Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa pod presją Grecji. GPW obserwuje notowania JSW

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, co ważnego wydarzyło się podczas dzisiejszej sesji.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Zaostrzający się konflikt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie sprzyja notowaniom akcji spółki. Od debiutu spółki na GPW w 2011 roku, akcje potaniały już o ponad 80 procent. Dzień na rynku przyniósł nam również dalszy ciąg zamieszania związanego z Grecją. Większość europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji zanotowała wzrost.

Wzrosty niestety nie dotyczą warszawskich indeksów grupujących największe oraz średnie spółki. W ostatniej chwili WIG20 zdołał urosnąć o symboliczne 0,01 procent. Sytuacja zaczęła się pogarszać w połowie sesji. Najsłabszą spółką w indeksie WIG20 była Jastrzębska Spółka Węglowa.

Zobacz, jak wyglądała wtorkowa sesja na GPW

We wtorek inwestorzy znów wyprzedawali akcje, przez co kurs akcji JSW spadł do poziomu niespełna 21 złotych. Oznacza to, że akcje są już ponad 50 procent niżej niż przed rokiem. Od momentu debiutu na GPW poszły one w dół o ponad 80 procent. Przed debiutem akcji spółki na GPW można było kupić maksymalnie 75 akcji po cenie 136 złotych za sztukę. Zatem jeżeli ktoś zainwestował w maksymalny pakiet i trzyma go do dziś, to stracił ponad 8500 złotych.

Jak szacuje zarząd JSW, utracone przez strajk górników przychody spółki wyniosły do tej pory już ponad 130 milionów złotych. Wstrzymanie wydobycia na czas strajku wywołało, wstrzymanie sprzedaży około 445 tys. ton węgla. Prezes JSW, Jarosław Zagórowski, kilkakrotnie mówił, że istnieje ryzyko upadłości spółki. Wspomniał również, że w trakcie trwania strajku absencja związana z chorobami oraz urlopami ma wartość około 38 procent. Zwykle jest to około 20 procent.

Nic więc dziwnego, że inwestorzy pozbywają się akcji JSW. Bezterminowy strajk w JSW trwa od końca stycznia. Wydobycie jest całkowicie wstrzymane, a kolejne dni zamiast rozwiązania problemu przynoszą doniesienia o zaostrzeniu konfliktu. Przed siedzibą spółki doszło do starć z policją. Według Jerzego Ziętka z Sierpnia '80, poszkodowanych i rannych zostało 20 osób.

Do sprawy protestów w JSW włączyło się również Ministerstwo Skarbu Państwa. Minister zaapelował do strajkujących o zawieszenie protestu. Na razie - bezskutecznie.

- _ Jako przedstawiciel większościowego akcjonariusza z najwyższym niepokojem obserwujemy ostatnie wydarzenia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i zaostrzanie się strajku, który każdego dnia pogarsza sytuację finansową spółki. Tylko konstruktywny dialog i działania mogą ustabilizować sytuację*, *uratować miejsca pracy i powstrzymać narastające szkody. Ministerstwo Skarbu podjęło przewidziane prawem działania, które umożliwią wzmocnienie nadzoru nad JSW. Zwołanie walnego zgromadzenia i dokonanie zmian w radzie nadzorczej wymaga jednak czasu przewidzianego w Kodeksie Spółek handlowych. Apelujemy więc do strony związkowej o zawieszenie strajku w tym czasie, powrót do rozmów i do pracy, by nie pogarszać i tak już bardzo trudnej sytuacji spółki _ - czytamy w komunikacie resortu skarbu.

Strajk trwa od 28 stycznia. W ubiegłym tygodniu trwały rozmowy związkowców z zarządem JSW przy udziale mediatora.

Poznaliśmy dane o wynagrodzeniach

Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wynagrodzeń za 2014 rok. W stosunku do 2013 roku wzrosły one o 3,4 procent. W czwartym kwartale ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło z kolei 3942,67 złotych. Sama publikacja nie ma bezpośredniego przełożenia na notowania warszawskiej giełdy. Informacje z rodzimej gospodarki mogą mieć przełożenie w dłuższym okresie. Na razie mocniejsze okazują się czynniki zewnętrzne takie jak Grecja, czy sytuacja na Ukrainie.

