Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GPW broni się przed mocniejszymi spadkami

W money.pl czytaj, jaki przebieg ma piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Podczas piątkowego handlu na warszawskiej dzieje się niewiele. Indeksy wahają się w okolicach ostatniego zamknięcia, a na rynki nie napłyną już żadne istotne informacje.

Po ostatniej serii mocnych wzrostów widać dziś odreagowanie na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Notowania JSW idą w dół o 2-3 procent. Z kolei wśród spółek z WIG20 wyraźne spadki notują spółki energetyczne - Tauron, PGE, Enea, a także kopalnia Bogdanka.

Na giełdach w Europie dominują dziś spadki. Okazuje się, że dość "gołębi" komunikat po posiedzeniu Fed został przez wielu inwestorów zinterpretowany jako dowód na słabość światowej gospodarki. A to oznacza, że wbrew dotychczasowym oczekiwaniom do podwyżek stóp w USA niekoniecznie dojdzie nawet w grudniu. W przytaczanej dziś przez analityków opinii Morgan Stanley podwyżka stóp w USA w tym roku stanęła pod znakiem zapytania.

Główne indeksy GPW podczas sesji w piątek

_ _Aktualizacja: 10:10
GPW: Spokojna reakcja na decyzję Fed

Łukasz Pałka

Blisko poziomów wczorajszego zamknięcia rozpoczęły piątkową sesję główny indeksy na warszawskiej giełdzie.

Podczas piątkowej sesji na rynki nie napłynie wiele istotnych informacji, które mogłyby mieć wpływ na nastroje wśród inwestorów. Reakcja na czwartkową decyzję Fed o stopach procentowych jest dość spokojna. Bank centralny USA nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych, co przez część inwestorów mogło zostać zinterpretowane jako obawa o spowolnienie gospodarcze na świecie. Wciąż jednak można oczekiwać, że Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp podczas posiedzenia w grudniu.

Decyzja Fed nie miała też większego wpływu na giełdy w Azji. Większość indeksów notowała w piątek wzrosty. Spadła tylko wartość głównego wskaźnika giełdy w Japonii.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja:
17.09, 22:30
Ważna decyzja Fed. Czas na reakcję GPW

Łukasz Pałka

Decyzja władz monetarnych USA powinna raczej zachęcić inwestorów do kupowania akcji. Piątek nie przyniesie żadnych informacji makroekonomicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nastroje wśród inwestorów.

W piątek rano inwestorzy będą mieli okazję zareagować na długo wyczekiwaną decyzję banku centralnego USA w sprawie stóp procentowych. Wbrew oczekiwaniom dużej części ekonomistów Fed nie zaostrzył polityki monetarnej, pozostawiając stopy na rekordowo niskim poziomie 0-0,25 procent. Warto przypomnieć, że po raz ostatni stopy procentowe w USA poszły w górę dziewięć lat temu.

Fed nie zdecydował się na podwyżkę, chociaż jego szefowa - Janet Yellen - zaznaczyła podczas konferencji prasowej, że sytuacja na rynku pracy się poprawia. Fed mógł opóźnić podwyżkę m.in. ze względu na niepewną sytuację na rynkach zagranicznych, m.in. w Chinach. Ogólny wydźwięk po konferencji Janet Yellen jest "gołębi".

Nie oznacza to jednak, że polityka monetarna nie zostanie zaostrzona w tym roku. Wielu obserwatorów rynku obstawiało już wcześniej, że chociaż Fed wstrzyma się z podwyżką we wrześniu, to zdecyduje się na nią już podczas posiedzenia w grudniu. Trzeba jednak podkreślić, że Janet Yellen wielokrotnie zaznaczała, że sam termin podwyżki jest drugorzędny. O wiele ważniejsze jest jej zdaniem późniejsze tempo kolejnych podwyżek.

Reakcja inwestorów obecnych na nowojorskiej giełdzie na decyzję Fed początkowo okazała się pozytywna. Zachęciła ich ona do kupowania akcji, potem jednak indeksy zaczęły spadać. Jednocześnie mieliśmy do czynienia z osłabieniem dolara. Można założyć, że reakcja inwestorów na warszawskiej giełdzie również będzie w piątek dość optymistyczna.

Poza tym na rynki nie napłynie wiele informacji gospodarczych, które mogłyby wpłynąć na nastroje wśród graczy. Zaplanowana jest m.in. publikacja danych o bilansie płatniczym w strefie euro, jak również informacja o najnowszym wskaźniku nastrojów Conference Board w USA.

Na warszawskiej giełdzie w piątek jest tymczasem zaplanowana zmiana składu indeksów. Po zakończeniu notowań indeks mWIG40 ma opuścić spółka Newag, która jednocześnie wejdzie w skład sWIG80. Do indeksu sWIG80 wejdą Wirtualna Polska oraz Uniwheels. Opuszczą go jednocześnie spółki Sygnity, Comarch oraz Mercor.

Tagi: komentarz poranny gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz