Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzień z obniżką stóp procentowych w tle

0
Podziel się:

We wtorek po raz kolejny byliśmy jednym z najsilniej rosnących parkietów w Europie. Towarzyszył nam także wzrost obrotów po poniedziałkowym niemrawym handlu. Dziś najprawdopodobniej RPP zabawi się w świętego Mikołaja i po raz kolejny obniży stopy.

Dzień z obniżką stóp procentowych w tle
bEIOXQGd

WIG20 zakończył wtorkową sesję wzrostem o 0,6 proc. przy sporych, wynoszących 673 mln zł obrotach. Po raz kolejny WIG20 zachował się lepiej niż inne europejskie indeksy. Francuski CAC40 rósł wczoraj o 0,4 proc., DAX praktycznie nie zrobił nic, indeks DJ Euro Stoxx 50 zwyżkował wczoraj o 0,3 proc. Dziś zakończy się trwające od wczoraj posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzji należy się spodziewać około godziny trzynastej.

Większość ekonomistów spodziewa się kolejnej obniżki o 25 punktów bazowych. Będzie to oznaczało spadek stopy referencyjnej do 4,25 proc. z obecnych 4,5 proc. Za obniżką przemawia silne wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Polsce, będące następstwem jeszcze silniejszego załamania koniunktury w Europie. Na obniżki stóp możemy pozwolić sobie tym bardziej, że w listopadzie inflacja zeszła prawdopodobnie poniżej 3 proc. Rynek zakłada, że do końca 2013 roku stopy spadną jeszcze przynajmniej o 50 pb.

Wczoraj holenderscy parlamentarzyści zgodzili się na kolejny pakiet pomocy dla Grecji. W piątek na pomoc zgodził się Bundestag. Międzynarodowi pożyczkodawcy Grecji, UE i MFW na spotkaniu w ubiegłym tygodniu zgodzili się rozszerzyć pakiet pomocy dla zadłużonego kraju. W jego ramach Grecja otrzyma w sumie 43,7 mld euro pomocy, z czego 34,4 mld euro jeszcze w grudniu, a resztę do marca 2013 roku.

bEIOXQGf

Za oceanem już tak dobre nastroje nie obowiązywały. Dow Jones zakończył dzień spadkiem o 0,1 proc., S&P500 spadł o 0,2 proc, Nasdaq o 0,1 proc. Indeks S&P500 znajduje się dokładnie o 12 proc. wyżej niż przed rokiem. Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy amerykańscy są w tym momencie najbardziej zainteresowani utrzymaniem wzrostów na obecnym poziomie, a jakiekolwiek gwałtowniejsze ruchy mogą wykonać tylko i wyłącznie po rozwiązaniu kwestii klifu fiskalnego.

Wczoraj Barack Obama podtrzymał swoje stanowisko o podwyżce podatków dla stanowiących około 2 proc. najzamożniejszych obywateli USA. W ten sposób prezydent Obama odpowiedział na propozycję Republikanów, którzy oszczędności woleliby raczej szukać w redukcji programów społecznych.

W dzisiejszym kalendarium oprócz decyzji RPP mamy jeszcze dane na temat produkcji przemysłowej w Hiszpanii w październiku oraz listopadowe odczyty indeksów PMI dla usług w strefie euro. Dziś po północy dowiedzieliśmy się, że Alior Bank ustalił cenę akcji oferowanych instytucjom i inwestorom indywidualnym na 57 zł. Ustalona cena jest dolną granicą wyznaczonego przez oferujących przedziału cenowego 57-71 zł. Alior Bank chce zadebiutować na giełdzie do 14 grudnia.

bEIOXQGG
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)