Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

GPW: kolejny dzień dla Pekao. Najwyższy kurs JSW w tym roku

104
Podziel się

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń pierwszej części sesji na GPW.

GPW: kolejny dzień dla Pekao. Najwyższy kurs JSW w tym roku
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)
bErFqYwR

Kurs JSW jednym skokiem pobił tegoroczne maksima kursowe z początku maja. Ceny węgla zarówno koksującego, jak i energetycznego sugerują koniec okresu "smuty". Z tego samego powodu poprawiają się notowania Bogdanki.

Czwartkowe obroty na JSW, na poziomie siódmej spółki z WIG20 robią wrażenie. Ale jeszcze większe wrażenie robi aż 12,4-procentowy wzrost kursu akcji. Ceny węgla koksującego na giełdzie CME zbliżają się do 100 dolarów za tonę i choć akurat dzisiaj nieco spadły, ale najwyraźniej pewne wiadomości muszą się przeleżeć. Dodatkowo pozytywnie mogła zadziałać na inwestorów wiadomość, że na dobrowolne odejścia z pracy w spółce zdecydowało się 2,8 tys. osób.

Dobrą passę utrzymuje druga giełdowa kopalnia węgla, ale energetycznego nie koksującego, czyli Bogdanka (+4,4 proc.). W skali tygodnia (czwartek do czwartku) to najlepsza spółka z grona mWIG40, z aż 18 proc. wzrostu.

bErFqYwT

To jednak nic przy aż 30 procent wzrostu Integera. Dziś akcje tej rezygnującej z tradycyjnych usług pocztowych spółki zyskały 7,8 proc., dzięki czemu coraz bardziej w niepamięci zostają kursy na poziomie siedmioletnich minimów.

Jednak "spółkowym" wydarzeniem dnia była publikacja danych finansowych PKN Orlen za drugi kwartał. Te nieco rozczarowały, mimo że wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem (1,6 mld zł zysku w porównaniu z 1,4 mld zł w 2015 r.), ale w trakcie dnia rozczarowanie ustępowało, w rezultacie akcje wzrosły o 0,3 proc., choć wcześniej spadały. Wczoraj traciły 2,6 proc. i wygląda na to, że bardziej w dół schodzić nie mają ochoty.

Notowania czwartkowe PKN Orlen i WIG20

Największe obroty natomiast, po raz drugi z rzędu, przyciągnęły akcje Pekao (+0,6 proc.). Z tym bankiem związana była co szósta złotówka obracana dzisiaj na giełdzie.

bErFqYwZ

Europa spokojna, banki rosną

Na największych rynkach Europy w czwartek panował względny spokój. Najgorzej zachowywała się giełda brytyjska. FTSE100 stracił 0,5 proc., a winę przypisywać można słabszym od oczekiwań odczytom sprzedaży detalicznej (zamiast prognozowanych +5 proc. rok do roku w czerwcu było +4,3 proc.).

0,2-procentowy spadek CAC40 zaliczyła giełda w Paryżu, a tylko nieznacznie rosły akcje w Mediolanie (FTSE MIB +0,1 proc.) i Frankfurcie (DAX +0,2 proc.).

Liderami wzrostów były banki. W gronie największych 50 spółek strefy euro na największym plusie były dzisiaj Unicredit (+2,1 proc.) i Deutsche Bank (+2,0 proc.), choć.... trzeba pamiętać, że w skali miesiąca akurat branża finansowa poniosła największe (po-Brexitowe) straty, więc teraz po prostu nadrabia stracony dystans. Dzisiaj dobre wpływały tony wypowiedzi Draghiego na konferencji po posiedzeniu EBC, który zaznaczył, że działania państw mogą być niezbędne do uregulowania problemu złych kredytów.

bErFqYxa

Notowania w Europie

_ _Aktualizacja: 16:10 Wall Street: mieszane dane ze spółek. Szał na eBayu

Jacek Frączyk

Wyznaczane dzień po dniu maksima historyczne zaczęły paraliżować kupujących amerykańskie akcje. Apetyty stępiły mieszane dane opublikowane przez gigantów.

bErFqYxb

Akcje Intela, który wczoraj po sesji podał swoje wyniki za drugi kwartał, spadają dziś o ponad 4 proc. 59 centów na akcję w drugim kwartale to o 5 centów mniej od prognoz. Dużo lepiej radzi sobie jego główny konkurent w produkcji chipów komputerowych - Qualcomm, który zarobił 1,16 dolara, zamiast prognozowanych 97 centów.

Mieszane nastroje wywołały wyniki innych wielkich spółek w związku z czym otwarcie sesji na Wall Street i kolejne pół godziny handlu były neutralne. DJIA traci 0,2 proc., S&P jest prawie na zero, a technologiczny Nasdaq zyskuje 0,1 proc. Od kilku dni wyznaczane są historyczne maksima na wielkiej trójce indeksów, więc inwestorzy robią się coraz bardziej ostrożni.

Najwyżej wśród spółek technologicznych rosną akcje eBay (+10 proc.). Zysk netto amerykańskiego serwisu aukcyjnego w drugim kwartale wzrósł do 435 mln dolarów z 83 mld dolarów rok wcześniej.

W Europie też niemrawo

Stonowane nastroje panują też na największych rynkach Europy. Dzisiejsza decyzja EBC o utrzymaniu polityki pieniężnej nic nie zmieniła. Ważące decyzje mogą zapaść we wrześniu, po danych uwzględniających Brexit, ale są już wątpliwości, czy można jeszcze więcej drukować. Rynek obligacji korporacyjnych nie jest tak głęboki, żeby zapewnić płynność skupu papierów dłużnych przez EBC.

bErFqYxc

Niemiecki DAX ponad godzinę przed końcem giełdowego dnia zyskuje dzisiaj 0,3 proc., brytyjski FTSE100 spada 0,2 proc., a francuski CAC40 traci 0,1 proc.

W Warszawie indeks WIG20 trzyma się blisko wczorajszego zamknięcia. Obroty podobnie jak wczoraj największe są na akcjach Pekao (+0,5 proc.), który krok po kroku odzyskuje siły po sprzedaży pakietu 10 proc. akcji przez Unicredit.

Przebojem dnia wśród średnich spółek są JSW (+7,7 proc.) i Integer (+8,6 proc.). Ten pierwszy, podobnie jak ostatnio Bogdanka, dobrze reaguje na rosnące ceny węgla. W przypadku drugiego panuje radość z wyjścia z nieperspektywicznego sektora przesyłek listowych. Pracowników InPostu ma przejmować Poczta Polska.

_ _Aktualizacja: 13:28 JSW, Bogdanka i Integer wracają do łask

Damian Słomski

Za nami połowa sesji na GPW. Sytuacja od poranka nie wiele się zmieniła. To co najważniejsze jest jeszcze przed nami.

Gorsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej na Wyspach nie wpłynęły znacząco na zachowanie inwestorów z Londynu. Od kilku godzin FTSE100 jest około 0,4 proc. na minusie. Przypomnijmy, że miesiąc do miesiąca sprzedaż zmniejszyła się o 0,9 proc.

Kolejnym wydarzeniem w kalendarzu jest komunikat z posiedzenia EBC i dopiero po nim można liczyć na większą aktywność inwestorów.

Wśród blue chipów wciąż stawkę zamyka PKN Orlen, który traci już blisko 2 proc. - dwukrotnie więcej niż na starcie sesji. Pod kreską 1 proc. jest też Alior, po tym jak DM PKO BP obniżył mu rekomendację z "kupuj" do "trzymaj" a cenę z 61,6 do 57 zł.

Nieco ostygł zapał do zakupów akcji KGHMu i Energi. Dalej są to jedne z mocniejszych spółek, ale zwyżka stopniała do mniej niż 1 proc. Na czoło wysunął się za to Eurocash (+3,5 proc.). Kurs dobija powoli do 52 zł - jest najwyżej od początku maja.

Czwartkowa sesja na GPW

Blue chipy to dziś jedna ze słabszych klas aktywów. Mniejsze spółki radzą sobie nieco lepiej. W mWIG40 uwagę zwracają zyskujące 3-4 proc. papiery Bogdanki i JSW. W sWIG80 bohaterem jest Integer.pl (+9 proc.), który w tym tempie pnie się w górę drugi dzień z rzędu.

_ _Aktualizacja: 10:11

Orlen najsłabszy w WIG20. Zawiodły wyniki

Autor: Damian Słomski

Bez fajerwerków rozpoczęła się sesja na giełdach w Europie. Dominuje spokój przed decyzją EBC. W kraju uwagę zwracają słabsze notowania PKN Orlen, po publikacji gorszych od prognoz wyników finansowych.

W najważniejszych pozycjach rachunku zysków i strat paliwowego koncernu wyniki są mniej więcej o 2-3 proc. niższe od prognoz. Zysk w drugim kwartale wyniósł 1,6 mld zł wobec 1,36 mld zł rok wcześniej. Po półroczu jest to 1,94 mld zł. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Nosa mieli inwestorzy, którzy wczoraj sprzedawali papiery Orlenu. Notowania spadły o 2,5 proc. Dzisiaj również jest to jeden z najsłabszych blue chipów - przecena po godzinie handlu wynosi 1 proc. W podobnej skali tanieją także papiery mBanku i PGNiG. Równoważą je za to Energa i KGHM, które zyskują prawie 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Niewielka zmienność głównych indeksów obserwowana jest w całej Europie. Inwestorzy wolą poczekać z decyzjami do komunikatu EBC, który kończy posiedzenie. Oczekuje się, że mimo braku konkretnych działań, padną zapowiedzi luzowania polityki monetarnej w kolejnych miesiącach.

Więcej dzieje się w Turcji. Główny indeks tamtejszej giełdy traci już 3,5 proc., schodzą na 5-miesięczne minima. Od piątku przecena przekracza 13 proc. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wprowadzenie stanu wyjątkowego na 3 miesiące.

_ _Aktualizacja: 7:00

Jak EBC odpowie na Brexit? Dzisiaj posiedzenie banku

Autor: Damian Słomski

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i publikacja wyników PKN Orlen - to najciekawsze wydarzenia czwartkowej sesji. Na razie klimat na rynkach akcji jest dobry. Na Wall Street mamy nowe rekordy. Rosną też notowania spółek w Azji.

Za nami 5 wzrostowych sesji na WIG20. W tym czasie blue chipy zyskały ponad 4 proc., a kurs indeksu w końcu dobił do 1800 pkt. Pozytywne nastroje panują także na innych parkietach giełdowych, co daje pole do podtrzymania dobrej passy na GPW.

Notowania WIG20 na przestrzeni ostatnich dni

W Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z nowymi rekordami. Dla indeksu s&P500 nowym maksimum jest 2175 pkt. - indeks zyskał w środę 0,43 proc. W przypadku Dow Jones jest to już 18 622 pkt. Na zamknięciu zwyżka wyniosła 0,19 proc. Motorem napędowym są dobre wyniki kwartalne spółek. Microsoft dzięki zyskom wyższym od oczekiwań o prawie jedną piątą, zyskał na wartości wczoraj ponad 5 proc.

Po Amerykanach do gry dołączyli inwestorzy z Azji i tu również obserwujemy wzrosty. Chiński Shanghai Composite zyskuje 0,7 proc. Podobnie wygląda bilans w przypadku japońskiego Nikkei225, choć przebieg sesji w Tokio jest nieco inny. Po mocnym otwarciu z dużą luką wzrostową, kurs z godziny na godzinę lekko się obniża.

Europa nie musi jednak wcale kontynuować optymistycznego podejścia do inwestowania. Przede wszystkim ze względu na wyczekiwany komunikat po posiedzeniu EBC. Będzie to pierwsze po referendum na Wyspach posiedzenie banku.

Biorąc pod uwagę ostatnie obniżone prognozy wzrostu gospodarczego na świecie przez MFW i negatywną reakcję rynków finansowych na "tak" dla Brexitu, EBC powinien zasygnalizować gotowość do działania. Raczej trudno oczekiwać konkretnych działań w kierunku luzowania polityki monetarnej w obliczu wstrzymania się ze zmianą stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak w sierpniu Bank Anglii dokona spodziewanego cięcia, otworzy drogę do działania dla bankierów strefy euro.

Poza EBC nie będzie się wiele działo. Dla notowań w Londynie może mieć znaczenie publikacja wyników sprzedaży detalicznej. Poza tym kilka danych napłynie z USA. Oprócz cotygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w kalendarzu mamy jeszcze sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz indeksy Fed z Filadelfii, indeks cen nieruchomości FHFA i wskaźniki wyprzedzające - Conference Board.

Z krajowych danych warto mieć na uwadze wyniki PKN Orlen. Spółka otwiera sezon wyników za pierwsze półrocze. Biorąc pod uwagę wczorajsze notowania akcji, inwestorzy chyba spodziewają się negatywnej niespodzianki. W efekcie wyprzedaży papierów ich kurs spadł o 2,5 proc.

bErFqYxu
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
ZT
5 lata temu
H o s s a. H a j d a n a 2 8 0 0.
ateista-reali...
5 lata temu
Coś mi się obiło o uszy, że społeczeństwo wygrało z katolikami i program Koryto+ nie wejdzie jednak w życie. Prawda to? ;) Nie było mnie cały dzień i nie bardzo wiem, co w trawie piszczy.
ccc
5 lata temu
commerzbank Stoplos euro 4.36 nie wyszlo im oslabianie zlotowki
bErFqYxv
betoniarz
5 lata temu
Dolar/jen 105,91, -0,91, euro/jen 116,58, -1,15
betoniarz
5 lata temu
Tesla Motors -3,0%
...
Następna strona