Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chemia
18.09.2015 08:52

Spółka Medort wybiera się na GPW. Planuje przejęcia

Medort chce jeszcze w listopadzie dokonać akwizycji na rynku niemieckim dwóch spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Medort chce jeszcze w listopadzie dokonać akwizycji na rynku niemieckim dwóch spółek, z których jedna jest obecna także w USA, poinformował wiceprezes i udziałowiec spółki Michał Perner.

Według niego na przełomie roku zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego debiutu spółki na GPW.

- Od 2006 r., czyli od momentu wejścia w skład naszego akcjonariatu funduszu Avallon, braliśmy udział w konsolidacji rynku, a celem Medortu było stanie się liderem w naszym regionie w Europy. Rozpoczęliśmy w Polsce, a kolejnymi krokami były akwizycje spółki na Węgrzech oraz ważne przejęcie w 2013 r. znajdującego się w stanie upadłości lidera rynku niemieckiego - spółki Meyra - powiedział Perner.

Wiceprezes zapewnił, że po roku udało się wyprowadzić niemiecką spółkę na prostą. Dodatkowo nadal ma ona duży potencjał organiczny, szczególnie w niemieckojęzycznym regionie Europy oraz w Skandynawii. Liczy także na odbudowę pozycji we Francji i Wielkiej Brytanii.

- Po udanym przejęciu i restrukturyzacji wzrosły nasze kompetencje i mamy kolejne plany akwizycyjne, szczególnie na rynku niemieckim. Prawdopodobnie jeszcze w listopadzie dokonamy tam dwóch akwizycji, które przyniosą zwiększenie przychodów o 15 procent - wyjaśnił wiceprezes.

Perner nie sprecyzował, o jakiej wielkości spółki chodzi, ani planowanych kosztów akwizycji. Odnośnie źródeł finansowania - wyjaśnił jedynie, że będą to częściowo środki własne, a częściowo dług.

- Co ważne, jedna z tych firm zapewni nam wejście na rynek amerykański, a ponadto chcemy także postarać się o certyfikaty na tamtejszym rynku dla naszych innych produktów. Dzięki tym akwizycjom zwiększy się także pozycja eksportowa, choć już teraz przychody w Polsce stanowią tylko 25% całości grupy - podkreślił.

Wiceprezes zaznaczył, że celem jest osiągnięcie w ciągu 3 lat 15 mln euro zysku EBITDA. Pomóc może w tym także rozszerzenie zasięgu na kolejne rynki. Jednym z nich są Chiny, gdzie bogaci klienci chcą kupować dobre i renomowane produkty niemieckie. Na razie nie ma skonkretyzowanych planów rozwojowych na tym terenie - to perspektywa na najbliższe 5 lat.

- W związku z szerokimi planami rozwoju coraz częściej wśród akcjonariuszy dyskutowane jest upublicznienie Medortu na GPW, choć nie jest to obecnie celem nadrzędnym. Myślimy o ewentualnym pozyskaniu kapitału na rozwój oraz akwizycje, ale decyzja o ewentualnej emisji zapadnie na przełomie roku - podkreślił Perner.

Wiceprezes jako udziałowiec jest za debiutem Medortu na giełdzie, ale podkreśla, że muszą zgodzić się na ten krok wszyscy inwestorzy. Zakłada, że przy pozytywnej decyzji nastąpi zmiana struktury akcjonariatu, ponieważ debiut wiązałby się z wyjściem z inwestycji Avallona.

- Wiem, że dzięki emisji możemy pozyskać kapitał na kolejne akwizycje i rozwój organiczny. Dziś spółka ma 60-70 mln euro przychodów, więc emisja może być spora - podsumował Perner.

Grupa Medort specjalizuje się w produkcji, dystrybucji i sprzedaży detalicznej sprzętu medycznego, nieinwazyjnego sprzętu ortopedycznego, sprzętu rehabilitacyjnego oraz obuwia profilaktycznego.

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, gospodarka, ipo, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz