Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bardzo mocne wahania na akcjach spółki Briju

Bardzo mocne wahania na akcjach spółki Briju

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się w piątek od wzrostów głównych indeksów. Wskaźnik WIG20 od rana napędzają spółki z sektora finansowego.

Spółka Briju, która w tym tygodniu wzbudza wyjątkowe emocje wśród inwestorów, wydała uspokajający komunikat. Czytamy w nim, że "sytuacja finansowa Grupy Kapitałowej jest stabilna, niezagrożona, a spółki z Grupy terminowo regulują wszystkie zobowiązania. Grupa Kapitałowa nadal będzie koncentrować się na rozwoju segmentu wyrobów jubilerskich, jako na działaniu priorytetowym z punktu widzenia rozwoju Grupy Kapitałowej".

Informacja przekazana przez spółkę pozwoliła na odbicie notowań - po spadkach o około 70 proc. w ciągu zaledwie dwóch dni, od początku piątkowej sesji kurs odzyskuje około 5-10 proc.

Wśród dużych spółek z indeksu WIG20 wzrosty notowań widać dziś na papierach spółek z branży finansowej. Informacja o restrukturyzacji zatrudnienia w PZU poskutkowała wzrostem notowań ubezpieczyciela o około 2 proc. Odbicie widać również w notowaniach KGHM.

Kluczowe dla nastrojów podczas piątkowej sesji na rynkach okażą się dane z amerykańskiego rynku pracy, na temat stopy bezrobocia oraz zmiany zatrudnienia w lutym. Poznamy je o godzinie 14.30.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Aktualizacja: 8:21
Korekta na GPW. PZU zwolni prawie tysiąc osób

 

Łukasz Pałka

Informacje z amerykańskiego rynku pracy zwrócą w piątek największą uwagę inwestorów na rynkach. Wiele wskazuje na to, że ostatecznie przesądzą o podwyżce stóp procentowych w USA już podczas najbliższego posiedzenia.

Władze monetarne USA poinformują o swojej decyzji w najbliższą środę. Analitycy spodziewają się, że Fed zaostrzy politykę i zdecyduje się na pierwszą z dwóch-trzech podwyżek stóp w tym roku.

Dane, które zostaną opublikowane w piątek o 14.30, powinny potwierdzić ten scenariusz. Według prognoz bezrobocie w USA znalazło się w lutym na poziomie 4,7 proc. (wobec 4,8 proc. w styczniu), a w sektorze prywatnym przybyło 195 tys. miejsc pracy.

Tymczasem na warszawskiej giełdzie pierwsza połowa marca przynosi korektę, której można było spodziewać się po okresie bardzo mocnych wzrostów. Czwartkowa sesja na WIG20 zakończyła się blisko poziomu 2190 pkt. Możliwe jednak, że to jeszcze nie koniec spadków - wiele zależy obecnie od notowań surowców, które mają ogromny wpływ na kurs KGHM. Podczas czwartkowej sesji KGHM spadł do poziomu poniżej 120 zł. Przecena dotknęła też banki, z wyjątkiem PKO BP. To wszystko sprawiło, że WIG20 był jednym z najsłabszych indeksów w całej Europie.

W piątek inwestorzy z pewnością zwrócą uwagę na poranny komunikat PZU. Ubezpieczyciel zapowiedział właśnie, że do końca tego roku zamierza zwolnić około tysiąc pracowników.

Wśród mniejszych spółek obecnych na GPW fatalny tydzień mają za sobą posiadacze akcji spółki Briju. Kurs spadł w tym tygodniu o około 70 proc.! Pretekstem do wyprzedaży akcji stały się informacje o styczniowych wynikach sprzedaży, które okazały się o około 70 proc. gorsze r/r. W przyszłym tygodniu Briju ma opublikować raport finansowy za cały 2016 r.

Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
ZT
2017-03-10 18:37
Jasiu dziś trochę zabiegany, bo musi pogodzić robotę w klubie, w którym występuje w stroju misia i imprezę comiesięcznie odbywaną każdego 10 i tu już w berecie różowym, gustownym swym, co by prezesowi się przypodobać.
ZT
2017-03-10 18:33
Po wczorajszym chwilowym spadku poniżej 2200, w20 natychmiast jak na sprężynie powrócił na 2200, zatem następny tydzień pokaże kierunek. Jednak jesteśmy w spadkowej nodze cyklu i jej ostatniej IV ćwiartce, więc korekta jeszcze musi potrwać 2-3 tygodnie, ale niewykluczone odbicie w górę w najbliższych sesjach.
Bunio
2017-03-10 17:36
GUS: pod koniec 2016 r. było blisko 78 tys. wolnych miejsc pracy.

Betoniarz, to info jest dla ciebie.
Pokaż wszystkie komentarze (127)