Notowania

górnictwo
18.03.2019 15:44

KE zaaprobowała plany wsparcia rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu

Komisja Europejska zaakceptowała plany wsparcia dla rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Rząd będzie mógł podpisać umowę o dofinansowanie z funduszy UE inwestycji wartej wartej 823,5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Terminal LNG w Świnoujściu. (Fot: Marcin Bielecki)

O pozytywnej decyzji KE poinformował na Twitterze minister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Komisja oceniła, że wsparcie jest zgodne z unijnymi wytycznymi dla pomocy publicznej w obszarze ochrony środowiska i energii.

Zdaniem KE projekt przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Polski i krajów bałtyckich, poprzez dywersyfikację i promocję nowych tras transportowych w regionie.

Oglądaj też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

- Komisja zaaprobowała wparcie budowy tego terminalu LNG w 2011 roku. Zwiększenie jego pojemności było uwzględnione w liście projektów o wspólnym znaczeniu dla Unii Europejskiej jako część korytarza Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). Polskie LNG otrzyma 553 mln zł (128 mln euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20, który wśród priorytetów ma poprawę bezpieczeństwa energetycznego - czytamy w komunikacie KE.

W grudniu 2018 r.Polskie LNG ogłosiło przetarg na część lądową rozbudowy Terminala LNG w Świnoujściu w formule EPC, a w styczniu rozpoczęło postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę dodatkowego nabrzeża dla statków.

Polskie LNG to spółka zależna Gaz-Systemu, która jest właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu, jedynego tej skali obiektu importującego skroplony gaz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

 

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2019

ADAMTerminal LNG zbudowało PO-PSL. PiS dotychczas nie zbudował praktycznie nic istotnego poza "budowaniem narracji".

18-03-2019

ewaBrawo PiS.

18-03-2019

vsNo i co PEDAŁY z PO ZATKAŁO KAKAO Biedronia ,

Rozwiń komentarze (109)