęli w kiepskich nastrojach. W związku z koronawirusem akcje spółek na całym świecie lecą w dół. Tracą też polskie firmy i ich akcjonariusze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Giełdy znowu na minusie. (Fot: Bryan R. Smith / AFP)

Poprzedni tydzień na warszawskiej giełdzie był udany. Inwestorzy odbili sobie za wcześniejsze gigantyczne spadki cen akcji. Dobre nastroje inwestorów długo się jednak nie utrzymały. Poniedziałkowa sesja na parkietach od Azji przez Europę aż po USA przynosi spore straty.

Indeks WIG20 skupiający najważniejsze spółki z naszej GPW po pierwszej godzinie od startu handlu akcjami jest prawie 4 proc. na minusie. Kurs jest w okolicach 1430 pkt, a jeszcze w piątek w szczytowym momencie sięgał prawie 1550 pkt.

Na konkretnych spółkach indeksu spadki są jeszcze większe. CCC i Santander tracą blisko 6 proc. Ponad 5-procentowe straty na akcjach liczą też udziałowcy JSW i Taurona. Tuż za nimi plasują się Pekao, PGNiG i Play.

Najłagodniej inwestorzy obchodzą się z Cyfrowym Polsatem i LPP, które tracą około 2 proc. Na minimalnym plusie w WIG20 jest na razie Dino.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

Straty notują też akcje mniejszych spółek, choć proporcjonalnie do ich wielkości spadki są mniejsze. Indeks mWIG40 grupujący średniaków z GPW jest na minusie około 2,5 proc., a mniejsze firmy z sWIG80 tracą niecałe 2 proc.

Warszawska giełda nie jest wyjątkiem w Europie. Na wszystkich parkietach dominuje kolor czerwony oznaczający spadki cen akcji i praktycznie wszędzie skala wyprzedaży jest podobna - indeksy notują 4-procentowy zjazd.

To i tak stosunkowo łagodny wymiar kary, bo jeszcze gorzej wyglądała sytuacja podczas sesji w Azji. Giełda w Indiach tąpnęła o 12 proc. W Singapurze notowania zjechały o 7 proc., a w Hong Kongu, Korei i Indonezji o 5 proc.

Jedynie Japonia wyróżniła się na plus, zyskując 2 proc.

Niestety w ogólnoświatowy trend wpisują się też inwestorzy z Wall Street. Amerykańska giełda startuje dopiero za kilka godzin, ale już teraz po kontraktach terminowych na indeksy widać, że spadki mogą być na poziomie około 3 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gpw, akcje, inwestowanie, koronawirus, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2020

v5Jaka giełda w Polsce żadnej giełdy nie ma, tylko szulernia i kasyno.

23-03-2020

ZygaNo Giełdy to wielkiej hossie sobie spadają, ale bananowa gpw jest już 13 lat w potężnej bessie, nawet jak PKB było 5 % to to matolstwo robiło krachy. … Czytaj całość

23-03-2020

PolakPodziękujecie PO i PSL za to że sprzedała wszystkie polskie firmy obcemu kapitałowi a z Polaków zrobiła tanią siłę roboczą i rynek zbytu .

Rozwiń komentarze (60)