W Europie zachodniej, podobnie jak na GPW, w drugiej części sesji wzrosty stopniały. Mimo tego warszawska giełda ma czego pozazdrościć. Niemiecki DAX oraz francuski CAC poszedł w górę o około 0,5 procent. Słabo wypadła dziś giełda w Londynie po publikacji danych dotyczących produkcji przemysłowej. W grudniu spadła ona o 0,2 procent miesiąc do miesiąca.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej

Dziś pojawiły się także spekulacje dotyczące dalszej pomocy finansowej dla Grecji, która kończy się 28 lutego. Komisja Europejska miałby przedłużyć funkcjonowanie programu o 6 miesięcy. Informacje te zdementował Wolfgang Schaeuble, minister finansów Niemiec. Dodał, że w środę na spotkaniu Eurogrupy nie należy się spodziewać żadnych wiążących uzgodnień. Te informacje ponownie popsują nastroje na europejskich giełdach.

Europejskie indeksy mocno w górę. Rynek poznał wyniki Coca-Coli

Przemysław Ławrowski, godz. 15:50

Amerykańskie indeksy rozpoczęły dzisiejszą sesję na plusie. Skala wzrostów wynosi około 0,5 procent. Najważniejszym wydarzeniem związanym z europejskimi parkietami jest Grecja oraz pogłoski dotyczące planowanego przedłużenia programu pomocowego.

S&P500 znajduje się blisko swojego rekordu wszech czasów do którego brakuje już mniej niż 2 procent.

W ramach sezonu wyników na Wall Street, przed startem notowań ciągłych pojawił się raport spółki Coca-Cola. Producent popularnego napoju zarobił 44 centy na akcję, czyli o 2 centy więcej w stosunku do prognoz. Od początku roku akcje Coca-Coli spadły o ponad 2 procent. Po dzisiejszych dobrych danych na starcie sesji widać było wzrost.

Na popołudnie nie ma zaplanowanych już żadnych ważnych danych makroekonomicznych. W centrum uwagi cały czas jest kwestia Grecji. Dziś pojawiły się spekulacje dotyczące dalszej pomocy finansowej, która kończy się 28 lutego. Komisja Europejska miałby przedłużyć funkcjonowanie programu o 6 miesięcy. Jutro minister finansów ma spotkać się z ze swoimi odpowiednikami z krajów strefy euro.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji

Ponad procent zyskuje dziś niemiecka, francuska oraz hiszpańska giełda. Włoski FTSE-MIB idzie w górę o około 2 procent.

Na warszawskiej giełdzie panują umiarkowane wzrosty. Inwestorzy cały czas obserwują akcje JSW, które dziś tracą 2,5 procent.

GPW: JSW wciąż najsłabszą spółką w WIG20

Łukasz Pałka, godz. 13:38

Wtorek na warszawskiej giełdzie przebiega pod znakiem niewielkich wahań głównych indeksów. Odreagowanie spadków jest niewielkie, a uwagę inwestorów przyciągają doniesienia z Grecji.

Dzisiaj w greckim parlamencie ma mieć miejsce głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Syrizy, którego premierem został Aleksis Cipras. Wcześniej nowy premier stwierdził, że Grecja nie zamierza ubiegać się o przedłużenie międzynarodowej pomocy finansowej. To spowodowało duże zamieszanie na rynkach finansowych i było przyczyną wczorajszych spadków na giełdach.

Podczas dzisiejszych notowań na GPW mamy do czynienia z niewielkimi wzrostami głównych indeksów.

Główne indeksy GPW podczas sesji we wtorek

Wśród spółek notowanych w WIG20 niezmiennie największe straty ponosi dziś Jastrzębska Spółka Węglowa. Kurs akcji JSW spada dziś o ponad 1,5 procent. Inwestorzy wyprzedają akcje, bo w spółce zaostrza się strajk górników i na razie nie widać szans na porozumienie z zarządem.

GPW: Inwestorzy poznali dane z Chin. JSW ciągle w dół

Łukasz Pałka, godz. 9.25

Indeks WIG20 rozpoczął wtorkową sesję od minimalnego odreagowania poniedziałkowych spadków. Dobre informacje napłynęły do inwestorów z Grupy Kęty.

Przed rozpoczęciem wtorkowej sesji inwestorzy poznali dane o inflacji w Chinach. W styczniu wskaźnik CPI wyniósł 0,8 procent r/r wobec prognoz na poziomie 1 procenta r/r. Na rynki napłynęły też najnowsze informacje na temat produkcji przemysłowej we Francji: w grudniu była ona o 1,5 procent wyższa w porównaniu do tego samego miesiąca 2013 roku.

Na warszawskiej giełdzie indeks WIG20 rozpoczął sesję od minimalnego wzrostu wartości. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pozostałych wskaźników.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Przed rozpoczęciem sesji na rynku pojawiły się prognozy finansowe z Grupy Kęty. Spółka potwierdza, że jej kondycja finansowa jest bardzo dobra. Co więcej, jej władze zapowiedziały, że zamierzają zwiększyć dywidendę, która będzie wypłacona inwestorom w tym roku. Ma ona wynieść 60 procent zysku netto, co da 11 złotych na akcję.

Od rana spadki kontynuują akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wczoraj wieczorem Ministerstwo Skarbu Państwa zaapelowało do związkowców o jak najszybsze zakończenie strajku. Na razie - bezskutecznie.

Resort skarbu chce zmian w JSW. Jak zareagują inwestorzy?

Łukasz Pałka, 9.02, godz. 22.26

Doniesienia z Grecji, a także kolejne informacje na temat kolejnych sankcji wobec Rosji skupiają teraz na sobie uwagę inwestorów. Początek tygodnia przyniósł pogorszenie nastrojów i na razie nic nie zapowiada ich poprawy.

Tematem numer jeden na rynkach finansowych jest od początku tygodnia sytuacja w Grecji. Po wygranych przez Syrizę wyborach parlamentarnych nowy premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział, że Grecja nie będzie dłużej przestrzegać założeń programu oszczędnościowego i nie zamierza zabiegać o dalszą pomoc finansową ze strony instytucji międzynarodowych.

Termin tej deklaracji jest dość istotny, bo z końcem lutego Grecja powinna formalnie wystąpić o dalszą pomoc z programu ratunkowego, który trwa od połowy 2010 roku. Wśród inwestorów taka postawa greckiego rządu wzbudza obawy ze względu na możliwość wystąpienia Grecji ze strefy euro. To raczej odległa perspektywa, ale już sama dyskusja na ten temat powoduje ucieczkę inwestorów do bezpieczniejszych inwestycji.

W poniedziałek widać to było nie tylko na giełdach, ale również na rynku walutowym, gdzie mieliśmy m.in. do czynienia z ponownym umocnieniem franka. Szwajcarska waluta powróciła do poziomu powyżej 4 złotych.

Nerwowo na doniesienia z Grecji zareagowali również inwestorzy obecni na nowojorskiej giełdzie. Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów.

Ważnym tematem dla inwestorów jest również w tym tygodniu zapowiedź ewentualnego zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku eskalacją konfliktu we wschodniej Ukrainie. Decyzje w tej sprawie inwestorzy poznają najprawdopodobniej w środę po spotkaniu europejskich przywódców przed szczytem w Brukseli.

Wracając na polski rynek, wciąż duże emocje wzbudza sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W notowanej w indeksie WIG20 spółce trwa strajk górników, który od kilku dni przybiera coraz ostrzejszą formę zamieszek przed siedzibą firmy. Protestujący domagają się przede wszystkim dymisji prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego. Sprzeciwiają się również programowi oszczędnościowemu, który zaproponował zarząd JSW.

Do sprawy odniosło się Ministerstwo Skarbu Państwa: - _ Jako przedstawiciel większościowego akcjonariusza z najwyższym niepokojem obserwujemy ostatnie wydarzenia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i zaostrzanie się strajku, który każdego dnia pogarsza sytuację finansową spółki. Tylko konstruktywny dialog i działania mogą ustabilizować sytuację*, *uratować miejsca pracy i powstrzymać narastające szkody. Ministerstwo skarbu podjęło przewidziane prawem działania, które umożliwią wzmocnienie nadzoru nad JSW. Zwołanie walnego zgromadzenia i dokonanie zmian w radzie nadzorczej wymaga jednak czasu przewidzianego w ksh. Apelujemy więc do strony związkowej o zawieszenie strajku w tym czasie, powrót do rozmów i do pracy, by nie pogarszać i tak już bardzo trudnej sytuacji spółki - _czytamy w oświadczeniu resortu skarbu, rozesłanym do mediów.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)