Notowania

giełda
22.08.2019 11:56

Inwestycje w Polsce coraz większe. Firmy wydały o 20 proc. więcej pieniędzy na rozwój

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych wyniosły w pierwszym półroczu 65 mld zł - wynika z najnowszych danych GUS. W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku wzrosły o prawie 20 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nakłady inwestycyjne polskich firm są coraz większe. (Fot: Bartosz Krupa/East News)

GUS cyklicznie bada poziom inwestycji w polskich firmach. Najnowsze statystyki pokazują, że mimo lekkiego spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy ciągle stawiają na rozwój. Wydają na ten cel znacznie więcej pieniędzy niż rok temu, a więc w szczycie koniunktury.

Od stycznia do czerwca firmy niefinansowe, zatrudniające co najmniej 50 osób, wydały na inwestycje 65 mld zł. W tzw. cenach stałych (eliminując różnice w cenach) nakłady te są o 19 proc. wyższe niż przed rokiem. Wtedy z kolei urosły rok do roku o niewiele ponad 10 proc.

"Wyższe niż przed rokiem były zarówno nakłady na budynki i budowle (wzrost o 23,6 proc.), jak i na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia (wzrost o 12,3 proc.) oraz na środki transportu (wzrost o 32,3 proc.). Udział zakupów w nakładach ogółem zmniejszył się do 63 proc. z 65,2 proc. przed rokiem" - czytamy w opracowaniu GUS.

Inwestycje w Polsce mają ruszyć z kopyta. "Najwyższy czas wbijać łopatę"

Największy wzrost nakładów (w cenach bieżących) odnotowano m.in. w transporcie i gospodarce magazynowej (o 33,7 proc.), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 30,1 proc.) oraz administrowaniu i działalności wspierającej (o 28 proc.).

Zwiększają się też inwestycje w firmach z rynku nieruchomości (o 27,7 proc.), a także rosną nakłady na rozwój w górnictwie i wydobywaniu (o 20,8 proc.). O nieco ponad 16 proc. więcej niż rok temu wydały na inwestycje firmy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej.

Nie wszędzie wydatki inwestycyjne rosną. Spadek w pierwszym półroczu wystąpił w budownictwie. Branża zainwestowała o 8 proc. mniej pieniędzy niż rok temu. A wtedy miał miejsce wzrost dwukrotnie większy - rzędu 16 proc.

Dane GUS dotyczą 16 914 przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, gus, inwestycje, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

WarszawaWczoraj Bóg finansów tzw towarzysz Balcerowicz przekonywał że w inwestycjach jest totalna zapaść.

22-08-2019

>>>I znowu przedsiębiorcy, podpuszczeni przez totoasów, zamiast inwestować 2 - 3 lata temu -kiedy mogli skorzystać najwięcej - zaczynają wykładać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)