Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

KE daje zielone światło dla rozbudowy terminalu gazowego w Świnoujściu

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaakceptowała plany wsparcia dla rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Rząd będzie mógł podpisać umowę o dofinansowanie z funduszy UE inwestycji wartej wartej 823,5 mln zł.

Terminal LNG w Świnoujściu.
Terminal LNG w Świnoujściu. (PAP, Marcin Bielecki)

O pozytywnej decyzji KE poinformował na Twitterze minister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Komisja oceniła, że wsparcie jest zgodne z unijnymi wytycznymi dla pomocy publicznej w obszarze ochrony środowiska i energii.

Zdaniem KE projekt przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Polski i krajów bałtyckich, poprzez dywersyfikację i promocję nowych tras transportowych w regionie.

Zobacz także: Oglądaj też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

- Komisja zaaprobowała wparcie budowy tego terminalu LNG w 2011 roku. Zwiększenie jego pojemności było uwzględnione w liście projektów o wspólnym znaczeniu dla Unii Europejskiej jako część korytarza Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). Polskie LNG otrzyma 553 mln zł (128 mln euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20, który wśród priorytetów ma poprawę bezpieczeństwa energetycznego - czytamy w komunikacie KE.

W grudniu 2018 r.Polskie LNG ogłosiło przetarg na część lądową rozbudowy Terminala LNG w Świnoujściu w formule EPC, a w styczniu rozpoczęło postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę dodatkowego nabrzeża dla statków.

Polskie LNG to spółka zależna Gaz-Systemu, która jest właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu, jedynego tej skali obiektu importującego skroplony gaz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)