Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

GPW: Czarna seria WIG20. Spada ósmy raz z rzędu

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj, jaki przebieg ma wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie.

GPW: Czarna seria WIG20. Spada ósmy raz z rzędu
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Podwyżka stóp Fed we wrześniu coraz bardziej prawdopodobna. Nowe dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdzają poprawę w gospodarce. WIG20 nie potrafił utrzymać wzrostów z początku sesji.

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane. Liczba nowo przyjętych do pracy w kwietniu osiągnęła poziom 5,4 milionów i jest to najwyższy poziom odkąd oblicza się ten indeks. W marcu było to 5,1 miliona.

Dane coraz wyraźniej wskazują, że w największej gospodarce świata jest wyraźna poprawa. Potwierdza to Indeks Optymizmu Małego Biznesu, który wzrósł do 98,3 pkt. w maju i jest to najwyższe wskazanie od grudnia ubiegłego roku.

Spodziewany nieodległy termin podwyżek stóp procentowych Fed, indeksy w Europie przyjmują spadkami. DAX traci najwięcej bo -0,7 proc., co tłumaczyć trzeba wczorajszymi gorszymi wskazaniami importu w Chinach. Za niemieckim indeksem podąża nasz WIG20. Mimo dobrego środka sesji indeks krajowych blue chipów spadł na koniec dnia o 0,7 proc. i jest to ósma kolejna zniżka. Tak źle nie było już od bardzo dawna.

Kwotowania indeksu WIG20

Najbardziej aktywnymi spółkami były dziś PZU (+0,5 proc.), KGHM (+0,4 proc.) i PKO BP (-0,1 proc.). Indeks w dół ciągnęły notowania Pekao (-1,8 proc.) i Bogdanki (-4,7 proc.).

CD Projekt, który podał dzisiaj dane o rewelacyjnej sprzedaży Wiedźmina 3, wzrósł ostatecznie o aż +20,5 proc. odrabiając w całości łącznie 17-procentowy spadek z poprzednich pięciu sesji.

Na Wall Street dzień giełdowy rozpoczął się niewielkimi wzrostami, mimo wcześniejszych negatywnych wskazań przedsesyjnych na kontraktach terminowych. DJIA rośnie o +0,05 proc., S&P500 o +0,05 proc., spada tylko technologiczny Nasdaq o -0,33 proc.

GPW: Akcje znowu spadają. Rynki boją się Fed

Jacek Frączyk, 9 czerwca 15:12

Po sześciu godzinach handlu notowania obrały kierunek spadkowy. Jeśli taki stan utrzyma się do końca notowań, będzie to już ósma z rzędu sesja spadku na WIG20. Nastroje z całego świata przekonują naszych graczy, że nie warto rosnąć.

Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas - Bruksela otrzymała nowe propozycje dotyczące kompromisu z Grecją. Temat Grecji ma się pojawić w ramach jutrzejszego spotkania unijnych przywódców w Brukseli, na marginesie szczytu Unia Europejska - Ameryka Łacińska i Karaiby.

Według doniesień medialnych, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Grecji Aleksis Tsipras mają odbyć dwustronne rozmowy w tej sprawie. Ateny liczą na ponad 7 miliardów euro dalszej pomocy finansowej, ale nie mogą porozumieć się z wierzycielami (Unią Europejską, MFW i EBC) w sprawie reform, deklarując, że propozycje wierzycieli są dla nich nie do przyjęcia.

Łącznie z rozważanym przez analityków na całym świecie tematem terminu podwyżki stóp procentowych w USA, Grecja to obecnie główna przyczyna spadków. Temat Fed jest bardziej prawdopodobnym powodem, bo indeks giełdy w Atenach rośnie o prawie 2 proc.

Dobre dane publikowane ostatnio z amerykańskiego rynku pracy zostały przyjęte jako zapowiedź przyśpieszenia działań Fed. Kontrakty terminowe indeksów Wall Street przed rozpoczęciem sesji spadają: DJIA o 0,1 proc., S&P500 o 0,2 proc., a Nasdaq o 0,4 proc.

Spadają też największe giełdy w Europie: niemiecki DAX o -0,9 proc., francuski CAC40 o -0,2 proc. i brytyjski FTSE100 o -0,2 proc. Giełda we Frankfurcie nadal odreagowuje wczorajsze słabe dane o chińskim imporcie.

WIG20 spada o 0,1 proc., a na względnie dobrym poziomie utrzymują indeks akcje PZU, które 0,7-procentowym wzrostem odrabiają nieznacznie pięciodniowe spadki, rozpoczęte informacją o przejęciu akcji Alior Banku i dalszych planach inwestycyjnych w sektorze.

Kwotowania dzienne WIG20

Wśród spółek średniej wielkości po kilku dniach spadków do marszu w górę wrócił CD Projekt. Akcje rosną ponad 14 proc. po opublikowaniu wiadomości, że sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon przekroczyła 4 mln kopii w ciągu dwóch tygodni sprzedaży. Jak podaje spółka trzyletnie nakłady na produkcję Wiedźmina 3 zwróciły się w dniu premiery.

Najnowszy tytuł CD Projekt został pozytywnie odebrany zarówno przez media, jak i graczy, osiągając na Metacritic - serwisie agregującym oceny, średnią powyżej 90 na każdej z obsługiwanych platform sprzętowych. Czytaj więcej

GPW: Grecy mają nową propozycję. Spadki w Europie

Łukasz Pałka, 9 czerwca 12:53

Publikacja informacji na temat kondycji gospodarki strefy euro nie miała większego wpływu na nastroje wśród inwestorów giełdowych. Na europejskich giełdach dominują dziś spadki.

