Notowania

prywatyzacja pkp cargo
25.09.2013 08:35

Debiut PKP Cargo na GPW już w czwartym kwartale?

Papiery firmy zostaną zaoferowane inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym w Polsce, kwalifikowanym nabywcom instytucjonalnym w USA i innym inwestorom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Cargo)

Oferta PKP Cargo zostanie przeprowadzona w czwartym kwartale tego roku zależnie od warunków rynkowych. Papiery firmy zostaną zaoferowane inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym w Polsce, kwalifikowanym nabywcom instytucjonalnym w USA i innym inwestorom - poinformowała spółka.

_ - Debiut giełdowy to, w naszym odczuciu, wielka szansa dla PKP Cargo na rozwój w przyszłości. Chcemy być środkowoeuropejskim koncernem kolejowym i nie wykluczamy, że w przyszłości będziemy zainteresowani potencjalnymi akwizycjami. Obecność na rynku kapitałowym może nam pozwolić na łatwiejsze pozyskanie środków na takie transakcje _ - poinformował Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo.

_ - PKP Cargo to dziś firma o stabilnej sytuacji finansowej, niskim zadłużeniu i z klarowną strategią, która, zgodnie z założeniami, pozwoli utrzymać jej silną pozycję rynkową przy dalszej poprawie efektywności operacyjnej _ - dodał.

DM PKO BP jest oferującym akcje spółki. Funkcję globalnych koordynatorów oraz współzarządzających księgą popytu pełnić będzie DM PKO BP, Goldman Sachs International oraz Morgan Stanley. Rolę współzarządzających księgą popytu pełnią także Ipopema Securities, Raiffeisen Centrobank AG i UniCredit. Krajowymi współprowadzącymi księgę popytu są DI Investors oraz Mercurius Dom Maklerski.

_ - Zgodnie z założeniami, planowana oferta ma być skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Polsce oraz kwalifikowanych nabywców instytucjonalnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz do innych inwestorów instytucjonalnych poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki _ - napisano w raporcie.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, pracownicy PKP Cargo otrzymają akcje spółki objęte dwuletnią blokadą sprzedaży.

Po zakończeniu oferty, po uwzględnieniu rozwodnienia wynikającego z emisji akcji dla pracowników, PKP pozostanie większościowym akcjonariuszem spółki, z udziałem powyżej 50 proc.

_ - Przeprowadzenie oferty planowane jest na IV kwartał 2013 roku, zależnie od warunków rynkowych _ - podano w raporcie.

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. W 2012 r. skonsolidowany zysk netto spółki wyniósł 267 mln zł, EBITDA 767 mln zł, a przychody - ok. 5,2 mld zł. Są to wyniki wyliczone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze PKP Cargo dogadały się ze związkami. Czas na GPW? Związkowcy domagali się podwyżek, gwarancji zatrudnienia i wypłaty premii.
PKP Cargo idzie na giełdę. Ważny krok Na GPW ma być sprzedanych między 25 proc. a 50 proc. akcji przewoźnika minus jedna akcja.
Ile akcji Energi na sprzedaż? Resort skarbu... Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje, że w ofercie publicznej sprzeda do 35 procent akcji Energii - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.
Tagi: prywatyzacja pkp cargo, pkp cargo, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, ipo, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz