Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czas na realizację zysków

0
Podziel się:

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie powinna rozpocząć się od realizacji ostatnich.

Czas na realizację zysków

Poranne spadki kontraktów terminowych na główne amerykańskiej indeksy, sugerujące analogiczną realizację zysków na Wall Street, będą dogodnym pretekstem do zamknięcia pozycji przez krótkoterminowych inwestorów. Szczególnie, że po sześciu kolejnych wzrostowych tygodniach, co jest pierwszą taką serią od ponad dwóch lat, trwająca tydzień korekta byłaby czymś naturalnym. I to nawet w sytuacji, jeżeli ostatnie wzrosty potraktować jako początek silnego odreagowania całej 20 miesięcznej bessy.

Nieznaczne cofnięcie rynku w pierwszych godzinach notowań byłoby również naturalne przed całą serią zaplanowanych na dziś publikacji makroekonomicznych z USA oraz kolejnymi raportami kwartalnymi amerykańskich spółek.

Inwestorzy przede wszystkim powinni zwrócić uwagę na publikowane o godzinie 14:30 marcowe dane nt. dynamiki sprzedaży detalicznej (prognoza: 0,4 proc. m/m). Większych emocji nie wywoła natomiast inflacja PPI oraz lutowe zapasy niesprzedanych towarów w USA. Takich emocji nie powinny również prowokować dane z Polski nt. pieniądza i rachunku obrotów bieżących.

Istotny wpływ na rynek akcji będą też miały raporty kwartalne amerykańskich spółek. Po tym jak Goldman Sachs o dzień przyśpieszył publikację swoją publikację, dziś uwagę będzie absorbował raport Johnson & Johnson.

Ewentualna realizacja zysków na GPW, nawet jeżeli obejmie cały tydzień, nie powinna w istotny sposób wpłynąć na zmianę układu sił w średnim terminie. Tak stałoby się dopiero, gdyby spadki przybrały paniczny charakter, a ujemna tygodniowa stopa zwrotu była dwucyfrowa. Do tego czasu dalej scenariuszem bazowym dla indeksu WIG jest test 29600-30500 pkt. Tę barierę tworzy szczyt z 4 listopada 2008 roku (29600,54 pkt.), psychologiczny poziom 30000 pkt. oraz linia bessy (30500 pkt.). Na jej test wskazuje zarówno analiza techniczna (m.in. przełamanie 8-miesięcznej linii trendu spadkowego, powrót powyżej dołków z października i listopada 2008 roku, potwierdzona formacja objęcia hossy na wykresie tygodniowym), jak i fundamentalna (dyskontowanie przyszłorocznego ożywienia w światowej gospodarce).

Słabą stroną tego realistycznego (bazowego) scenariusza dla indeksu WIG, jest jego powszechność. Zważywszy, że większość rzadko kiedy ma rację, można oczekiwać albo szybkiego zakończenia wzrostów i powrotu do lutowych dołków, albo też wybicia indeksu szerokiego rynku powyżej 29600-30500 pkt. i kontynuacji zwyżki.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)