Jak podał Eurostat, w pierwszym kwartale PKB strefy euro wzrósł o 0,4 procent w ujęciu kwartalnym oraz o 1 procent w ujęciu rocznym. Dane okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami ekonomistów.

Na rynki napłynęła też dzisiaj informacja, że grecki rząd przedstawił Komisji Europejskiej propozycję reform, które proponuje w zamian za dalszą pomoc finansową dla tego stojącego na granicy bankructwa kraju. Grecki premier ma spotkać się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Główne indeksy GPW podczas sesji we wtorek

W indeksie WIG20 wciąż najmocniejsze spadki notuje kopalnia Bogdanka. Kurs akcji spada już o ponad 3 procent. Rosną za to notowania instytucji finansowych. W czołówce notowań w WIG20 są dziś PZU, BZ WBK i PKO BP.

GPW: To nie koniec spadków Bogdanki. Czas na ważne dane

Łukasz Pałka, godz. 9.43

Publikacja najnowszych danych na temat dynamiki PKB w strefie euro w pierwszym kwartale będzie dziś najważniejszą informacją makro, która napłynie na rynki. Uwagę od rana zwraca kontynuacja spadków akcji Bogdanki.

Już drugi dzień z rzędu Bogdanka jest najsłabszą spółką w indeksie największych firm na warszawskiej giełdzie. Tym razem kurs jej akcji spada o ponad 2 procent.

Sam wskaźnik WIG20 od rana notuje minimalne odreagowanie ostatnich spadków, ale trudno zakładać, by miało ono mieć trwalszy charakter.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

O godzinie 11 inwestorzy poznają najnowsze doniesienia na temat tego, w jakim tempie rozwijała się gospodarka strefy euro w pierwszym kwartale tego roku.

Pogłębiają się spadki na GPW. Pochłoną tegoroczne zyski?

Łukasz Pałka, 8.06, godz. 22.23

Korekta na warszawskiej giełdzie wydaje się być coraz mocniejsza. Dla wielu inwestorów nie będzie zaskoczeniem, jeżeli spadki się przeciągną i pochłoną wszystkie tegoroczne zyski.

Nie widać końca spadków na warszawskim parkiecie. Kupującym jest o tyle trudno spróbować powalczyć o podniesienie indeksów m.in., dlatego, że nie sprzyja im również sytuacja na europejskich parkietach. Do tego wszystkiego dochodzą również spadki na Wall Street, które miały miejsce również podczas poniedziałkowej sesji.

Nic więc dziwnego, że główne indeksy GPW tracą na wartości. Można też zauważyć, że o ile do tej pory spadki skupiały się większych spółkach, to teraz inwestorzy pozbywają się również akcji małych i średnich firm.

Korekta nabiera więc tempa, ale jej powody pozostają niezmienione. W Europie są to oczywiście obawy o sytuację Grecji. Z kolei za Oceanem regularnie wracają spekulacje na temat tego, że bank centralny już niedługo zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych.

W sprawie greckiej poniedziałek nie przyniósł inwestorom żadnych przełomowych informacji. Kolejne spotkania przedstawicieli greckiego rządu z wierzycielami nie dają nadziei na szybkie dojście do kompromisu. Na razie Grecja zdołała odwlec płatność swoich zobowiązań wobec MFW na koniec czerwca. To oznacza, że co najmniej do tego czasu na rynek będą napływać sprzeczne informacje na temat negocjacji, skłaniając inwestorów do wyprzedaży akcji.

Jeżeli zaś chodzi o informacje z USA, to inwestorów do spekulacji na temat decyzji Fed skłoniły bardzo dobre dane z rynku pracy. W piątek okazało się, że w maju w sektorze pozarolniczym w USA przybyło 280 tysięcy miejsc pracy. Tymczasem prognozy wskazywały na wynik na poziomie 220 tysięcy. To sugeruje wyraźną poprawę kondycji gospodarki USA. Inwestorzy nie wierzą, by Fed wziął pod uwagę ostatnie sugestie MFW i wstrzymał się z podwyżką do 2016 roku.

Wtorek nie przyniesie inwestorom żadnych przełomowych informacji makroekonomicznych. Warto zwrócić uwagę na publikację dotyczącą strefy euro. O godzinie 11 poznamy dane dotyczące tego, w jakim tempie rozwijała się gospodarka Eurolandu w pierwszym kwartale. Prognozy mówią, że PKB wzrósł o 1 procent wobec tego samego okresu ubiegłego roku oraz o 0,4 procent w ujęciu kwartalnym.

Jeżeli chodzi o informacje ze spółek, to uwagę w poniedziałek zwróciły notowania kopalni Bogdanka. Akcje obecnej w WIG20 spółki traciły nawet 7 procent. Przecena jest spowodowana kiepską sytuacją na rynku węgla. Dodatkowo ostatnio prezes Bogdanki poskarżył się do UOKiK na Kompanię Węglową, która jego zdaniem stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe.

Inwestorzy, którzy chcieliby kupić akcje nowej emisji spółki Cormay, powinni pamiętać o tym, że ostatnim dniem, w którym mogą nabyć akcje uczestniczące w prawie poboru, jest 10 czerwca.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)