Notowania

GPW: WIG20 spada przez pogłoski o PZU

W Money.pl czytaj, jaki przebieg ma piątkowa sesja na giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Warszawa zachowuje się dzisiaj zupełnie inaczej niż cała Europa. Tam rośnie, w odreagowaniu na spadki z poprzedniego dnia i dzięki dobremu wskazaniu indeksu instytutu Ifo. U nas spada, głównie przez PZU.

Bloomberg informował dzisiaj, powołując się na nieoficjalne informacje, że PZU może kupić mniejszościowy udział w Nowej Kompanii Węglowej, a zaangażowanie PZU miałoby pomóc w przekonaniu banków do kontynuowania kredytowania tej węglowej spółki. Wspominana jest kwota 2 mld zł.

Na fali wywołanej tą informacją PZU spada aż o 15:00 o 3,9 proc. Obroty na spółce to aż 39 proc. obrotów całej giełdy.

Notowania dzienne PZU

Z racji drugiego największego wpływu PZU na indeks WIG20 (12 proc.), najważniejszy wskaźnik giełdy spada o 0,4 proc.

Oprócz PZU handel koncentruje się na KGHM (+0,9 proc.) i PKN Orlen (+1,4 proc.).

Na giełdach w Europie odreagowanie wczorajszych spadków. Niemiecki DAX zyskuje 0,4 proc., w reakcji na dobre wskazania indeksu instytutu Ifo - 108,6 pkt., gdy oczekiwano 108,4 pkt. a poprzednie wskazanie było na poziomie 107,9 pkt. Francuski CAC 40 rośnie o 0,11 proc., a brytyjski FTSE 250 o 0,2 proc.

Kontrakty na giełdę w Nowym Jorku są na plusie. Futures na DJIA rośnie o 0,1 proc., podobnie jak na S&P500. Kontrakt na Nasdaq idzie w górę o aż 0,4 proc. Wczoraj indeks technologiczny osiągnął najwyższe zamknięcie od marca 2000 r., czyli zaraz przed pęknięciem bańki internetowej. Dziś wszystko wskazuje na to, że będzie bić kolejne rekordy. Spółki technologiczne pokazują w tym kwartale dobre wyniki.

Wczoraj świetne dane pokazały po sesji Microsoft, Google i Amazon.

GPW: Indeks WIG20 broni się przed spadkiem

Łukasz Pałka, 24 kwietnia 12:12

Pierwsza część handlu na warszawskiej giełdzie nie przynosi w piątek większych zmian głównych indeksów. Obok danych o bezrobociu w Polsce inwestorzy poznali też najnowsze informacje z niemieckiej gospodarki.

Dzisiaj zostały opublikowane najświeższe dane dotyczące nastrojów wśród przedsiębiorców w Niemczech. Odczyt na poziomie 108,6 punktu wskazuje na poprawę już szósty miesiąc z rzędu. Wskazuje to, że koniunktura u naszych zachodnich jest coraz lepsza.

Na parkietach zachodniej Europy widać poprawę nastrojów. W przypadku Polski WIG20 próbuje bronić się przed wyraźniejszym spadkiem poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Główne indeksy GPW podczas sesji w piątek

GPW: Bezrobocie w Polsce spada. Ale ważniejsza jest Grecja

Łukasz Pałka, godz. 10.05

Główne indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły piątkowy handel od minimalnych wzrostów. Inwestorzy oczekują na informacje z posiedzenia w sprawie Grecji.

Spotkanie ministrów finansów państw strefy euro to w piątek najważniejsze wydarzenie dla rynków. Inwestorzy oczekują, że poznają dziś kolejne informacje dotyczące tego, czy Grecja dostanie dalszą międzynarodową pomoc finansową, czy też rynki finansowe powinny liczyć się z bankructwem tego kraju i jego wyjściem ze strefy euro.

Od rana wskaźnik WIG20 notuje niewielki wzrost w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. Również w przypadku pozostałych europejskich indeksów widać minimalną przewagę kupujących.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Inwestorzy poznali właśnie najnowsze dane o stopie bezrobocia w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami w marcu wyniosła ona 11,7 procent wobec 12 procent z lutego.

Koniec tygodnia na GPW. Wiele zależy od Grecji

Łukasz Pałka, godz. 00.07

Piątek na rynkach nie będzie wypełniony istotnymi danymi z gospodarek. Dla inwestorów kluczowe jednak będą nawet nieoficjalne doniesienia z kolejnego spotkania w sprawie przyszłości Grecji.

Bankructwo Grecji i wyjście tego kraju ze strefy euro - ten scenariusz, biorąc pod uwagę doniesienia z ostatnich dni, staje się coraz bardziej realny. Przedstawiciele greckiego rządu przyznają co prawda, że w obecnej sytuacji pieniędzy w kasie państwa wystarczy do czerwca, więc teoretycznie jest jeszcze trochę czasu na ratunek. Z drugiej strony jednak - rozmowy z przedstawicielami instytucji międzynarodowych o kolejnej pożyczce w wysokości 7 miliardów euro na razie nie przynoszą rezultatów.

Warunkiem dalszej pomocy dla Grecji było bowiem przedstawienie przez rząd Syrizy planu reform. To na razie jednak nie nastąpiło. Być może częściową odpowiedź na pytanie, co dalej, przyniesie piątkowe spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. Ma ono być poświęcone właśnie sprawie Grecji.

Inwestorzy rozpoczną piątkowy handel z nieco większą ostrożnością. Już czwartek przyniósł większą aktywność graczy realizujących zyski, dla których pretekstem do wyprzedaży akcji stały się najnowsze odczyty wskaźników PMI dla przemysłu najważniejszych krajów. WIG20 zdołał jednak obronić poziom 2.500 punktów. Z kolei na Wall Street w czwartek można było zaobserwować niewielkie wzrosty indeksów.

W piątek o godzinie 10 rano GUS poda najnowsze informacje na temat tego, jak w ubiegłym miesiącu kształtowała się stopa bezrobocia w Polsce. Prognozy wskazują, że minimalny spadek do 11,7 procent z 12 procent w lutym. Dane raczej na pewno nie będą miały wpływu na nastroje wśród inwestorów.

Jednocześnie na rynki napłyną też dane dotyczące nastrojów gospodarczych w Niemczech, publikowane przez instytut Ifo. Pokazuje on nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Według prognoz ich oceny w ostatnim odczycie nieznacznie się poprawiły: wskaźnik Ifo miał wzrosnąć do 108,4 ze 107,9 punktu miesiąc wcześniej.

Piątek będzie również spokojniejszym dniem, jeżeli chodzi o publikacje wyników przez spółki notowane na nowojorskiej giełdzie. Do tej pory wyniki wypadają w większości lepiej od wcześniejszych prognoz analityków. W czwartek tak było w przypadku m.in. koncernów P&G, PepsiCo. oraz Caterpillar.

Tagi: komentarz poranny gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz