Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Banki uratowały wzrosty

0
Podziel się:

Rodzimi inwestorzy najbardziej mogą być zadowoleni z początkowej fazy dzisiejszej sesji. W dalszej części ich ochota do zakupów mocno zmalała i dopiero w samej końcówce ponownie zwiększyli zakupy. Szczególnie akcji banków.

Banki uratowały wzrosty

WIG 20 wystartował ponad 1,5 procent powyżej wczorajszego zamknięcia. Także pozostałe główne indeksy GPW były na plusach. Dobre nastroje trwały jednak dość krótko, bo juz około południa indeksy już tylko nieznacznie przekraczały zamknięcia ze środy.

Nastrojów na parkiecie nie zmieniła także informacja o produkcji przemysłowej w Polsce, którą GUS opublikował o godzinie 14.00. Trudno jednak było oczekiwać na wzrost zainteresowania akcjami po ogłoszeniu tych danych.Okazało się, że są one - choć tylko nieznacznie - to jednak gorsze od oczekiwań analityków. W sierpniu przemysł wyprodukował mniej o 0,2 procent niż rok wcześniej, a prognozowano wzrost o 0,4 procent.

Przed spadkami uchroniły nas jednak dobre wyniki amerykańskiej gospodarki, a szczególnie z tamtejszego rynku pracy. W ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 557 tys. do 545 tys., podczas gdy oczekiwano spadku o zaledwie 2 tysiące.

W samej końcówce sesji naszych inwestorów do większych zakupów skłoniła także dużo lepsza od oczekiwań informacja o koniunkturze w okolicach Filadelfii przygotowana przez tamtejszy oddział FED. Ekonomiści prognozowali wynik na poziomie 8 punktów, a w rzeczywistości było 14,4 punktu.

Na zakończenie sesji wszystkie główne indeksy były powyżej zamknięcia ze środy. Najwięcej zyskał WIG 20, który zakończył dzień na prawie 1 procentowym plusie.

A to za sprawą szczególnie dużego zainteresowania, jakim cieszyły się akcje największych banków. BZWBK i Bank Millennium wzrosły o prawie 4 procent, BRE ponad 2,7 proc., PKO BP o więcej niż 2 procent. Wyraźnie o ponad procent zyskały także PEKAO SA i GETIN.

Po informacji o wygraniu przetargu na informatyzację KRUS o ponad 1,5 procent wzrostu zanotowały także akcje Asseco Poland. Dużo gorszy skutek to rozstrzygnięcie miało dla pokonanego firmy Sygbnity. Jej akcje spadły o niemal 5 procent.

Rekordzistą pod względem wzrostów były akcje Skotanu, które wzrosły o ponad 15 procent. Dobra passa tej spółki rozpoczęła się dwa dni temu po informacji, że dostała ona dofinansowanie na budowę drożdżowni. Firma otrzyma wsparcie z funduszy unijnych w wysokości ponad 13,3 mln złotych co stanowi ponad 43 procent wartości inwestycji.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)