Notowania

Polska biżuteria podbija świat. Już nie tylko bursztyn

Polscy producenci biżuterii coraz śmielej wchodzą na zagraniczne rynki. Dotąd głównie eksportowaliśmy tę z bursztynem, ale inne produkty pojawiają się już choćby w Hiszpanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Biżuteria z Polski otwiera się na Europę, eksportujemy coraz więcej

Nadal najwięcej biżuterii z bursztynem wysyłamy do USA, Chin czy krajów arabskich, jednak polskie marki z innymi produktami zaczynają ekspansję europejskich rynków. Lider branży w Polsce - Apart - pod koniec lipca uruchomił pierwszy salon w Madrycie. Wejście na hiszpański rynek wspomogła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Prezes Apartu Piotr Rączyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapewnia, że PAIH przedstawiła markę jako solidnego partnera biznesowego i promowała działania firmy w Hiszpanii dotyczące budowy stacjonarnych salonów jubilerskich w ramach własnej sieci. A to nie pierwsza próba podboju Europy. Firma wcześniej przejęła sieć jubilerską w Czechach i stawia na rozwój na zagranicznych rynkach.

Inne firmy również idą tą drogą. Grupa VRG z marką W.Kruk blisko rok temu podpisała list intencyjny odnośnie przejęcia dwóch sieci jubilerskich - na Słowacji i w Czechach. Prezes VRG Grzegorz Pilch podkreśla, że proces trwa dłużej niż zakładano, rozmowy trwają, jednak grupie zależy na finalizacji projektu, jednak "nie za wszelką cenę".

W Niemczech, Francji i Czechcach działa już marka Lilou. Wszystkie zagraniczne butiki są firmowa i zarządzane przez markę centralnie.

Dane GUS pokazują, że Polska w 2018 r. wysłała za granicę biżuterię wartą blisko 714 mln zł. Największymi odbiorcami są Włochy, Niemcy i Tajlandia. Jednak nadal dużo więcej biżuterii importujemy (w 2018 r. za 1,2 mld zł).

Obejrzyj: Ważą się losy podatku handlowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, biżuteria, jubilerstwo, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

MisiaApart firma Polska - biżuteria importowana jak wszędzie a gdzie promocja polskich rodzimych artystów ? To właśnie oni tworzą prawdziwą unikatową … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)