Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Debiut Celon Pharma na GPW. Producent leku Salmex doceniony przez inwestorów

4
Podziel się:

Wystarczyło kilka godzin by cena akcji spółki poszła w górę ponad 20 procent.

Maciej Wieczorek, prezes i założyciel Celon Pharma.
Maciej Wieczorek, prezes i założyciel Celon Pharma. (PAP/Radek Pietruszka)
bEBXnJAl

Akcje polskiego producenta leków, konkurenta wielkich światowych koncernów farmaceutycznych, cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. W poniedziałek po raz pierwszy trafiły do obrotu na giełdę i już ich cena poszła w górę ponad 20 proc. To w tym roku największy debiut na GPW. Celon Pharma pozyskała z niego na rozwój prawie 250 mln zł.

Celon Pharma jest pierwszą spółką biofarmaceutyczną, specjalizującą się jednocześnie w opracowywaniu, wytwarzaniu i wprowadzaniu na rynek specjalistycznych leków, będących zamiennikami znacznie droższych specyfików, produkowanych m.in. przez wielkie zagraniczne koncerny.

Mowa głównie o leku na astmę Salmex, który ma takie samo działanie jak popularny Seretide Dysk od brytyjskiego GlaxoSmithKline. W przypadku największych opakowań za oryginalny lek trzeba zapłacić blisko 160 zł. Jego odpowiednik kosztuje około 112 zł.

bEBXnJAn

Celon na liście własnych produktów ma jeszcze sześć pozycji: Aromek, Bosentan Celon, Donepex, Ketrel, Lazivir i Valzek, które są wykorzystywane m.in. w leczeniu nowotworu piersi, Alzheimera, schizofrenii czy też wspomagają pacjentów w walce z HIV.

Od poniedziałku 17 października każdy pacjent może - oprócz leku Celon Pharma - bez problemu stać się współwłaścicielem firmy, kupując na warszawskiej giełdzie jej akcje. Jedna przed południem kosztowała niecałe 20 zł. To blisko 3,5 zł więcej, niż cena po jakiej sama spółka jeszcze kilka miesięcy temu oferowała je inwestorom. Oznacza to wzrost notowań o blisko 20 proc. Żadna inna spółka, wśród prawie 500 giełdowych podmiotów, nie może się pochwalić takim wynikiem. W ciągu pierwszych dwóch godzin handlu właściciela zmieniły udziały warte ponad 20 mln zł.

Na giełdę w ramach oferty publicznej trafiło łącznie 15 mln akcji Celon Pharma, za które spółka zainkasowała 245 mln zł. Choć to bardzo duża kwota - to największa oferta giełdowa w tym roku - zainteresowanie inwestorów zdecydowanie przekraczało dostępną pulę. W przypadku tych indywidualnych każdy średnio otrzymał zaledwie 18 proc. liczby akcji, które chciał zakupić.

- Zainteresowanie ofertą było bardzo duże. Inwestorzy docenili naszą dotychczasową pracę, przekonując się jednocześnie do strategii rozwoju naszej firmy i jej wizji przyszłości. [...] Pomimo dosyć niepewnych warunków rynkowych inwestorzy gremialnie zadeklarowali chęć objęcia naszych akcji. Środki pozyskane z oferty w istotny sposób wspomogą osiągnięcie naszych biznesowych zamiarów, zarówno w obszarze globalnej strategii rozwoju Salmexu, jak i rozwoju naszych projektów innowacyjnych - komentował prezes Maciej Wieczorek, który jest też założycielem spółki. Szefuje on również innej biotechnologicznej firmie z GPW o nazwie Mabion.

bEBXnJAt

Jedną z ważniejszych inwestycji, jakie czekają Celon Pharma, jest budowa centrum badawczo-­rozwojowego w Kazuniu Nowym. W jego ramach będą prowadzone prace w zakresie poszukiwania i rozwoju nowych medykamentów oraz przygotowywania leków do badań klinicznych. Realizacja tego projektu przewidywana jest w latach 2017­-2019. Nakłady na realizację będą obejmować m.in. zakup gruntu, budowę obiektu wraz z infrastrukturą oraz zakup specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych.

Docelowo nowe centrum ma pozwolić zwiększyć moce produkcyjne inhalatorów Salmex blisko 5-krotnie, z 200 tys. do około miliona sztuk miesięcznie. Całkowity koszt projektu wynosi 79,3 mln zł, z czego 35,7 mln zł zostanie dofinansowane w ramach konkursu w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój 2014-2020. W ubiegłym tygodniu projekt został zakwalifikowany decyzją Ministerstwa Rozwoju.

Firma obecnie dysponuje dwoma w pełni wyposażonymi laboratoriami dedykowanymi do badań i rozwoju produktów leczniczych, zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych. Posiada także nowoczesny zakład wytwórczy w Kazuniu Nowym.

W ubiegłym roku Celon Pharma miała 37,2 mln zł zysku. Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej. Na półmetku, "na czysto" firma zarobiła 24,2 mln zł. Co ważne, z punktu widzenia posiadaczy akcji, mniej więcej jedna piąta wypracowanego zysku ma rok w rok trafiać do ich kieszeni w formie dywidendy.

bEBXnJAu

Celon Pharma to 485. spółka notowana na głównym rynku warszawskiej giełdy. To 14. debiut na tym rynku w 2016 roku.

bEBXnJAO
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Jacek
5 lata temu
Widać zbliża się sezon narciarski.
Jacek
5 lata temu
Widać zbliża się sezon narciarski.
sun
5 lata temu
Trzeba inwestować w tanie żarcie i drogie leki.
bEBXnJAP
Gad
5 lata temu
Musi być wzrost cała sportowa Norwegia / i nie tylko/ daje w gardło , szkoda tylko tej Jouhał która liznęła jakieś badziewie i chcą ją powiesić a reszcie się upiecze / zresztą jak zawsze w życiu/