Notowania

GPW: Zastrzyk optymizmu przyszedł z Wall Street

W komentarzu Money.pl zobacz, jak rozpoczęła się ostatnia sesja w tym tygodniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Dobry początek sesji w Stanach podtrzymał optymizm na warszawskiej giełdzie. Utrzymywana odległa perspektywa podwyżki stóp procentowych Fed utrzymuje wzrosty. Dodatkowo pozytywnie działają sygnały ze strony Grecji.

Po wczorajszym szczycie Unii Europejskiej premier Tsipras zapowiedział, że rząd Grecji przedstawi w najbliższych dniach więcej informacji, dotyczących planu reform zaprezentowanych wcześniej 20 lutego. Dodał, że wszystkie strony zgodziły się nadal finansować Grecję. Klimat wokół Grecji wydaje się ocieplać.

Nadal działa też efekt Janet Yellen, która co prawda wycofała „cierpliwość” z komunikatu Fed, ale za to zastąpiła ten element słabszymi prognozami wzrostu gospodarki w wyniku czego perspektywa podwyżki stóp została utrzymana.

Indeksy Wall Street nabrały rozpędu. Po 15:00 przemysłowy DJIA rósł o 0,8 proc., S&P 500 poszedł w górę 0,7 proc., a technologiczny Nasdaq o 0,7 proc.

Zaraz po 15:00 również inwestorzy w Warszawie ruszyli do zakupów. Indeks WIG 20 po płaskim początku rośnie już 0,5 proc.

Notowania dzienne WIG20

Większość obrotów giełdowych dotyczy PKO BP (+0,8 proc.) , KGHM (+1,3 proc.) i Pekao (+0,1 proc.). W mWIG40 zainteresowanie inwestorów zdominowały Energa (+0,1 proc.), Cyfrowy Polsat (-3,6 proc.) i Enea (+0,7 proc.). Tych trzech spółek, od poniedziałku uczestników WIG20 (zmiana w portfelu po dzisiejszej sesji) dotyczy aż 44 proc. obrotów wszystkich spółek indeksu.

Nasze notowani wspiera dość pozytywny obraz danych GUS odnośnie wyników przedsiębiorstw za 2014 r. Poznaliśmy łączny wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2014 roku. Jest nieznacznie gorzej. Wynik spadł o 2,1 proc. i wyniósł 90,2 mld zł. Już ponad połowa (51 proc.) przedsiębiorstw wykazuje sprzedaż eksportową, co wskazuje na to, że wyniki naszych firm coraz bardziej uzależnione są od światowej sytuacji gospodarczej, przede wszystkim naszych sąsiadów, a już szczególnie w Niemczech.

Pozytywnie natomiast firmy oceniają przyszłość, bo nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw wyniosły 120,0 mld zł i były o 16,9 proc. wyższe niż przed rokiem. To dobry prognostyk na wzrost gospodarczy.

GUS podał też wskaźniki koniunktury konsumenckiej. W marcu 2015 r. bieżące nastroje konsumenckie pozostały na podobnym poziomie jak w ubiegłym miesiącu. Natomiast oceny dotyczące sytuacji przyszłej poprawiły się - wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł o 2,2 p. proc. do poziomu -19,5 proc. Nadal jest jednak na poziomie poniżej zera.

Europejskie indeksy świecą się dziś na zielono. Rynek niepokoi się cały czas o Grecję, która ma przedstawić listę reform. GPW jest w mieszanych nastrojach, a jeszcze przed nami dane dotyczące koniunktury gospodarczej.

Przemysław Ławrowski, 20 marca 13:37

Ponad procent rośnie niemiecki DAX, a około pół procent idzie w górę francuski CAC, włoski FTSE-MIB oraz szwajcarski SMI. Zamieszaniem wokół Grecji zdają się nie przejmować inwestorzy z Aten. Główny indeks tej giełdy rośnie o ponad 2,5 procent.

W ciągu kilku dni Grecja ma przedstawić listę konkretnych reform, tak aby otrzymać kolejną część pomocy. Bloomberg donosi również, że Eurogrupa będzie mogła zgodzić się na przekazanie Grecji 1,9 mld EUR z zysków pochodzących z greckich obligacji, które EBC skupił w 2010 roku.

Notowania europejskich indeksów podczas piątkowej sesji

Na giełdzie w Warszawie nastroje są mieszane. WIG20 wpisuje się w globalne nastoje zyskując około 0,2 procent. Małe i średnie spółki tracą około 0,2 procent.

Wśród blue chipów najlepiej radzi sobie Kernel oraz LPP. Wśród średnich spółek w czołówce jest Stomil Sanok, który zyskuje ponad 1,5 procent po publikacji wyników. Ponad procent w górę idzie producent słodyczy Wawel. W indeksie sWIG80 bryluje Open Finance.

Jeszcze dziś poznamy dane z polskiej gospodarki dotyczące koniunktury konsumenckiej oraz gospodarczej.

Rekordowe poziomy indeksów z GPW

Przemysław Ławrowski, godz. 10:40

Wskaźnik grupujący największe spółki na GPW znajduje się dziś najwyżej od ponad 3 miesięcy. Jeszcze lepiej jest w przypadku indeksu mWIG40. Notowania akcji na wspierają spółki, które publikują wyniki za 2014 rok.

Indeks WIG20 rozpoczął sesję blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Rynek będzie dziś walczył o utrzymanie zapoczątkowanych na początku tygodnia tendencji wzrostowej. Dzięki niej, wskaźnik blue chipów znajduje się aktualnie najwyżej od 10 grudnia 2014 roku. Również dobrze radzi sobie mWIG40. Znajduje się on najwyżej od stycznia 2008 roku.

Notowania indeksu WIG20 podczas piątkowej sesji

Za nami kolejne wyniki spółek. Przed sesją poznaliśmy dobre dane z Work Sevice, największej spółki sektora usług personalnych w Polsce. Trzykrotnie wyższy zysk zanotował właściciel sieci sklepów Coccodrillo, spółki, która weszła na GPW w październiku ubiegłego roku.

Na lekkim plusie znajdują się indeksy giełd z Europy zachodniej. Rano poznaliśmy dane o bilansie płatniczym w Niemczech, które były nico lepsze od oczekiwań. Nadwyżka salda rachunku bieżącego wyniosło 29,4 mld euro.

GPW: To będzie ostatnia sesja dla trzech spółek w WIG20

Łukasz Pałka, 20. marca, godz. 21:10

Wielkie zmiany w składzie indeksu WIG20. Optymizm wśród inwestorów wzrósł po ostatniej decyzji banku centralnego USA. Piątek powinien upłynąć w równie dobrych nastrojach.

Najważniejsze informacje rynkowe mijającego tygodnia inwestorzy mają już za sobą. Największe zamieszanie wywołał w środę bank centralny USA i raczej na pewno w piątek żadne doniesienia nie będą miały większego wpływu na rynki.

Po posiedzeniu w środę amerykański Fed nie zmienił poziomu stóp procentowych. Dodatkowo, co było zgodne z oczekiwaniami, z komunikatu po posiedzeniu zniknęła wzmianka o tym, że Fed będzie cierpliwy w kwestii podwyżek stóp.

I gdy już wydawało się, że droga do dalszego umocnienia dolara i spadków na giełdach stoi otworem, to szefowa Fed, Janet Yellen, powiedziała, iż podwyżka stóp w czerwcu wcale nie jest przesądzona. To wystarczyło, by inwestorzy odetchnęli z ulgą. Kurs dolara zaczął spadać, a gracze przyjęli decyzję Fed z zadowoleniem. W czwartek indeks WIG20 okazał się najmocniejszy w Europie.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas sesji w czwartek

Ogólne przesłanie po ostatnim posiedzeniu Fed jest więc takie, że do podwyżek dojdzie, ale większość ekonomistów zaczęła obstawiać, iż stanie się to dopiero jesienią tego roku lub już w 2016 roku.

Ta wizja sprzyja teraz inwestorom obecnym również na europejskich parkietach. Bez znaczenia okazały się dla inwestorów informacje z polskiej gospodarki. Według GUS sprzedaż detaliczna w lutym zanotowała spadek o 1,3 procent r/r. W dużej mierze to efekt deflacji, która z wynikiem 1,6 procent r/r jest obecnie największa w historii.

Właśnie deflacja była głównym powodem ostatniej obniżki stóp procentowych przez RPP o 0,5 punktu procentowego do poziomu 1,5 procent w przypadku stopy referencyjnej. Jak wynika z opublikowanego w czwartek protokołu po marcowym posiedzeniu RPP, stwierdzenie o zakończeniu cyklu obniżek nie uniemożliwia dalszych cięć, jeżeli wystąpią nieoczekiwane, silne wstrząsy w polskiej gospodarce.

W piątek na rynek nie napłyną już istotne dla inwestorów informacje makroekonomiczne. Końcówka tygodnia powinna upłynąć w dobrych nastrojach. Jednocześnie jednak warto pamiętać o tym, że po zamknięciu piątkowych notowań nastąpi zmiana składu indeksów giełdowych. Indeks WIG20 opuszczą trzy spółki: Jastrzębska Spółka Węglowa, Kernel oraz Lotos. W ich miejsce mają pojawić się: Cyfrowy Polsat, Energa oraz Enea.

W czwartek wieczorem JSW podała raport roczny. Spółka poniosła wysoką stratę. Jej władze tłumaczą to przede wszystkim niesprzyjającym otoczeniem makroekonomicznym i spadkami cen węgla.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: komentarz poranny gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz