Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Inwestorzy żyją czwartkową decyzją EBC

0
Podziel się:

W Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Handel na warszawskim parkiecie przebiegł w środę pod znakiem wyraźnych wzrostów głównych indeksów. Inwestorzy oczekują, że w czwartek EBC ogłosi rozpoczęcie programu skupu obligacji krajów strefy euro.

Indeks WIG20 zyskał dzisiaj ponad 2 procent, odrabiając część strat z ostatnich dni, gdy mocno w dół pociągnęły go banki. Inwestorzy wyprzedawali wówczas papiery instytucji finansowych w obawie przed skutkami wyraźnego umocnienia franka szwajcarskiego.

Również na europejskich giełdach, z wyjątkiem Szwajcarii, można dziś było obserwować wzrosty głównych indeksów. Na plusach są również wskaźniki na nowojorskim parkiecie.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

Inwestorzy czekają jednak na najważniejsze informacje w tym tygodniu. Chodzi o decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który jutro ma ogłosić rozpoczęcie programu skupu obligacji państw strefy euro. Według nieoficjalnych doniesień skala przedsięwzięcia ma wynieść 50 miliardów euro miesięcznie. Jeżeli ta informacja się potwierdzi będzie to dla inwestorów stanowić pretekst do zakupów akcji i jednocześnie może wpłynąć na osłabienie euro i wzrost kursu franka szwajcarskiego.

Inwestorzy w Polsce poznali też dzisiaj bardzo dobre informacje na temat dynamiki produkcji przemysłowej w grudniu. Wzrost o 8,4 procent r/r był zdecydowanie lepszy od prognoz.

Inwestorzy czekają na EBC. Giełdy rosną

Łukasz Pałka, godz. 15.50

Świetne dane na temat produkcji przemysłowej w Polsce zachęcają inwestorów na warszawskiej giełdzie do kupowania akcji. Wszyscy czekają też na jutrzejszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego.

Główne indeksy warszawskiego parkietu zyskują obecnie ponad 1 procent. Początek sesji na nowojorskiej giełdzie przynosi z kolei niewielki spadek wskaźnika Dow Jones. Jednocześnie pozostałe indeksy trzymają się blisko poziomów ostatniego zamknięcia.

Wcześniej GUS podał najnowsze informacje na temat produkcji przemysłowej w Polsce. Wzrost w grudniu o 8,4 procent r/r okazał się znacznie lepszy od wcześniejszych prognoz, co poprawiło nastroje wśród inwestorów.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

Kluczowe dla rynków decyzje zapadną jednak dopiero jutro, gdy Europejski Bank Centralny zdecyduje o rozpoczęciu programu skupu obligacji QE.

Wzrosty na GPW. Dane GUS tylko tłem?

Przemysław Ławrowski, godz. 13.12

Indeksy z warszawskiej giełdy sporo dziś zyskują. Inaczej jest w przypadku giełd w zachodniej europie. Popołudniu pojawią się dane GUS, które jednak mogą nieznacznie wpłynąć na notowania akcji na GPW.

Wzrostom przewodzi WIG20, który idzie w górę o około procent. Wskaźniki grupujące małe i średnie spółki notują około 0,5-procentowy wzrost.

Inwestorzy czekają na dane GUS dotyczące produkcji przemysłowej. Według prognoz wzrośnie ona o 5,2 procent. Dane te będą jednak tylko tłem.

Ważniejsze mogą się okazać publikacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jak na razie podano informacje, jak zmieniła się ilość nowych wniosków o kredyt hipoteczny w stosunku do poprzedniego tygodnia (+14,2 procent).

O 14:30 pokazane zostaną pozostałe informacje, w tym liczba pozwoleń na budowę domów.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji

Po czterech sesjach wzrostowych w Europie zachodniej, dziś najważniejsze indeksy lekko tracą na wartości (DAX, CAC, IBEX, FTSE-MIB). Wyjątkiem jest FTSE100, który zyskuje około 0,6 procent po lepszych od oczekiwań dany z rynku pracy.

Dobry start sesji na GPW. Powodem jest...

Przemysław Ławrowski, godz. 10:35

Warszawska giełda radzi sobie dziś dość dobrze na tle rynków europejskich. Stabilizuje się sytuacja związana z frankiem szwajcarskim.

Sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od wzrostów. Główne indeksy zyskują około 0,5 procent. Jeżeli wzrosty się utrzymają, to można mieć wrażenie, że do głosu dochodzą optymistyczne emocje dotyczące jutrzejszej decyzji EBC. Dochodzi do tego uspokojenie nastrojów związanych z frankiem szwajcarskim.

Informacja dotycząca kredytów we frankach i uwzględnianiu ujemnej stopy LIBOR przełożyła się na spadki notowań akcji banków. Tracą takie banki jak PKO BP, Millennium i Getin Noble Bank.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji

Wśród giełd z Europy zachodniej traci nieznacznie DAX oraz CAC. O około 0,6 procent rośnie FTSE100 po danych dotyczących brytyjskiej stopy bezrobocia. W listopadzie wyniosła ona 5,8 procent, czyli o 0,1 punktu procentowego mniej od prognoz.

Najważniejszą informacją podczas dzisiejszej sesji na rynkach azjatyckich była decyzja Banku Centralnego Japonii. Utrzymał on na niezmienionym poziomie zobowiązanie do powiększania bazy monetarnej o 80 bilionów jenów rocznie poprzez skup obligacji rządowych oraz ryzykownych aktywów.

GPW znowu zwróci uwagę na banki, ale...

Przemysław Ławrowski, 20. stycznia, godz. 22:22

Decyzje Komitetu Stabilności Finansowej spowodują, że znów w centrum uwagi inwestorów będą banki. Z drugiej jednak strony rozmowy w sprawie franka szwajcarskiej mogą uspokoić i tak napiętą ogólną sytuację na GPW. W środę kontynuowany będzie cykl publikacji danych GUS. Tym razem dowiemy się jak zmieniła się w grudniu wartość produkcji przemysłowej.

Zamieszanie związane frankiem szwajcarskim oraz nastroje w pierwszej godzinie sesji w USA spowodowały gwałtowne osłabienie notowań indeksu WIG20 we wtorek. Jak wynika z rozmów prowadzonych w ramach Komitetu Stabilności Finansowej banki w przypadku kredytów denominowanych w szwajcarskiej walucie będą brały pod uwagę w wyliczaniu raty kredytu ujemną stopą LIBOR.

Decyzja o obniżeniu głównej stopy procentowej do -0,75 procent oraz uwolnienie kursu franka nastąpiła w ubiegły czwartek. Minister Szczurek poinformował jednak, że nie ma ustaleń na wypadek, gdyby formuła LIBOR plus marża dawała wynik poniżej zera.

Informacje te z pewnością spowodują kolejne wahania kursu akcji największych banków w Polsce. Stosowanie ujemnej stopy LIBOR z pewnością odbije się na wyniku odsetkowym banku, co może się przyczynić do kolejnych spadków notowań ich akcji. W trakcie ostatnich pięciu sesji w czołówce najbardziej tracących na wartości banków był Getin Noble Bank, którego akcje potaniały o 24 procent. Według danych Raiffeisen Centrobank, ma on w swoim portfelu 29 procent kredytów udzielonych właśnie w tej walucie. Od 10 do 15 procent straciły akcje Banku Millenium, PKO BP oraz mBanku. Znajdują się one bowiem w czołówce obok Getin Noble Banku pod względem wielkości portfela kredytowego we franku.

Notowania trzech banków w trakcie ostatnich 5 sesji

Z drugiej strony być może informacje o wstępnym rozwiązaniu sprawy kredytów we frankach pozwoli uspokoić sytuację na warszawskim rynku akcji. Nerwy inwestorów i tak zostały już mocno nadszarpnięte. WIG20 w ciągu ostatnich pięciu sesji stracił ponad 5 procent. Sprzyjać temu będzie stabilizacja kursu franka w stosunku do złotego. Ważniejsze jest bowiem ograniczenie gwałtownych zmian kursu, a do wysokiego poziomu tej waluty rynek inwestycyjny jest się w stanie przyzwyczaić.

Notowania indeksu WIG20 w trakcie ostatnich 5 sesji

W środę GUS przedstawi kolejne dane z polskiej gospodarki. Tym razem pojawią się informacje dotyczące produkcji przemysłowej. Po mocnym spadku dynamiki w ubiegłym miesiącu do poziomu 0,3 procent, tym razem konsensus rynkowy wskazuje na wzrost na poziomie 5,2 procent. Oznaczałoby to powrót dynamiki do poziomu zbliżonego do tego z kwietnia ubiegłego roku.

Dane te nie będą miały większego znaczenia dla notowań akcji na GPW. Jest to jednak ważne z perspektywy całej gospodarki, która oddziałuje na rynek finansowy. Dlatego też dane te należy rozpatrywać w dłuższym terminie.

Europa nadal czeka

W nocy naszego czasu pojawi się decyzja Banku Japonii, która z pewnością nie będzie rewolucyjna, gdyż aktualne działania polityki monetarnej zostaną podtrzymane. O 10:30 pojawi się odczyt stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii, a popołudniu dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz rynku paliw. Ropa naftowa cały czas traci na wartości. Notowana na londyńskiej giełdzie odmiana Brent kosztuje mniej niż 50 dolarów za bryłkę.

Ewentualne wzrosty na europejskich parkietach nie będą w środę rano napędzane nastojami z Wall Street. Najważniejsze indeksy z nowojorskiej giełdy zaliczyły minimalne wzrosty, które udało się uzyskać pod koniec sesji. Wyjątkiem był Nasdaq.

Inwestorzy cały czas z tyłu głowy mają czwartkowe informacje z EBC.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)