Notowania

GPW w dół. Tajemnicza podaż na Bogdance

W komentarzu money.pl zobacz, jak przebiega sesja na rynku akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

1,4-procentowym spadkiem zakończył dzień indeks WIG20. To największy dzienny spadek od 24 lutego. Na korektę się zanosiło już od ponad tygodnia.

Umocnienie dolara po zamachach w Brukseli to niedobry sygnał nie tylko dla naszej giełdy. Spadały surowce a za nimi akcje spółek wydobywczych. Jednocześnie według rynku terminowego w Chicago prawdopodobna jest podwyżka stóp Fed już w lipcu (z prawdopodobieństwem 55 proc.), podczas gdy wcześniej liczono na sierpień.

To nie zwiększa liczby chętnych do zakupów. Tym bardziej, że poziom indeksu siły relatywnej na WIG20 (-1,4 proc.) był już na poziomie wyraźnie przekraczającym poziom wykupienia 70 pkt. Dzisiaj spadł do 62,53 pkt.

Kwotowania tegoroczne indeksu WIG20

Najbardziej aktywnymi spółkami były dzisiaj: KGHM (-1,3 proc.), PZU (-2,4 proc.) i PKN Orlen (-0,6 proc.). Obroty na tym pierwszym wyniosły prawie 200 mln zł, czyli stanowiły jedna czwartą obrotów na WIG.

Jednak najciekawsze wydarzenia miały miejsce pod koniec sesji na akcjach Bogdanki (-9,5 proc.). Inwestorów nie rozczarowała zapewne deklaracja prezesa Stopy, że ceny węgla radykalnie nie wzrosną, ani utrata szansy na koncesję wydobywczą na polu "Lublin", ale akcje spadały nawet o ponad 12 proc., by zakończyć sesję na poziomie 38,50 zł, niższym o 9,5 proc. od zamknięcia poprzedniego dnia.

Patrząc na obroty (363 tysiące akcji) domyślać się trzeba, że sprzedającym mógł być któryś z funduszy emerytalnych. Ostatnie wzrosty po dość dobrych wynikach finansowych (strata, ale przez ujemne odpisy) mógł wykorzystać do wyjścia z inwestycji. Największym akcjonariuszem jest Enea z udziałem 66 proc., która ma zapewnić spółce stabilny zbyt.

Na zachód od naszych granic nieznaczne spadki, albo nieznaczne wzrosty. Tracą od 0,1 do 0,7 proc. indeksy giełdy w Nowym Jorku, o 0,1 proc. w Paryżu (CAC40), o 1,1 proc. w Mediolanie (FTSEMIB). Wzrosło o 0,44 proc. we Frankfurcie (DAX) i o 0,1 proc. w Londynie (FTSE100).

Spadały dzisiaj banki: Unicredit o 3,1 proc., Deutsche Bank o 2,7 proc. i Societe Generale o 2,7 proc.

Podobnie zresztą zachowywały się dzisiaj banki polskie.

Rosły dzisiaj akcje spółek z sektora wyrobów FMCG. L'Oreal (+2,2 proc.), Unilever (+1,7 proc.), czy Adidas (+1,8 proc.) - ten ostatni prawdopodobnie w reakcji na dobre wyniki głównego konkurenta, amerykańskiego Nike.

_ _Aktualizacja: 15:50

[GPW](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/): Korekta spadkowa na WIG20

Jacek Frączyk

Na korektę WIG20 zbierało się od dłuższego czasu. Poziomy wykupienia rynku były tak wysokie, że inwestorzy okres przedświąteczny postanowili wykorzystać do realizacji zysków.

1,5 proc. spada indeks WIG20 na półtorej godziny przed zamknięciem. Od kilku dni indeks był na silnych poziomach wykupienia - zamach w Brukseli najwyraźniej dał sygnał do realizacji zysków.

Ciągnący dzisiaj giełdę przez większość dnia w górę KGHM (-1,8 proc.) przeszedł na stronę spadkowiczów. Wpływ na to ma idący w dół kurs miedzi po umocnieniu dolara. To natomiast po części efekt ataku terrorystycznego w Brukseli. Tona metalu spada 1,7 proc. i znowu jest wyceniana poniżej 5 tys. dolarów.

Notowania akcji KGHM

W 570-milionowych obrotach na indeksie WIG aż 504 dotyczy spółek spadkowych, a tylko 66 mln zł to spółki wzrostowe.

Wśród najaktywniejszych spółek oprócz KGHM jest PKN Orlen (-1,6 proc.) i PZU (-2,6 proc.). Najbardziej w WIG20 traci PKO BP (-3,2 proc.).

Wall Street po ponad godzinie sesji jest na minusach: DJIA traci 0,3 proc., S&P500 0,4 proc., a Nasdaq 0,6 proc.

Dużo bardziej od prognoz zwiększyły się zapasy ropy naftowej w porównaniu z ubiegłym tygodniem - o 9,4 mln baryłek, zamiast oczekiwanych 2,5 miliona. Umacniający się dolar działa negatywnie również na ceny paliw.

Na lekkie minusy zeszła również większość giełd w Europie. Wyjątkiem są Niemcy - DAX zyskuje 0,5 proc., który skoczył ponad psychologiczny poziom 10 tysięcy punktów.

_ _Aktualizacja: 13:21

Na rynkach powoli zaczyna panować atmosfera świąt

Przemysław Ławrowski

Sytuacja na europejskich parkietach zmieniła się nieznacznie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy na początku sesji. Inwestorzy nie zareagowali na słowa ministra skarbu państwa dotyczące miedziowej spółki KGHM, która dziś pozostaje najmocniejszym blue chipem.

WIG20 po wzroście ponad poziom wczorajszego zamknięcia, spadł na półmetku sesji do swojego sesyjnego minimum. Tempo zmian na rynku pokazuje, że na giełdach powoli zaczyna panować atmosfera świąteczna. Jutro inwestorzy po raz ostatni w tym tygodniu będą handlować akcjami, gdyż w piątek sesji nie będzie.

Wśród blue chipów najlepiej radzi sobie KGHM, który zyskuje ponad 2,5 procent, a cena jego akcji powoli zbliża się do poziomu 80 złotych. Drugi w kolejności jest bank BZ WBK, który zyskuje około 1,5 procent.

Zobacz, jak przebiega sesja na GPW

Miedziowy gigant rośnie ze względu na poprawiający się sentyment na rynku miedzi. Wielkiego wpływu nie wywarły na rynek informacje o możliwość wykupienia przez Skarb Państwa większej liczby udziałów (do 40 procent udziału w spółce). Minister Jackiewicz powiedział również, że nie ma planów połączenia PKO BP i PZU.

W stosunku do początków sesji, na rynkach Europy Zachodniej również niewiele się zmieniło. Nadal liderem jest niemiecki DAX, który zyskuje ponad procent. Około 0,5 procent idzie w górę indeks Euro Stoxx 50 oraz francuski CAC. "Pod kreskę" spadł natomiast włoski FTSE-MIB oraz hiszpański IBEX.

O 14:00 poznamy odczyt indeksu ufności konsumenckiej. To już drugie dane opublikowane w środę z polskiej gospodarki.

_ _Aktualizacja: 10:29

GUS bez wpływu na GPW. Zobacz, co ze złotym

Przemysław Ławrowski

Mimo wzrostów na przeważającej części europejskich parkietów, indeks WIG20 na starcie środowej sesji traci na wartości. Spadek wartości wskaźnika nie jest jednak duży. Najnowsze dane GUS nie wpłynęły na sytuację na GPW, ale ruch widoczny był na rynku złotego.

Skala spadku wynosiła po godzinie 10:00 około 0,2 procent. Najlepszą spółką w indeksie jest BZ WBK oraz KGHM, a najsłabszą Alior Bank i Orange Polska.

O 10:00 GUS podał dane o bezrobociu w Polsce w lutym tego roku. Wynika z nich, że odsetek osób bez pracy wynosi 10,3 procent, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej. Więcej na ten temat piszemy w money.pl. Dane nie wpłynęły na notowania polskiej giełdy. Mocny ruch widać było natomiast na rynku złotego. Dotyczy to przede wszystkim euro, franka szwajcarskiego oraz funta.

Zobacz, jak rozpoczęła się środowa sesja na GPW

Na zachodzie Europy spory wzrost notuje niemiecki indeks DAX (+1 procent). Jeszcze lepiej radzi sobie grecka giełda, która idzie w górę o ponad 2 procent. Jak na razie spadki notuje tylko rynek rosyjski, turecki oraz portugalski.

_ _Aktualizacja: 07:59

Rynek akcji skupi się na dawnych bodźcach

Przemysław Ławrowski

Niewielka ilość publikacji makroekonomicznych zaplanowanych na środę sprawi, że zmienność na rynkach akcji będzie ograniczona. Kwestia zamachów w Brukseli powoli schodzi na dalszy plan i ponownie jednym z najważniejszych tematów na giełdach będą zmiany cen ropy naftowej.

Wydarzenia, jakie miały miejsce we wtorek w Brukseli sprawiły, że WIG20 przerwał swój wzrostowy trend. Sytuacja zmieniła się jednak pod sam koniec sesji, gdy indeks mocno zyskał na wartości i osiągnął wartość 1962 punktów. Nie licząc piątkowej zwyżki, jest to poziom, którego nie widzieliśmy od ostatnich dni listopada 2015 roku. Jeżeli indeksowi uda się trwale pokonać poziom 1960 punktów, to kwestia wartości 2000 tysięcy punktów nie powinna stanowić problemu.

W środę inwestorzy znad Wisły poznają dane o bezrobociu w Polsce. GUS opublikuje raport o 10:00, a na 14:00 zaplanowano odczyt bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej. Zarówno eksperci rynku pracy, jak i resort pracy spodziewają się, że odsetek osób bez pracy był w lutym identyczny, jak w styczniu i wyniósł 10,3 procent.

Zobacz, jak zmieniała się stopa bezrobocia w Polsce od stycznia ubiegłego roku

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w lutym pracodawcy zgłosili o 48 procent więcej ofert pracy niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednocyfrowe bezrobocie utrzymywało się w 6 województwach, a najniższe było w Wielkopolsce (6,6 procent).

Pozna danymi o polskim bezrobociu, na rynku nie pojawi się dziś wiele danych makroekonomicznych. Jest to jeden z powodów, który sprawi, że zmienność na rynkach akcji będzie ograniczona. Dopiero w drugiej części sesji dane pokażą Amerykanie. Na 15:00 zaplanowano odczyt sprzedaży nowych domów w USA, a o 16:30 informacje na temat zmian zapasów paliw. Większe znaczenie dla rynku będą miały później informacje.

Poziom zapasów ropy bezpośrednio przekłada się na ceny tego surowca na giełdach. Z kolei na zmiany cen ropy mocno w ostatnim czasie zwracają uwagę inwestorzy z rynku akcji. Inwestorzy spodziewają się, że zapasy ropy w ciągu tygodnia wzrosły o 2,5 mln baryłek. Tydzień wcześniej wzrost wyniósł 1,3 mln baryłek.

W drugiej połowie marca ropa zanotowała odbicie. Jej cena wzrosła z poziomu niespełna 39 dolarów za baryłkę do 41 dolarów za baryłkę. To także sporo więcej od najniższego poziomu, jaki obserwowaliśmy w tym roku na tym rynku. Pod koniec stycznia cena ropy sięgnęła poziomu 27 dolarów za baryłkę.

Tagi: sesja na gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz