Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

JSW nie boi się koronawirusa. Sprzedaje węgiel zgodnie z kontraktami

27
Podziel się

Jastrzębska Spółka Węglowa nie zatrzymuje pracy w kopalniach, a nawet działa więcej ścian niż rok wcześniej. Prezes zapewnia, że wszystkie kontrakty na sprzeda węgla są realizowane.

Koronawirus jest dużym wyzwaniem dla branży górniczej.
Koronawirus jest dużym wyzwaniem dla branży górniczej. (Flickr)
bEqAvkxx

Górnictwo na Śląsku przeżywa trudne chwile w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Główny gracz na rynku - Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) - nie widzi zagrożeń dla sprzedaży węgla pomimo pandemii.

- Będziemy sprzedawać węgiel zgodnie z kontraktami. Nie ma żadnych zagrożeń - komentuje sytuację wiceprezes Artur Dyczko. Wskazuje, że mimo występujących wśród pracowników JSW zakażeń, grupa nie zatrzymała pracy w kopalniach.

bEqAvkxz

Prezes Włodzimierz Hereźniak podkreśla, że w JSW pracuje obecnie 30 ścian wobec 20 ścian rok temu. - Sprzedajemy w tej chwili duże ilości węgla ze zwałów - dodaje.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Zahamowanie aktywności gospodarczej, osłabienie popytu na stal czy spadek produkcji stali skutkowały mniejszym zapotrzebowaniem na surowce do jej produkcji w marcu i kwietniu. Firma spodziewa się jednak w najbliższych tygodniach ożywienia gospodarczego, widocznego w pierwszej kolejności w sprzedaży koksu.

bEqAvkxF

- Co ważne, w tym trudnym czasie utrzymujemy dostawy i realizujemy wszystkie zamówienia zgodnie z zawartymi kontraktami - zapewnia prezes.

JSW wyprodukowała około 4,1 mln ton węgla w pierwszych trzech miesiącach tego roku. To o około 600 tys. ton więcej niż przed rokiem. Bez zmian są statystyki dla koksu - produkcja wyniosła 0,8 mln ton.

Włodzimierz Hereźniak ocenia, że odmrażanie gospodarek powinno wpłynąć na wzrost cen węgla koksowego.

bEqAvkxG

- Sytuacja jest płynna, spadki cen spotowych są znaczące. Jeszcze w marcu ceny węgla premium były na poziomie 150 dolarów, a dziś kształtują się między 110 a 120 dolarów. Trudno mówić o trendzie, bo zmienność jest dosyć duża, natomiast w tej chwili mamy wypłaszczenie i poziom 120 dolarów jest od kilku dni utrzymywany - komentuje prezes.

Wskazuje, że dotychczasowe prognozy obarczone dużym błędem, ale wydaje się, że ceny są już "powyżej dna".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEqAvkxH

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqAvkya
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(27)
Bartek123
rok temu
Akurat to artykuł o JSW a nie PGG jak to większość tutaj myli i hejtuje nawet na takim portalu powinien tutaj administrator zareagować. Jak już piszecie o tańszym węglu energetycznym z Rosji czy Ukrainy to fakt jest taki dla konkurencyjności PGG powinno zlikwidować nierentowne kopalnie a po drugie czy wy serio ale to na serio serio myślicie ze gdyby Polska zamknęła kopalnie to ruscy dalej taki tani węgiel by nam sprzedawali?? hahaha no chyba nie bo po co tak tanio jak Polska już nie ma swojego...
Byku
rok temu
Powazny portal jeden z bardziej dla mnie a tymczasem zamiast powaznych komentarzy to sam spam i hejt a 0 informacji. Dla mnie spolka pewna a nie to co pgg. Ale tu nasuwa sie pytanie czy wsrod hejtujacych jest chociaz jedna osoba ktora wie co to pgg jsw i kghm?
Arczi
rok temu
Do leon, kolego jak i wielu innych nie mylcie jsw z bankrutem pgg aaaa i jsw nie sieglo po pomoc rzadu w czasach tej dziwnej pandemii. Pod wzgledem akcji ja jestem od kilku lat szczesliwym akcjonarouszem. Ppzdrawiam
bEqAvkyb
ja
rok temu
Rząd łączy kopalnie z firmami energet. Pogrąża te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł a dzisiaj są po 4-6, Tauron był po ponad 5 zł a jest po 1), a wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała ksią.ż ka pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by ludzie potrafili sami zadbać finansowo o siebie.
hhz
rok temu
jest doskonała okazja by ograniczyć i likwidować kopalnie źródło marnotrawstwa , złodziejstwa i kosztów - dość utrzymywania rozpasanej i bezczelnej górniczej bandy cwaniaków. Tani i lepszy węgiel można kupić
...
Następna strona