Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Europa: Polacy wydają 100-200 zł rocznie na polisę chroniącą mieszkanie

1
Podziel się:

Warszawa, 16.04.2019 (ISBnews) - Zdecydowana większość Polaków (blisko 80%) kupuje ubezpieczenia nieruchomości. Na zakup polisy chroniącej dom lub mieszkanie wydają najczęściej między 100 a 200 zł rocznie, wynika z raportu Grupy Europa. 

Grupa Europa: Polacy wydają 100-200 zł rocznie na polisę chroniącą mieszkanie
bEKtbbTV

Ubezpieczanie własnego domu lub mieszkania jest już w Polsce standardem, posiada je prawie 80% badanych. Ponad połowa badanych przyznaje, że ich cztery kąty są ubezpieczone nieprzerwanie od co najmniej ośmiu lat. 74% właścicieli nieruchomości kupuje polisy mieszkaniowe na 1 rok. Pozostali korzystają z możliwości zawarcia ubezpieczenia na dłuższy okres - w tej grupie dominują osoby, zamieszkujące w lokalach spółdzielczych.

Polacy ceną spokój i bezpieczeństwo, jaki daje dobra polisa - 81% badanych przyznaje, że własny dom po prostu opłaca się ubezpieczyć.

"Dla 33% motywacją do zakupu polisy jest obawa przed kosztami potencjalnej szkody, a 13% w przeszłości miało szkodę mieszkaniową i po niej doceniło fakt posiadania zabezpieczenia finansowego w postaci ubezpieczenia. Natomiast 14% właścicieli nieruchomości (ankietowani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź) kupuje ubezpieczenie, bo potrzebuje go jako zabezpieczenia kredytu mieszkaniowego" - wynika z badania pt. "Dom pod ochroną", które na zalecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa zrealizowała firma ARC Rynek i Opinia.

bEKtbbTX

Co piąty właściciel domu lub mieszkania nie decyduje się na zakup polisy mieszkaniowej. W tej grupie dominują osoby o najniższych dochodach, mieszkający na wsi i posiadający podstawowe wykształcenie. Jako główne powody braku polisy wskazują jej wysoką cenę oraz brak zaufania do instytucji ubezpieczenia.

Właściciele nieruchomości, którzy decydują się na zakup ubezpieczenia, najczęściej chronią ruchomości domowe (81% wskazań) oraz mury i stałe elementy wyposażenia (73%). Ochronę ruchomości najchętniej wybierają osoby, mieszkające w lokalach spółdzielczych. Natomiast w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań własnościowych w budynkach wielorodzinnych częściej wskazywanym elementem ubezpieczenia jest ochrona murów, podano także.

"Inne, popularne rodzaje ochrony w polisie mieszkaniowej to OC w życiu prywatnym (posiada go 64% badanych), które chroni właścicieli nieruchomości przed skutkami finansowymi szkód wyrządzonych osobom trzecim oraz home assistance (33%), dające dostęp do fachowców w przypadku domowej awarii. Dla 47% istotna jest także ochrona przed skutkami kradzieży z włamaniem. Połowa badanych wskazuje, że ich ubezpieczenie chroni od wszystkich najważniejszych dla nich ryzyk, czyli zalicza się do kategorii ubezpieczeń all-risk" - czytamy dalej.

Polacy najczęściej kupują ubezpieczenie za pośrednictwem agenta (68% badanych), w internecie (12%), za pośrednictwem banku (7%) lub spółdzielni mieszkaniowej (5%).

bEKtbbUd

"Najczęściej na zakup ubezpieczenia właściciele nieruchomości wydają między 101 a 200 zł rocznie (29% wskazań) oraz między 201 a 300 zł rocznie (27%). Najmniej za ubezpieczenie płacą spółdzielcy, natomiast najwięcej właściciele domów jednorodzinnych - 34% z nich na ubezpieczenie przeznacza 300-500 zł rocznie" - czytamy także.

Badanie pokazało także, że 60% ankietowanych (i ponad 70% osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych) deklaruje, że ich ubezpieczenie najbardziej przyda się w przypadku zalania. Inne wskazywane rodzaje szkód to: pożar - 58%, kradzież z włamaniem - 47%, szkody spowodowane wichurami - 46%, przepięcia - 37%, powódź - 37% oraz różnego rodzaju dewastacje - 31%. Właściciele domów jednorodzinnych najbardziej obawiają się pożarów oraz szkód spowodowane przez wichury. Natomiast na kradzieże z włamaniem najczęściej wskazują osoby mieszkające w lokalach spółdzielczych (55%).

"Z naszych doświadczeń wynika, że najczęściej zgłaszanymi szkodami z ubezpieczeń nieruchomości są zalania - zarówno własnego mieszkania, jak i sąsiadów - oraz szkody spowodowane przez silne, huraganowe wiatry, z którymi coraz częściej borykamy się w Polsce. Przy wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na zakres ochrony i sprawdzić, czy odpowiada naszym potrzebom i chroni przez zdarzeniami, których się obawiamy" - powiedziała ekspertka ds. ubezpieczeń nieruchomości w Grupie Europa Monika Ziółkowska, cytowana w komunikacie.

Badanie "Dom pod ochroną" zostało przeprowadzone w marcu 2019 roku metodą wywiadów internetowych CAWI na ogólnopolskiej próbie 535 osób. W badaniu uczestniczyły osoby, które ukończyły 25 lat, są właścicielami nieruchomości i podejmują decyzją o jej ubezpieczeniu.

bEKtbbUe

W skład Grupy Europa wchodzą dwa towarzystwa ubezpieczeniowe: majątkowe TU Europa i życiowe TUnŻ Europa.

bEKtbbUy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Katarzyna
3 lata temu
Kupując ubezpieczenie mieszkania, najlepiej zdecydować się na wariant All Risks. Dzięki temu będziemy chronieni od wszelkich ryzyk za wyjątkiem tych wymienionych wyraźnie w wyłączeniach odpowiedzialności. W przypadku zwykłej polisy bylibyśmy chronieni jedynie od ryzyk wymienionych w zakresie ubezpieczenia. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea