Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dynamiczny powrót WIG20 ponad 2200 pkt.

Dynamiczny powrót WIG20 ponad 2200 pkt.

Mocne wzrosty większości spółek notowanych w indeksie WIG20 mogliśmy obserwować podczas poniedziałkowego handlu na giełdzie. Wskaźnik największych firm bardzo dynamicznie powrócił do poziomu ponad 2200 pkt.

Kurs akcji PKN Orlen zyskiwał w poniedziałek nawet ponad 6 proc. Świetnie radził sobie również KGHM (+3 proc.), a także Jastrzębska Spółka Węglowa, która odrobiła aż około 10 proc. W górę poszły również notowania spółek z branży finansowej.

Tym sposobem WIG20 po ubiegłotygodniowej korekcie powrócił do dynamicznych wzrostów. Słabiej zachowywał się za to w poniedziałek notowania małych i średnich spółek - ich indeksy trzymały się blisko poziomów ostatniego zamknięcia.

O godzinie 16 inwestorzy poznali najnowsze dane dotyczące wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu - wynik na poziomie 57,2 pkt. okazał się lepszy od wcześniejszych prognoz. Wcześniej został opublikowany wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu - marcowy rezultat na poziomie 53,5 pkt. był nieco gorszy od oczekiwań, ale w żaden sposób nie wskazuje to na idące spowolnienie w gospodarce.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek


 

Aktualizacja: 13:15
WIG20 odrabia straty. Mocny PKN Orlen

 

Łukasz Pałka

Lepsze nastroje na warszawskiej giełdzie pozwoliły w poniedziałek na powrót indeksu WIG20 do poziomu blisko 2200 pkt. Najszybciej straty odrabia PKN Orlen.

Wiceminister resortu energii poinformował, że rząd nie pracuje na połączeniem spółek PKN Orlen oraz Lotos - w ten sposób uciął spekulacje na ten temat, które pojawiały się już od lutego. Więcej na ten temat można przeczytać w WP money.

Podczas poniedziałkowych notowań właśnie akcje PKN Orlen wśród spółek z WIG20 najszybciej odrabiają ostatnie spadki. Aktualnie kurs akcji zyskuje ponad 4 proc. wyraźnie umacniają się powyżej poziomu 100 zł za sztukę.

Inwestorzy spokojnie przyjęli dziś informacje o najnowszym odczycie wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu. Wynik za marzec w wysokości 53,5 pkt. co prawda okazał się gorszy od wcześniejszych prognoz, ale jednocześnie ekonomiści uspokajają, że perspektywy gospodarcze Polski wciąż pozostają bardzo dobre.

Wśród mniejszych spółek uwagę zwracają w poniedziałek notowania spółki Vistal Gdynia. Po publikacji wyników kurs spada nawet o około 6 proc.

Obserwuj bieżące notowania głównych indeksów na GPW

Aktualizacja: 08:27
Ostatni dzień zapisów na akcje Dino Polska

 

Łukasz Pałka

Początek nowego kwartału na GPW oznacza, że przyszedł czas na publikację szeregu nowych informacji makroekonomicznych. Inwestorzy, którzy rozważają złożenie zapisu w największej ofercie publicznej w tym roku, mogą to zrobić jeszcze tylko dzisiaj.

Poniedziałek jest ostatnim dniem, gdy inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje sieci marketów Dino Polska. Przydział akcji jest zaplanowany najpóźniej na 12 kwietnia. Spółka zamierza zadebiutować na parkiecie około 21 kwietnia.

Jak podawaliśmy w WP money, będzie to najprawdopodobniej największa oferta giełdowa w tym roku - jeżeli się powiedzie, jej wartość może sięgnąć nawet 1,6 mld zł. Cena maksymalna jednej akcji w ofercie została ustalona na poziomie 33,50 zł. W ofercie znalazło się ponad 48 mln akcji sprzedawanych przez Polish Sigma Group z siedzibą w Luksemburgu (należącego do Polish Enterprise Fund VI, zarządzanego przez Enterprise Investors). Nie będzie nowej emisji akcji.

Dino Polska to spółka zarządzająca siecią marketów. Do końca 2020 r. chce mieć 1,2 tys. sklepów.

Tymczasem inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie mają za sobą tydzień, który upłynął pod znakiem wyraźnej korekty notowań - indeks WIG20 znalazł się na poziomie wyraźnie poniżej 2200 pkt., co oznacza, że w ciągu ostatnich 10 dni wskaźnik ten stracił już ponad 5 proc. wartości. W ostatni piątek mocna przecena dotknęła spółki surowcowe - KGHM stracił ponad 3 proc., a PKN Orlen aż ponad 4 proc. i kurs akcji tej spółki znalazł się na poziomie 100 zł za sztukę.

Poniedziałek przyniesie inwestorom kilka istotnych informacji z gospodarki. O godzinie 9 zostanie opublikowany najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu. W ciągu dnia będą napływać nowe odczyty PMI z szeregu innych krajów, w tym z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii.

Po południu z kolei inwestorzy będą mieli okazję dorzucić do tego obrazu najnowsze wskaźniki gospodarcze z USA - od dawna stają się one dla inwestorów przedmiotem spekulacji dotyczących przyszłych podwyżek stóp procentowych w USA. Na razie nowojorska giełda ma za sobą całkiem udany kwartał, o czym piszemy w WP money.

Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
Brexit, Frexit za nimi reszta
2017-04-04 10:15
Ropa w ciągu miesiąca potaniała - 4,84%.

Ja zawsze podaję dane i fakty.
Berxit, Frexit, za nimi reszta
2017-04-04 10:14
DAX już -0,24%, CAC -0,13%, Mediolan -0,39%.
Sell the news
2017-04-04 10:13
Ropa jeszcze w zeszłym tygodnie 54$ dzisiaj 53$ a dawniej 140$ bo drukarka to nie gospodarka i leci na pysk na 30$.
Pokaż wszystkie komentarze (157)