Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

JSW nie boi się koronawirusa. Sprzedaje węgiel zgodnie z kontraktami

Jastrzębska Spółka Węglowa nie zatrzymuje pracy w kopalniach, a nawet działa więcej ścian niż rok wcześniej. Prezes zapewnia, że wszystkie kontrakty na sprzeda węgla są realizowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Koronawirus jest dużym wyzwaniem dla branży górniczej.

Górnictwo na Śląsku przeżywa trudne chwile w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Główny gracz na rynku - Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) - nie widzi zagrożeń dla sprzedaży węgla pomimo pandemii.

- Będziemy sprzedawać węgiel zgodnie z kontraktami. Nie ma żadnych zagrożeń - komentuje sytuację wiceprezes Artur Dyczko. Wskazuje, że mimo występujących wśród pracowników JSW zakażeń, grupa nie zatrzymała pracy w kopalniach.

Prezes Włodzimierz Hereźniak podkreśla, że w JSW pracuje obecnie 30 ścian wobec 20 ścian rok temu. - Sprzedajemy w tej chwili duże ilości węgla ze zwałów - dodaje.

1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Zahamowanie aktywności gospodarczej, osłabienie popytu na stal czy spadek produkcji stali skutkowały mniejszym zapotrzebowaniem na surowce do jej produkcji w marcu i kwietniu. Firma spodziewa się jednak w najbliższych tygodniach ożywienia gospodarczego, widocznego w pierwszej kolejności w sprzedaży koksu.

- Co ważne, w tym trudnym czasie utrzymujemy dostawy i realizujemy wszystkie zamówienia zgodnie z zawartymi kontraktami - zapewnia prezes.

JSW wyprodukowała około 4,1 mln ton węgla w pierwszych trzech miesiącach tego roku. To o około 600 tys. ton więcej niż przed rokiem. Bez zmian są statystyki dla koksu - produkcja wyniosła 0,8 mln ton.

Włodzimierz Hereźniak ocenia, że odmrażanie gospodarek powinno wpłynąć na wzrost cen węgla koksowego.

- Sytuacja jest płynna, spadki cen spotowych są znaczące. Jeszcze w marcu ceny węgla premium były na poziomie 150 dolarów, a dziś kształtują się między 110 a 120 dolarów. Trudno mówić o trendzie, bo zmienność jest dosyć duża, natomiast w tej chwili mamy wypłaszczenie i poziom 120 dolarów jest od kilku dni utrzymywany - komentuje prezes.

Wskazuje, że dotychczasowe prognozy obarczone dużym błędem, ale wydaje się, że ceny są już "powyżej dna".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: jsw, jastrzębska spółka węglowa, węgiel, inwestycje, górnictwo, wiadomości, giełda
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-05-2020

WeryAle z was gupole. Nie zdajecie sobie sprawy z tego jakby zamknięto kopalnie. Jaki to miałoby wpływ na ceny w naszym kraju. Nasza energetyka opiera … Czytaj całość

22-05-2020

LeonZlikwidować w końcu tego garba. Ile można wiecznie dopłacać do górników i apanaży ich prezesów? Koniec trucia i okradania społeczeństwa !!!!!

23-05-2020

ArtiJaki jest plan zamykania kopaln? Chce go zobaczyc. To ze kilku krzyczy glosno bo im zabijaja kure znoszaca zlote jajka nie oznacza ze musimy sie z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)